bugün

Dersimli olmaları.
Dersim dersim diye ötmeleridir.
tunceli okuma yazma oranı yüzde yüz olan tek ildir. insanı aydın ve misafirperverdir.
dersim katliamından bu yana devletle olan hesaplaşmaları vardır.
çoğu tunce'de doğmuştur.

(bkz: tunce)
Hayatımda tanıdığım en güzel insanda en orospu çocuğusuda buralıydı.
Balans ayarı bozuk doğası güzel bir yöremizdir.
tuncelliyim, atatürkle hiç bir sorunum yok, tabi kusursuz bir lider yapmaz bu onu ama vatan için yaptığı şeylerle karşılaştırırsak geri kalanlar koca bir hiç gibi olur. benim tek üzüntüm din ve devlet işleri karışmayacak diyerek halka güvenmesi, en büyük yanlışı dindar, yobaz kesimide bazı gruplarla beraber tamamen ortadan kaldırmaması.
çoğunlukla alevi oldukları için yemeklerini yememekte fayda var.

yanılgıyla yenir de yemek sahibinin alevi olduğu sonradan öğrenilirse hazım durumuna göre kusulur; espirilerine gülünmez.
tuncelili olmaları.
esmer, kavruk ve kıllı olmaları tuncelilililililili'lerin belirgin özelliklerindendir.
(bkz: tunceliler)
(bkz: bugün tuncelilere gidelim)

doğrusu için; (bkz: tuncelililerin genel özellikleri).
herhangi bir ayrım yapmak için söylemiyorum ama birbirlerine çok benzerler. ben yakın bir civarda oturan biri olarak tuncelili birini görsem o daha söylemeden anlarım.
- esmer ve kavruk tenli olmaları
- alevi olmaları ve kendilerini ayrı bir millet sanmaları
- solculuk ayağına pkk sempatizanlığı yapmaları
- izmir'de yaşayıp ''tunceli değil dersim'' diyip durmaları.
genelleme yapmak çok saçma bir şeydir.

şu ana kadar bir tanesi ile aynı iş yerinde çalışma şerefine nail oldum.

hayatımda bu kadar büyük karaktersiz ve şerefsiz görmedim. hepsi için öyle demiyorum fakat adam iş yerinde arkasından konuşmadığı kimse kalmadı.

şöyle anlatalım.

mesela bana geliyor zall hakkında sallıyor. zall'a gidip kukla hakkında sallıyor. kukla'ya gidip protest sanayici için sallıyor. protest'e gidip titanik reis için sallıyor. sonra titanik'e gidip benim için sallar iken zall'da o sıra yanında oluyor. ve döngüsünü tamamlıyor.

zannediyor ki ben zall kukla protest titanik hiç birbirimiz ile konuşmuyoruz. oysa bilmediği bir şey var titanik zall kukla ve protest benim çok sevdiğim abilerim.

işte böyle bir adam ile aynı yerde çalışıyorum. ve bu adam tuncelili.