bugün

Kınamıyorum ama lise dönemimde liseye baş örtüsüyle girilemiyordu. Okul cıkışında kapatıyordu arkadaşlar başlarını. Bir gün arkadaşlardan biri "onunla uğraşırken otobüsü kaçırdığı için" açılmaya karar verdi.
Üniversitede de okulda kapalı olan bir arkadaşımı defalarca alkollu mekanlarda başı açık ve gayet cesur giyinirken gördüm.
Enteresan gelmişti.
Kişisel iradesidir kimseyi ilgilendirmezdir.
Ben dışarıdan bakarak karar veriyorum ve istediğim gibi gözlemlemek hakkına sahibim.

Karakteri oturmamış insanlar önce anne baba sonra da koca iradesi ile örtünüyor veya örtüsünü çıkarıyor ki ikisini de gördüm.

Hani öyle Anadolu'da veya doğuda aşiret töre kadın cinayeti vs korkusu değil. Şehirde yaşayan mesleği olan kadınlar.

Şu ara herkes kapanıyor çünkü ortama uyma durumunu hissediyorlar ama belki bir gün tam tersi olacak.

Bunun adı inanç değil dini bir durum yok ortada. Sadece güçlü olana eklemlenmek var. Bukelamun gibi adapte oluyor insanlar.
Belki kapanmak artık içinden gelmiyordur ya da Tanrı'nın gerçekten böyle bir şey istemediğini düşünmüştür tercih meselesi.
Dogrusunu yapanlardir. Zoraki kapanip tesettüre laf getirmesinden daha evladır diye dusunuyorum.
Herkes nefsine yenik düşebilir bunu kaldıramayabilir. Katı yorum yapan arkadaşlarda nasıl bir nefis varmış öyle nasıl torpuleyip yok etmişler gerçekten tebrik ediyorum.
gavurluğa avdet etmiş, sakınılması icab eden karılardır.
siyasal islamcılar iktidarı kaybettiğinde, bugün kapanan kızların ennaz yarısı, bu başlığa konu olacaktır.

(bkz: siyasal islamci yüzsüzlüğü)
Mini etek giyen kadinlar nasil bizi ilgilendirmiyorsa bu da ilgilendirmiyor.
fikri, vicdanı hür olan aralarında eski sevgilimin de da içinde bulunduğu kızlardır. kapanırken aile ve toplum baskısı ile bunu yaptığını belirtip türban takmama kararında ise doğru ya da yanlış kendi irade ve düşünceleri ile hareket ettiği için ayrıca takdirimi kazanmıştı kendisi. bu hareketi yapan diğer kızlara da bu hususta her zaman kendimce övgüye mazhar bir davranış yaptıklarını belirtmek isterim. son olarak ise kim ne derse desin, kim ne düşünürse düşünsün sonuçta kime ne değil mi. özgürce hareket eden her bireye saygı duymaktan başka yapılabilecek daha doğru bir davranış yok.
Bizim okulda vardı bunlardan. Bir tanesi ilk sene kapalıydı ama böyle ölümüne makyaj yapan, dar pantolonlar falan giyenlerden değil bildiğiniz boydan elbiseli, sıfır makyajlı bir tipti. Sonra sınıfın kaşarıyla takılmaya başladı. Yavaş yavaş tavırları, giyinişi değişmeye başladı. ilk önce yukarıda bahsettiğim dar pantolonlu türbanlı tipine evrildi en sonunda da tamamen açıldı. Hatta değişik saç stilleri falan da denemişti. Gören tanımıyordu. En son dönem uzatmıştı. Şu an ne yapıyor bilmiyorum.

Bir diğer vaka ise daha değişik. Bu bahsedeceğim kız en başından beri farklıydı. Eğlenceli ve kültürlüydü. Hatta birinci sınıftayken bi ara yazmıştım bu kıza. Sonra okuldaki felsefe gruplarında falan takılmaya başladı. Bunun açılması çok ani gerçekleşti. Evrime inanıyor muhabbetleri falan vardı ama tam bilmiyorum inancını şimdi yalan olmasın. Ama iyi kızdı severdim. Keşke daha çok muhabbet edebilme imkanımız olsaydı ama olmadı nedense. Bence çok iyi anlaşabilirdik. Sözlük yazarı olduğuna eminim ancak büyük ihtimalle ekşi'de yazıyordur.

Bunların dışında başka bir bölümden tanıdığım bir kız da vardı sonradan açılan. Kapalıyken de açıkken de hafif kaşarımsı bir arkadaştı. Ama fiziken de muhabbeti sebebiyle de güzel bir kızdı. Tahminimce erkek arkadaşıyla tanıştıktan sonra açıldı. Sağlam da içerdi ayrıca.
Aklı başına gelmiştir .
Sevgilisiyle barışınca kapanan, ayrılınca açılan bir tanesi vardı çevremde ki bakar bakar ibret alırım. En son kapanmış nikahı da kıydırmış.

Yoksa hala 'herkesin hayatına kimse karışmaz' alt tabanlı metinleri instagramdan paylaşmaya devam edecekti.
Sikko sikko giyinip üzerine türban takmasın da ister açılsın ister kapansın. Her şey düsturuna uygun olsa kimsenin bir şey diyeceği yok.
sıcaktan bulanmıştır *
güncel Önemli Başlıklar