bugün

şehiriçi ya da şehirdışında bulunan geniş bir araziye kurulan, devletin desteğiyle vatandaşın hizmetine sunulan, kura usulü ile ev dağıtan toplu mesken.
(bkz: sozlukte toplu konut)
(bkz: toplu konut idaresi baskanligi)
Yıllardır görmediğim bir arkadaşımla karşılaştım. Oturup biraz sohbet ettik. Konu iş-güç muhabbetine gelince tedarik işleriyle uğraştığını söyledi. Çok dertliydi. Yani istemeden de olsa kendimi sorunları yaşar buldum.

istanbul'daki toplu konut sitelerine temizlik ürünleri, trafik güvenliği ekipmanları, ambalaj ürünleri, bahçe malzemeleri vesaire tedarikleri yapıyormuş.

Toplu konut sitelerinin birinde ikamet eden birisi olarak ben de ağzım açık dinledim arkadaşımın yaşadıklarını.

Site yönetiminde görev alan bir çok kişinin vurdum duymaz, hırsız, ahlaksız olduğunu örnekleriyle anlattı. Bu tür toplu konut sitelerinde oturan insanların aidatlarının nasıl çarçur edildiğine, yüksek aidatlar yüzünden o insanların evlerine nasıl hacizlerin geldiğine onlarca kez şahit olduğunu söyledi. Özellikle satın alma sorumlularının bir çoğunun rüşvet istediklerini anlattı. Rüşvet almak uğruna 50 liralık ürünler için neredeyse iki katı ödeme yaptıklarına, akraba ya da arkadaş kayırmalara şahit olmuş. Hatta bazı sorumlu merciindeki zatların rüşvette sınırlarını alenen zorladıklarına da tanık olmuş; öyle ki, bu kişiler para yerine gecelik kaçamak yapacağı hayat kadını talep ediyorlarmış. Bazıları kendisine ürün fiyat teklifi sunan pazarlamacı bayanlara birlikte olmayı bile teklif ediyorlarmış.

Kısacası, uzun yıllardır yurt dışında ikamet eden ben, ülkemdeki ticaretin bu boyutlara geldiğini öğrenince üzüldüm. Allah ıslah etsin demekten başka bir şey gelmiyor elimden şu an.

Yine de etik ticaret yapmak için yoğun çaba veren insanlar da vardır mutlaka. Bunlardan biri de bu arkadaşım. Bu tür etik ve ahlak dışı ticaretin karşısında dik durabilmek için proje üretmiş ve hayata geçirmiş.

http://www.tedarikforum.com adresindeki bu projesinde, bir çok üretici firmayla özel anlaşmalar yapmış ve fabrika fiyatına yakın fiyatlarda ürün tedariki platformu oluşturmuş. Yani örnek vermek gerekirse, bu sisteme üye olan bir toplu konut yönetimi, ihtiyacı olan ürünleri ve ödeme vadesini burada paylaşıyor ve fiyat teklifi istiyor. Yine sisteme kayıtlı olan üretici firmalar bu ürünler için fiyat teklifi sunuyor. Yani tatlı bir rekabet yaşanıyor. Bu tatlı rekabet esnasında ne ürün için fiyat teklifi isteyen site yönetimi, ne de fiyat teklifi sunan üretici firmalar birbirlerini göremiyorlar. Durum bu olunca da ortaya şeffaf bir tedarik ve ticaret yöntemi çıkıyor. Rüşvet ortadan kalkıyor. Üstüne üstlük günlerce uygun fiyata ürün bulacağım diye çırpınma, vakit harcama, stres derdinden de kurtulunuyor.

Benim çok hoşuma gitti açıkcası. Umarım insanlarımız da bu platformun kıymetini, avantajlarını anlayabilirler. Siz siz olun toplu konut sitesinde ikamet eden bir sakinseniz, yöneticilerinizi bu sistemle tanışmaları, işbirliği içen girmeleri konusunda uyarın. Unutmayın siz de daha az aidat ödeyerek bütçenize katkı sağlayacaksınız.

Benden söylemesi.

#tedarik #toplukonut #siteyönetimi #rüşvet #temizlikürünleri #satınalma #tedarikforum
https://twitter.com/i/status/1754436738393546878