bugün

tv ekranlarında rast gelinen bir olaydır. nedeni tarafımca hala çözülememiş de bir olaydır. "yani arkadaşım sigarayı sansürlüyorsun eyvallah da içkiyi neden sansürlemiyorsun onu anlamıyorum." her sansürlenmiş sigara gördüğümde bu soruyu kendime sormadan geçemiyorum. sigara özenilesi bir şey de içki değil mi yani? bunu mu anlayacaz buradan?*
içki içenin zararı sadece kendinedir. sigara içen kendiyle beraber etrafındaki herkesi zehirler, bu yönüyle içkiden daha zararlıdır.
herhangi bir yanlış yahut eksik değildir.

hatta salatayıda sansürleyelim. penisi anımsatıyor genç kızlarımıza demiştir süleyman demirel bu olayın üstüne. *

(bkz: tvde sigara dumanı görünce dayanamayan çocuklar)
sigaradan duman çıktığı için çocukların dikkatini celbeder ve fakat içki böyle değildir. renginden dolayı çocuklar rakıyı ayran, kırmızı şarabı vişne suyu sanabilirler ama dediğim gibi bu sigarada söz konusu olamaz pek. yani tam anlatamadım ama bunun gibi bir şey sebebi.
bazen rakının sansürlendiği filmler görebiliyoruz. ama şöyle bir görüntü çıkıyor o zaman ortaya; adamın bir elinde sigara, diğerinde içerisinde rakı bulunan bardak ve adamın görünen tek tarafı yüz kısmı. sonrasında sigarayı ağzına götürürken adam ortalıktan kayboluyor. bazen böyle bir tuhaflığa da yol açılabiliyor olmasından da sansürlenmeyişini çıkartabiliriz, diye düşünüyorum.
stv de bir filmde domuz etinin sansürlendiği de görülmüştür. kırismıs akşamında hristiyan ailenin yediği domuz eti sansürlenerek yerine kayseri pastırması yemişlerdir.