bugün

rosa parks bir direnişin sembolüydü efendiler. 1955 yılında, toplu taşıma araçlarında yerini vermek zorunda olduğu bir beyaza direnen zenci bir kahramandı. düşünüyorum da aradan 55 sene geçmiş neredeyse.

bir toplu taşıma aracında bile eşit olunamayan dönemler amerika'nın bu en karanlık dönemlerinde kaldı sanıyorsunuz muhtemelen. değil işte, yanılıyorsunuz. ağzını açan "erkek egemen toplum bik bik bik" diye nutuklar çekiyor ancak erkek cinsinin toplu taşıma araçlarında bir dönem amerika'da ezilen zenciler gibi kadınlara yer vermek toplumsal baskısıyla ezildiklerini de nedense bir türlü göremiyor.

nasıl bir histir bu inanın anlamlı bir manaya bürüyemiyorum. zor bela kıçınızı koltuğa koyabildiğiniz bir toplu taşıma aracında pehlivan gibi bir bayana yer vermek zorunda hissettirilebiliyor, üzerinize yüklenen bu toplumsal baskıya direnmek zorunda kalabiliyorsunuz. enteresan gerçekten.

hiçbir şeye değil ama gündelik hayatın herhangi sıradan bir anında kadınlara hayvan gibi davranan ortalama bir türk erkeğinin toplu taşıma aracına bindiğinde nasıl olup da bir bayanı gördüğünde elektrik yemiş gibi hızla kalkıp bayanlara yer verebildiğini anlayamıyorum. yani yok mu bunun bir ortalaması?

onu da geçtim. erkeklerle eşit olmak bahsi açıldığında başımıza jeanne d'arc kesilen bayanların herhangi bir toplu taşıma aracına bindiğinde gözlerini kendine yer verebilecek kurban arar gibi fıldır fıldır çevirip yer dilenmesi bana üzerinde daha fazla konuşulması gereken bir konuymuş gibi geliyor. hani eşittik?

özetle, erkekler rosa parks'ını mı bekliyor? yetmedi mi artık ezildiğimiz?
ayakta olan erkeklerin kadınları toplu taşıma araçlarında sıkıştırdıklarını gören, şahin k modeli erkeklere mahal vermek istemeyen düşünceli erkektir. bunun kadın erkek eşitliğiyle hiçbir alakası yoktur. çünkü kadınlar hiçbir zaman minibüste erkekleri sıkıştırıp orasını burasını kimseye sürtme sevdasında değildir. eğer eşitlikse bunu yapmamaya erkekleri yönelten, ayakta olduklarında da toplu taşıma araçlarında bayanlara neler yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum.

(bkz: fordçu)
ölü taklidinin işe yaramamasının sonucudur.
güzel olan bayanlara daima yer verilmelidir çirkinse beklesin ayakta denilesi durum.
Gerçekten çok ama çok hassas bir durumdur. Her daim yer verilmelidir. Herkes bu konuda anlay¹ºl¹ ola, direnenlerin kellesi vurula !
güzeldir, hoştur, asil bir durumdur. türkiye'de toplu taşıma araçlarında bile kadının cinsel obje olarak görülmesinin sonucu ortaya çıkmakla birlikte yer verirken bile kadını cinsel obje olarak gören cinsler mevcuttur. Kadına yer verip, sürtünmek de farklı bir fantazidir vesselam. O açıdan kadına yer vermek her durumda hoş bir hareket değildir. Adamına bağlıdır.
hayatın her alanında, kadın erkek eşitliği olduğuna göre *, gereksiz bir eylemdir.

sonuçta eşitiz di mi?
ekstra durumlar dışında saçmadır.
efenim başıma gelmiştir.zor durumda* olan bayana yer verilmek için kalkılmıştır.ancak bayan bi kaç durk sonra ineceğini öne sürerek direnmiştir.kalkılmıştır bir kere geri oturulunamaz ve bayan zorla oturtturulmuştur.

