bugün

Çok sakıncalı görüntülere sebep verebilecek tehlikeli eylem.
Kendinizi savunmasız bir durumda bırakmanıza neden olabilecek bir hata olur.
Evde kilitlemiyorum. Odamın kapısını yine kilitlemiyorum. Yıllar önce, çok net olarak, kapıyı çalmadan içinde olduğum herhangi bir yere giren insanın gördüklerinden sorumlu olmayacağımı belirttim. Daha önce yaşadığımız mükemmel bir an sonrası zaten cesaret edemediler. Ben utanmam çünkü. Niye ben utanayım? Utanması gereken kendi alanında giyinen, soyunan ya da çişini yapan mıdır? Ya da tamamen normal sayılan süreçlerin devamını getiren midir? Yoksa bu anlara şahit olan mıdır? Televizyon ve teknolojinin gelişmesi nedenli izlemeye alıştığımız için bize tam tersi gibi geliyor ama yok öyle bir şey. Utanması gereken o alana giren ve şahit olandır.

Bir yerleri kilitlememe sebebim ise gıcıklık değil. Çoğu şeyi bu sebeple yapıyorum belki ama bunun basit bir mantığı var. Banyoya girdigim zaman düşebilirim, beyin kanaması geçirebilirim, kalkıp kapıyı açma gibi bir durumum olamayacağı için zaman kaybetmeden müdahale etmelerinin tek yolu benim o kapıyı açık bırakmam.

Bir ara banyo yaparken bir genç kız cayır cayır yandı, kapı kilitli olduğu için müdahale edemediler. Kaza ihtimaline karşı aslında ebeveynlerin çocuklara kapıyı kilitlememesi gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Kapı tıklatmak bence çok enfes bir zeka gerektirmiyor. El ile kapıya vuruyoruz. Basit.