bugün

trollük yapmadan ciddi bir olaya değinmek istiyorum.
okuduğum bölüm itibariyle ister istemez mecburen saçma sapan türk dizlerine maruz kalıyorum. ciddi anlamda ülke insanının kültürünün yozlaşması için elden gelen yapılıyor.

gencecik kızların götlerini başlarını açmalarını bir kenara bırakıyorum. aleyna tilkiymiş, gamze köpekmiş, çiğdem çakalmış vs den bahsetmiyorum ya da bunlar gibi ünlü olmayan ama sosyal medyada kendince kıçını başını açan salak kız evlatlarımızdan da bahsetme gereği duymuyorum.

bizim kültürümüze uygun diziler neydi? ekmek teknesi, süper baba, sıdıka, mahallenin muhtarları, baba evi 90 ların sonu 2000 lerin başına damga vurmuş dizilerdi. peki bu dizilerin konusu neydi?
aile olmak, mahalleli kavramını, akrabalığı, eşi dostu unutmamayı aşılayan dizilerdi. iletişim bağlarını güçlendiren dizilerdi. ya da türk filmleri. aile şerefi, neşeli günler, gülen gözler... bize aile olmayı öğreten filmler.

2000 li yıllar ilerledikçe aile, akrabalık, dostluk gibi kavramların yerini ihtiras, aldatma, yalnızlık gibi konular aldı ve bence kültürel çöküntü burada başladı.

bize aile olmayı öğreten dizilerin yerini, arkadaşının sevgilisini değişikli olarak siken kankaların olduğu kavak yelleri, amcasının karısını siken yavşağın oynadığı aşkı memnu, sevdiği kıza arkadaşları tarafından grup yapılan fatmagülün suçu ne, kapıcı kızını siken adını feriha koydum, medcezir vs aldı. ha bir de şey vardı. abisinin eski nişanlısını düdükleyen kuzey güney.

konular hep aynı. bu ülke yılın anne ödülünü çocuğu olmayan kadına verdi sırf dizide iyi anne rolü yapıyor diye.

şarkılara gelince hep bir aşk acısı, bir atar bir gider.
türkülerimiz öyle miydi?
"elifim noktalandı az derdim çokçalandı" cümlesindeki aşk nerde " hadi gel benim ol, benim olmasan seni düdüklerim" saçmalığındaki aşk nerde?
şu cümleye bakar mısınız" mendilim benek benek ortası çarkıfelek yazı beraber geçirdik kışın ayırdı felek" ya da " evvelim sen oldun ahirm sensin" şu cümle bir kadına söylenebilecek en güzel cümlelerdendir. " zülüf dökülmüş yüze kaşlar yakışmış göze" nerde " öyle güzel yürüyorki orospu kesin izmirli" bu ne amk ezansız yahudi dölü. böyle şarkı sözü mü olur?
bilmiyorum arkadaşlar ama cidden çok sikik bir hal almaya başladık.
1- öyle değil o. yozlaşma olduğu için bu diziler tutuyor. yozlaşma da demek doğru olmaz. ama ayrı bi konu bu.

2- aşkı-memnu dediğiniz eser ilk türk romanlarından. basılış tarihi 1900 ler başı. yani amcalı-yiğenli bütün aileyi yemeler gibi şeyler hep vardı/varmış.

3-seks dolu şarkı sözlerine gelecek olursak adına da derler seks diye güzide bir eser var. üstelik ve ayrıca mavilim mavişelim diye bir türkü var. ararsan daha bulursun, eskilerden gelen erotik türkü ve şarkıları.

çok iyi bir tespit diyemeyeceğim.
sadece yozlaşmaya sebep olsaydı keşke.
Anlayan için bunların hepsi büyük hesaplardır aslında.