bugün

amerikanın no hawk ( umarım doğru yazmışımdır) lı araçlar vermesi yüzündendir. açıp inceleyip geliştirmemize izin vermez. her yıl bir ton para alıp onları modernize eder. kendimiz yapalım diyen müsteşara komutana millet vekiline parlağın teki çıkar aa 0 dan yapmak herşeyiyle çok pahalı çok zararlı çıkarız dışardan alalım der.

Tabi efendim dışarıdan hazır almak varken neden kendimiz üretelim değil mi ? kendi topunu tüfeğini tankını uçağını helikopterini üretemeyen dışarıdan alan ülke bırakın bağımsızlığı köledir.

Ps: sahipsiz başlıktı içimi dökeyim dedim.
türkiye'nin kuruluşundan beri girdiği hiçbir savaşta mağlup olmadığı göz önünde bulundurulursa kağıt üzerinde desteksiz kalan önermedir.
(bkz: kurtuluş savaşı)
(bkz: kıbrıs barış harekatı)

öte yandan kara kuvvetleri'nin teçhizatının büyük bölümü yerli yapımıdır, tank gibi ağır sanayi ürünü silahlarının da yerli olması tahminen 2025'e kadar tamamlanacaktır. diğer bir ağır sanayi ürünü olan saldırı helikopterleri de italya ile ortak olarak üretilmektedir.
(bkz: t-129 atak)
(bkz: altay)

deniz kuvvetleri'nde ise bu millileştirme çok önceden başlamış, kısa süre önce ilk türk savaş gemisi suya indirilmiştir. şu an itibariyle donanma biraz yaşlı kaçsa da bu yerli gemilerin üretimi devam etmekte, donanma gençleştirilmektedir.
(bkz: milgem)
(bkz: tcg heybeliada)

hava kuvvetleri'nde ise 240 f-16 ile dünyanın en büyük 3. f-16 filosu hizmet vermektedir. ayrıca bu uçakların bir kısmı amerika ile ortak olarak üretilmiştir. lakin deniz ve kara kuvvetlerindeki gibi tamamen milli teşebbüslerle genel maksat savaş uçağı üretimi kısa vadede planlanmamıştır. fakat Tai Anka gibi bazı projelerle milli uçaklar üretmektedir. fakat bunlar saldırı özelliği barındırmamaktadır. ayrıca yerli eğitim uçağı projesi devam etmektedir.
(bkz: hürkuş)
(bkz: tai anka)
abd, rusya, israil gb. gibi teknolojide aşmış devletler yanında biraz ezik kalıyor olabilir ama asla sanıldığı kadar güçsüz olmayan ordudur.
bir zamanlar ordulara örnek olurduk ateşimiz o kadar parlaktı ki üç kıtayı da aydınlatıyordu fakat şimdi ise çıraklar ustalarına kafa tutar oldu o ateş söndü geriye sadece külleri kaldı!