bugün

son on yılda varılan nokta. (bkz: akil adamlar)
gezi parkı olaylarında açık açık görülendir. birkaç görselden kolaylıkla anlaşılabilir.
yaratılan hayali düşmanlarla vücut bulan, narsizm ve paranoyaklığın tavan yaptığı ruh hali.

bireyde şizofreni olarak anılırken, toplumdaki bir grupta ırkçılık adıyla kendini gösterir.
http://www.akademidergisi...ukluk-psikiyatri.html?m=1

Yukarıda paylaştığım linkte makale; halkın yüzde kırkı şizofren diyerek durumu destekler nitelikte.

Makalede doktorlardan biri şunu demiş:

"Hangi ilaç firması dünyada hiçbir hastalık kalmasın ister ki? Araştırmalar çok maliyetli olduğu için zaten firmaların sponsorluğunda gerçekleşiyor. Dolayısıyla artık ilaç firmaları tanımlanmış hastalığa ilaç bulmuyor. Doğrudan hastalığı tanımlıyorlar. 10 yıl önce psikiyatride kullandığımız dört ilaç vardı. Kliniğe günde en fazla 10 kişi gelirdi. Ne zaman ilaç firmaları bu alanda üretime geçti, ilaç sayısı arttı. Basında çarşaf çarşaf hastalık tanıları, belirtiler yayımlanmaya başladı. Kliniğe gelenlerin sayısı da birdenbire yükseldi. Bugün bir uzman 40 kişiye bakmak zorunda." 

Bir diğeri ise şunu demiş;

"insanlar 'regl' dönemindeki sancıdan terk edilme acısına kadar her sorunda doktorlara taşınıyor. Bu bağımlılıktan en çok ilaç üreticileri ve hemen reçeteye sarılan doktorlar kazanıyor." 

Bizim toplumda özenti geri zekalı olduğu sürece yolunacak kaz da bol olur. Sevgilisinden ayrılan depresyondayım diyip doktora koşuyor. O özendiği psikolojik rahatsızlığa ilaçlar sayesinde kavuşuyor. Sonra eyvah ben ne yaptım derler, aslında o kadar cool olmadığını anlarlar.

ergenlik hevesiyle özenilen hastalıklar kullanılan ilaçlar ömürlük hasar bıraktı. Arkadaş ortamında raporluyum ben, deliler zeki olurlarmış demek için sistemin çarkında kobay bir fare oldular. Sıkıcı olan hayatlarına renk gelsin diye hastalık satın aldılar.

Tabi ki doğanın kanunu bu aptallar olacak ki uyanıklar kaymak yesin.

Eleştirim sert olabilir lakin sözlükte "popüler" psikolojik rahatsızlıklardan birinin başlığına girip birkaç entry okumanız eleştrimin sivriliğinin nedenini anlamanıza kolaylık sağlayacaktır.
(bkz: din)
(bkz: cemaatler)
(bkz: kemalizm)