bugün

Facebook'un messenger üzerinden para transferi yapmaya yarayan bir uygulaması
(bkz: facebook messenger chatbot)
duzenli olarak kullandigim para transfer uygulamasi. moneygram ve western union gibi resmi soygunculara yillardir somurulmusum. ingiltere bankalari yurt disina para transfer ederken ucuk kacik kesintiler yapiyor ondan da kurtuldum. kucuk bir ucret karsiliginsa guncel doviz kurundan paralari rahatca gonderebiliyorum iyiki varsin transferwise.
türkiye’den avrupa’ya para transferi için devamlı kullandığım şirkettir. kendileri çok cüzi miktarlarda ücret alarak transferinizi gerçekleştiriyor. kesinlikle muhteşem yani swift ve diğer türden para gönderme-alma uygulamalarından çok ama çok daha ucuz.

güven sorunu yaşayanlar 100tl ile transfer işlemini deneyebilirler. ben şu ana kadar kendime 2 defa yaklaşık 7000tl karşılığı euro transferi gerçekleştirdim.

olay şu: türkiyede bana tl ver ben avrupadaki hesabımdan sana euro geçeyim. aynı döviz bürosundaymışsın gibi. ha amerikadaysan amerikaya gönderirler. çindeysen de çine. kabul edilen döviz türlerini kontrol edebilirsiniz.

türkiye’den avrupa’ya para transferi için her ay düzenli olarak kendi hesaplarım (türkiye’deki tl - litvanya’daki euro) arasında kullanıyorum ve arkadaşlarıma da devamlı kullandırtıyorum. ilk transferim için ücret almamıştı. para ilk ay almanyadan ikinci ay ise estonyadan eft ile litvanya banka hesabıma geldi.

mesela bunu keşfetmeden önce westernunion’a 500€ için 45€ komisyon ödemiştim. fakat bu sistem mis gibi oldu.. şimdi aylık 500 euroluk tl-euro transferi için taş çatlasa yaklaşık 20-25₺ komisyon alıyor. en güzeli de sürpriz ücretler yok, anlık google döviz kurunu baz alıyor, her ne komisyon alacaksa da ilk başta hepsini gösteriyor. sürpriz yok yani.
transferwise türkiye'den çekilirken, alternatif arayanlar için en iyi seçenek transfergo. transferwise gibi ingiltere merkezli, transferwise kadar eski, işleyişi transferwise ile birebir aynı. üstelik türk lirasıyla işlem yapılabiliyor. üyelik davetiyesi kullananlardan ilk gönderide işlem ücreti de almıyorlar.

üyelik davetiyesi: http://trgo.co/en/r/Ff1Lsf
iran'a para gönderemediğimiz sitedir.
malum amerikanın ambargosuna T.C. ve bankaları da eyvallah dediği için, komşu ülkeye iki lira gönderip bir film bile satın alamıyoruz.
sakın kullanmayın dediğim uygulama.

gönderinizi (100 euro diyelim) en düşük kurdan bile daha aşşağı çeviriyor (mesela 100 euro 900 lira ise 850ye çeviriyor) onu geçtiniz bu seferde gönderdiğiniz banka cart diye %18 işlem parası kesiyor (150 lirada banka kesip 100 euronuz 700 lira olarak varıyor yerine).

sakın denemeyin bile.
Gayet güzel olan uygulama. ingiltereye taşındığım ilk hafta paramı tr den alamamıştım 3.000 poundu sorunsuz aldım, vakıfbank kesim aldı TransferWise da bir sorun yaşamadım üstüne ingilterede coronadan dolayı banka kartı alamadığım dönemde TransferWise kartını kullandım.
paypal denen yawsak kurum onune gelene iade yapip beni batirdigi icin 2 ay once gectigim efsane olay.

paypal gibi dusuk kuru ve deli gibi komisyonu yok. gonderirken kisinin alacagi para birimine cevirin yoksa WU boru gibi komisyon alir.

tek eksik ayni para birimi arasi transfer yok ve kullanilan banka fibabanka merdivenalti oldugu icin her an patlama ihtimali var.

referans linki koymuyorum cunku dilenci degilim ve paraya ihtiyacim yok haha.