bugün

Avrupa'nın en uzun nehri.
karizmatik,duygusal,yardımsever,objektif,hayat dolu,yakışıklı,olgun,düşünceli,kararlı içinde zerre kötülük barındırmayan bir erkek ismidir.*
akmam diyerek genel grev tehdidi yapan tek nehir.
dicle, fırat ve sakaryanın kardeşi, gönül bağımız olan nehir.
''biz hep atla geçtik tuna dan
böyle geçmedik avrat,uşak..
tuna bizden utanır,biz tuna dan
aldırma be tunam,yiğit çıplak doğar anadan..''

(bkz: sirkeciden tren gider)
" ben bir göçmen kızı gördüm tuna boyunda "diyerek türküler yaktığımız,
" acaba asırlardır, kaç tane göçe, kaç savaşa, kaç aşka şahit olduğunu merak ettiğimiz nehir.

elde olsada onun şahitlik yaptığı herşeyi, film şeridi gibi yaşasam diye garip duygulara sürüklenmek için adı bile yetiyor.

(bkz: gecmişe yolculuk)
güzel bir erkek ismidir.
erkek ismidir. amma velakin bir kısmından uzak durmak gerekebilir, dikkat edilmesi gerekir.
ayrıca bir therion parçasıdır. gothic kabbalah albümünden.

Flash of light, from the sky above
I'm the augur of runes
I'm the Lion Man

Flash of light, early in this winter dawn a vision of hidden truths in Tuna
IVDICIVM, the year I have waited for. I read it (in) the prophecy
Year of doom...
I can see! I'm filled with this fantasy
The King is my company in Tuna
The judgement day, it has been revealed to me (in) a moment of ecstasy
I can see!

I'm the augur of runes
I'm the Lion Man

666, the number was shown to me
I'm filled with this prophecy in Tuna
A Momentum excitationis
In the year of IVDICIVM - year of Doom

I'm the augur of runes
I'm the Lion Man
(bkz: tunacula)
ömür törpüleyen, geçmişe çatılı tutan, kahrolmayası bir bayan ismidir.
en super baliktir. az biraz yesillik ustune bir parca tuna konur, ustune zeytinyagi, karabiber ve maydanoz. arzuya gore ustune mayonez konulabilir.
(bkz: reallover)
kayıp sevgilidir. mahsundur. öksüzdür. gidip, atlarımı yeniden sulamak istediğimdir. * *
"akmam, yıkmam" diye haykıran nehirdir. öyle inatçıdırki, koskoca osman paşa da "plevne'den çıkmam" der.

mehteran vurur biz dinleriz, şevke gelir bendemizi zor zaptederiz.

"tuna nehri akmam diyor
etrafımı yıkmam diyor
şanı büyük osman paşa
plevne'den çıkkmam diyor"
(bkz: tuna salad)
(bkz: tuna club)
(bkz: tuna melt)
Tuna,Avrupa'nın en uzun ikinci akarsuyu ve önemli bir uluslararası su yolu.Almanya'da Kara Orman'dan doğan iki nehrinbirleşmesiyle oluşur ve yaklaşık 2.850 km güneydoğuya doğru akar.romanya'dan Karadeniz'e dökülür.
Almanya,Avusturya,Slovakya,Macaristan,Hırvatistan,Sırbistan,Karadağ,Bulgaristan,Romanya,Moldovya ve Ukrayna'dan geçer ve bunların bazılarına sınır oluşturur.Bu ülkelerde akarsu anlamına gelen "danu" sözcüğünden türemiş Danube,Dunaj,Duna,Donava gibi adlar alır.
avrupa'nın en büyük nehridir.
10 ülkenin sınırından geçen nehir.Nehir taşımacılığına çok uygundur.Karadeniz'e Romanya sınırlarından dökülür.
buket uzuner'in 'kumral ada mavi tuna' adlı kitabındaki kahraman.
plevne kıyılarında tuna genişler. ortasında bir ada vardır. 85-95 arasında bu adaya gidipte dönemeyen çoktur.

(bkz: belene)*
uzakta bir arkadaştır. belkide haketmediği bir yerdedir belkide tanrı onu şuan sınıyordur. belki farkına varmış bunun "benimle kafa buluyorsun biliyorum" diyebilme cesaretini her zaman olduğu gibi gene gösteriyordur. candır canandır arkadaştır dosttur o. tuna bir erkek bir ismidir sıradan bir insana koyulabilecek bir isim değildir benim için en azından.
donau. (alm)
sanıldığı gibi sadece erkek ismi değilir, (bkz: unisex isim)dir. (bkz: Şahitlerim var)
2000 yılında romanya'nın baia mare * kenti yakınlarındaki altın işleme tesisinde biriktirilen siyanürle kirlenmiş suyun someş * nehrine sızması ve daha sonra bu suyun someş nehriyle birlikte tisza nehrine karışması sonucu kirlenmiş * ve sırbistan'daki kesimindeki su yaşamının %80'ı yok olmuş nehirdir. bu da ilgili haber:

http://en.wikipedia.org/w...0_Baia_Mare_cyanide_spill