bugün

biri karadenizin bel kemiği olan şehrinin insanıdır, diğeri akdenizin..
belki biraz agresif ama milliyetçi insandırlar.
trabzonluların muhafazakar, adanalıların atatürkçü yanları biraz daha ağır basmaktadır.

ikisi de sanılanın aksine kumraldırlar.
ama sanırım adana'nın yörük ilçelerindeki çekik oranı daha fazladır.
not: kişi kendini ve çevresini baz almıştır. *
Adanalıların %70'i Arap ve Türkmen Nusayrisi kökenli olup Allah'a küfür ederler. Çoğunluğunda Dhkp-c, mlkp, tikko gibi terör örgütlerine gizliden de olsa sevgi vardır fakat gerçek yüzlerini Atatürkçülük maskesiyle sımsıkıya kapattıkları için onları tanımak pek kolay olmaz... Ayrıca Fatih Terim'i babam gençliğinden beri tanır ve kendisinin hakkında "Çok deli Allah'a küfür ediyordu, Arap ya da Türkmen Nusayrisi olduğunu o an anladım" dediğini hatırlıyorum yıllar öncesinde ben küçükken.

https://www.youtube.com/watch?v=i0qGKP7IPLs

Trabzonlular ise genelde vatan, millet sevdalısı sevdalısı, dinine bağlı, hiçbir zaman Selçuklu, Osmanlı ya da T.C. döneminde devlete isyanı olmayan, genelde en çok şehit verdiğimiz bölgelerden biridir. Yani ne Adanalıyım ne de Trabzonlu ama Trabzonlular ağır basar benim gözümde.

https://www.youtube.com/watch?v=09jIrQuWXAg

Ha bu arada her Adanalı öyle mi? Hayır arkadaşlar, Adanalılarda dinine çok bağlı, gerçek Adana yerlisi olan %30'luk bir kesim vardır ve bu insanlar şuan savaş çıksa gözünü kırpmadan can verir yaşadığımız topraklar için... Ama bazı kesimler muamma. Neyse benden bu kadar.
şu yukarıda sanırım bir adanalının ''kötü bir'' saldırısına uğramış vandal biri var.

adana'nın yerlisinin %90'ı yörük türkmendir.
mhp'nin kalesidir. alparslan türkeş'i ilk meclise yollayan şehirdir.
xx ovası, bozkurt yuvası sözünün doğduğu yerdir.
mhp'nin tüm önemli toplantılarının yapıldığı sembol türk milliyetçisi şehridir.

kuzey ilçelerinde sağ partilerin dışında kimse oy dahi alamaz.
10 kadar ilçeden bahsediyorum bu arada. mhp, bbp, iyi parti, saadet güçlüdür.

adana merkezin ise %70'i türk'tür.
ve %25'i ise doğudan göçle gelen kürtlerdir. %5'i de diğerleri.

kastettiği grup sadece yüreğir ile karataş arasında muhtelif köylere sahiptir.
değil adana ilinde, bahsettiğim ilçelerde dahi çoğunluk değildirler. hatta karataş'ta mhp, yüreğir'de akp kazanmıştır.

şehit konusunda hiçbir ilimiz geri kalmayacaktır.
ancak teröre en çok şehit veren 3 ilimiz adana, ankara ve osmaniye'dir. listeye giren 3'lüden biri olan osmaniye de adana'nın bir parçasıdır.
o yüzden adam olacaksınız!

ama yukarıdakine biri sağlam geçirmiş herhalde, acısı var.
acın devam etsin kardeş.

not: adana'dan bir yörük türkmen.
bu arada senelerdir bir nusayri tanıdın mı diye sorun? evet tanımadım, ne garip. vandal herif.

ha osmanlı sevdalısısın sanırım.
evet adanalı yörük türkmenler türk halk edebiyatının kalesi olmuş ve saf türk dilini, türk kültürünü koruyarak bunların kalesi olmuşlardır.
ümmetçi bir anlayış hakim olmamıştır.

türkçülüğün balkanlarda yükseldiği günlerde ise anadolu'da türkçülüğün yükseldiği nadir şehirlerden biri olmuştur.
rahatsızlığın bu ise, rahatsız olmaya devam et.

edit2: vatansever her insan türk, kürt, nusayri, laz, pomak, boşnak canımız.
ancak kasti yanlış bilgi verip, algı yaratmaya çalışana da tamam diyecek değiliz.
Adana coğrafi konumundan kaynaklı olarak aldığı göçlerden ötürü türkmen ve yörük harici doğu kökenli insan da barındırır. Sağın ve Mhp nin kalesi gibidir, trabzon çok göç almamıştır insanı adanaya nazaran daha dindardır, şehir daha küçüktür. ikisi dr milliyetçi illerdir ama neticede adana bir tık daha öndedir.
gerçek adanalı ile değil trabzon ? tüm karadeniz mukayese edilemez.