*zor durum işte.
Eğer yaşlı, hamile, çocuklu veya sakat değilse gereksiz eylemler listesine alınabilecek eylemdir.
nezaket göstergesidir..ama konuyu açarsak 6 saat tartışma süredebilir bi vaziyettir.
bir zorunluluk değildir, hatta herkes boş bulduğu yere otursun efendim o kalabalıkta ve o yorgunlukla zaten oturmuyosa insan kendine eziyet ediyodur yapmayın.
Kadın erkek eşitliğine aykırıdır. Hamile değil ise tamamen sulanmak veya artı puan kazanmak için erkekler tarafından yapılır. Ha bazı ford markasına düşkün denyolar çeşitli aktivitelerde bulundukları zaman kadına daha fazla taciz uygulanmasın diye yer verilmesi yerindedir.
teşekkür bile etmeme gibi alışkanlıkları vardır bazılarının.
bayana yer verilir falan ama ondan sonra ki havalar vs ne anlama gelmektedir? hamile bayana yer verdi diye kendini kont zanneden tipler vardır.
nezaketten değil empati yeteneğinin sonucudur.
kalabalık bir araçta her bayan ayakta zor durumdadır, maalesef türkiye'de ahlak düzeyi budur ki bunu da herkes bilir.
akşam iş çıkış saat'in de, misafirlik te oturup oturup daha sonra 15 kişilik grup olarak otobüsü işgal eden bayanlara yer vermemek ayıp değildir.
ÖZELLiKLE yaşlılara, tabi sabahın 6 sında ekmek almak için elvankentten, sincan dan kalkıp kızılaya ekmek alamay giden yaşlılara değil.

hamilelere, bayanlara ve özellikle genç kızlara yer verilmesi gerekir diye düşünüyorum.
genç kızlara yer vermenin sebebi ise abazalık yada hatuna yazılma değil. benim şahsi düşüncem özellikle büyük şehirlerde her türlü pisliğe rastlaya biliyor olmamız. tabi ki belli bir yaşa gelmiş kız çocuğu kendi başının çaresine bakabilir, aciz değildir, ayakları üzerinde durur fakat bu bazen o kadar boktan bir durum oluyor ki bana bile dayamaya çalışan zihniyet onların bu kendine güvenini çok fazla çüküne takmıyor.

o yüzden ne olur ne olmaz diye onlara da yer verilmeli, şahsen ben bir kız evlat babasının yerine koyduğumda kendimi böyle olması hoşuma giderdi.

ilk başta bahsettiğim sabahın altısında arabaya binip ekmek almaya kızılaya gelen amcalara ise özellikle yer verilmemeli. 70 yaşındasın be amca, sabah sabah adamların anası sikilmiş, uykuları ayılmamış işe gidiyorlar. sen emeklisin sabah uyanmaya alışmışsın, gezi olsun diye ekmek alamaya kızılaya iniyorsan inme yani.

bi sefer de evin dibinde ki bakkaldan al, belli bir yaş üstü bedava diye gelip bide insanların huzurunu sikmeyin. size yer vermek zorunda mıyız_? yer vermeyince de gençlik bitmiş diyorsunuz. iyi de amca millet size mi yer versin dershanesine işine gücüne gitmek için kafayı dayayıp biraz daha mı kestirsin?
kadın-erkek eşitliği açısından ters bir durum.
eğer bayan hamile ve yaşlı değilse gereksiz ve abartılmış bir centilmenliktir. gurbete gitmiyoruz ya haci eli ayağı tutuyor beklesin on dakka.
alternatif 8 mart eylemi. hakeza kadınları metrobüs duraklarında ezmemek daha büyük bir eylem.
bahsi geçen kadın hamile, engelli, hasta, yaşlı gibi mazeret sayılabilecek hallerden birinde değilse tamamen aptallık olan harekettir. bir de şu var ki erkekler yer vermiyor yeow ! diye cırlayan kadın cinsinin de konu benzer mazeretlere sahip erkek bir yolcu olduğunda (hamilelik tabi ki hariç) ölü taklidi yapması gözlerden kaçmamaktadır.
bayanın yaşına bağlıdır. hasta değilse yaşlı değilse hamile değilse sittin sene yer vermem genç ve hastaysa yine yer vermem ben bayılacak gibiyken bana hiç kimse yer vermemişti otobüste. orospu çocukları.
O değildi yaşlı bir amca bana yer verdi biri açıklayabilir mi... Şahsen cinsiyetle alakasız olarak sadece yaşlılara yer veririm. Bir de hamilelere. Bir de bazen Küçük çocuğu olan ayaktaki kadının çocuğunu kucağıma alabilirim.
yanlıştır.

aynı jenerasyonu paylaştığım karıya siksen yer vermem.