bugün

trabzonlular iddia ettikleri gibi laz kökenli değillerdir. tarihsel olarak laz halkının yerleşim yeri rize artvin gürcistan sahilleridir. bunu anlamanın en kolay yolu ise bir trabzonluya lazuri giçkini? diye sormaktır, öylece bakakaldıklarında laz olmadıklarını anlarsınız...
yeşili kamiyoni türküsünü bilmemeleri gösterir ki hem laz değildirler hem de kamyon kullanamazlar. nasıl tezleriniz var be arkadaş?..
trabzon'un belli birkaç ilçesinde laz kökenli vatandaşlar bulunmaktadır. kökenleri değişime uğramamış ve lazuri (laz dilini) çokta güzel şekilde kullanabilmektedirler.
değildir.kendimden biliyorum.her doğuluyu kürt sanmak gibi birşeydir.
bir trabzonlu olarak size size diyebilirm ki trabzon köylerinde bir tane lazca konuşan adam göremedim. ama 10 yıl öncesine kadar konuşulan tek dilin rumca olduğu köyler var mıydı? vardı. ha şimdi ben trabzonlular rumdur mu dedim? hayır demedim, ama öyle bir kültürün izleri hala var.
lazıda mevcuttur olmayanıda. ama ne zaman trabzonluyum desem 'aa laz mısın?' sorusuyla karşılaşırım.halkta böyle bir kanı oluşmuş.
gayet mükemmel bir tespittir.
laz değiliz. laz olamayız zaten. biz birşey iddia etmiyoruz. bilakis zaten laz olmadığımızı alenenen beyan ediyoruz. lazlar rizenin belli kısmıyla artvinde yaşar. trabzonda çok sınırlı yerlerde bulursunuz.

ayrıca çaykara nın çoğu köyünde halen rumca konuşulur ama rumca konuşulan belkide en güzel konuşulan tek köy uzungöl şerahtır. şerahtakiler gibi kimse rumca konuşamaz. deli konuşuyorlar.
laz olmasa bile fatih sultan mehmet'in 1461'da pontus rum imparatorluğunu yıkarak, trabzon'u kültürel olarak asimile ettiği gerçeğini değiştirmeyen realitedir..

evet hepsi laz değildir belki ama kökenlerindeki rum katkısını inkar edemezler..birçok semtin adı da rumcadır..kompleksli olmayan ve şoven milliyetçisi olmayan trabzonlu yaşlılar bu gerçeği açıkça dile getirmektedir..rumca anlayan bile vardır içlerinde..ama gençleri kesinlikle reddederler..hatta bunu hakaret sayarlar..

ulan tarih ortada..neyi inkar ediyorsun sen ?