çok göç almıştır, akabenin sayesinde b*ktanlaşmıştır

minik bir suriye ve ne hikmetse oraya kurulmuştur vs vs

akabe sıçıp batırmak için bildiği bilmediği ne varsa hepsini yapmıştır

ama

adana.
Adanalılar Suriyelilerin Türkçe bilen halidir. Trabzonu, trabzonluları günahım kadar sevmem ama Adanalılardan daha insandırlar.
iki tarafın insanı da ülke için ayrı bir renk olmakla beraber, adanalı bambaşka boyuttur, kıyaslanması bile yersiz bir versustur.

öyle bir memleket ki; ferdi'si, müslüm'ü, dadaloğlu'su ve daha niceleriyle gönüllerde silinmez iz bırakmış şahsiyetlerdir. memlekete sanatıyla mühür vurmuş nice sanatçıların hemşehrisi olmak ayrı bir kıvanç olsa gerek. yani adanalı olmak ayrıcalıktır.

adanalıları çıkarırsan geriye pek bir şey kalmaz. yani, büyük bir boşluk doğar ve yeri doldurulamaz..
bir arkadaş trabzon'un göç almadığını yazmış.

trabzon'da trabzonludan çok gümüşhaneli, bayburtlu, giresunlu vardır. asıl trabzonlular trabzon'da pek durmaz. ya göç eder temelli ya da bir ayağı istanbul'dadır.

işin kötüsü bu gümüşhaneli, bayburtlular sorsan trabzonluyum der. ama adamın babası kelkitlidir amk.

trabzonlular aslında bu denli çomar, akp yalakası değildir. alınan kötü göç trabzonu bu hale getirmiştir. rize gibi bir şey olduk son 10-20 yılda.
iki cambaz misali yada al birini vur ötekisini olmadı iki ucu boklu değnek.

Çoğu mafya bozuntusu.
Her iki irkin da insani, kavga zamaninda birbirlerine rum dolu diyebilmeleri. Al birini, vur otekisine aq. Bu rumlarla ne alip veremediginiz var lan ?
Trabzon florasan partisini oylarla başa geçirir o parti de adana'yı haznevi tarikatına parselletir anasını siker kaybeden adana olur.
trabzonlu abartılı şişme çadırdır adanalı ise adamdır.ewed
Adanalılar halkların kardeşliğini savunan canlardır, Trabzonlular bunu bozmayı savunan Arap Seviciler.
yan yana anılmaktan bile hicap duyarız / adanalılar.
adanalılar merttir, delikanlıdır. kimsenin arkasından iş çevirmez.
merhametlidir, yardımseverdir.
adanalılar türktür...
adana'ya git bütün yerleşim yerlerinin isimleri yörük/türkmen isimleridir, orta asya'daki pek çok coğrafi isimle adana'daki coğrafi isimler birbiri ile aynıdır. (seyhan, ceyhan/seyhun, ceyhun). trabzon, rize, bayburt vb bütün yer isimleri son 100 yılda değiştirilmiştir.

trabzonlu ise fırsatçıdır, fırsat kollar.
çoğu dönme olduğu için kendisini müslüman göstermeye çalışır, "en dindar benim, en vatansever benim" havası yaratmaya çalışırlar, oysa aslında ne olduklarını hepimiz biliyoruz.

şunun şurasında 50-60 senedir türkçe konuşan 100-150 senedir müslüman olanlar (zorla) kalkıp en vatansever benim, en iyi müslüman benim demesinler bir zahmet.

biz onların ne olduklarını biliyoruz.

adana'ya git bütün yerleşim yerlerinin isimleri yörük/türkmen isimleridir, orta asya'daki pek çok coğrafi isimle adana'daki coğrafi isimler birbiri ile aynıdır. (seyhan, ceyhan/seyhun, ceyhun). trabzon, rize, bayburt vb bütün yer isimleri son 100 yılda değiştirilmiştir.

not: askerlikte en çok dayak yiyenler de trabzonlulardır ayrıca. neden acaba?

edit: lan hadi bütün bunların hepsini siktiret. adana'nın kebabı, şalgamı var lan...sizin bir uzungölünüz vardı, anasını bellediniz, bir sümela manastırınız vardı ona da kaçak kat çıktınız.

edit2: burada bahsettiğim trabzonlular çomar trabzonlulardır. yoksa trabzon'da da, rize'de de çok güzel, aydın, kültürlü insanlar var. benim kastettiklerim kadir mısıroğlu vb türk düşmanlarının peşinden koşan, en müslüman benim şeklinde 7/24 algı yapan malum çomar kesimdir. bunların ne vatanla, ne milletle bir alakası yoktur.
Trabzon ve Rize milliyetçiliği bana hep riya gibi geliyor.
biri rum diğeri cerit beyidir.