bugün

azeri versiyonu(pisik ile sıçan) izlenilesidir.-biz burda iki elti gibi geçiniyik.
çocukların psikolojisini bozmayan ve şiddet içermeyen nadir çizgi filmlerdendir.
masum entrikalarla dolu cızgı fılm."masum entrıka diye bir sey olurmu ?" demeyin .bende bilmiyorum olurmu olur..
heycanla her seferinde tom'un jerry'i yakalamasını beklediğim çizgi filmdi.
şimdi nostalji oldu...
çocukluğumun en güzel anılarında yaşayan ikili. ilk çizgi filmleri için:

http://alkislarlayasiyoru...60/tom-ve-jerry-ilk-bolum
(bkz: bizim çocuklar)
kimi zaman izledigim filmdir.birkac ay once cartoon network ta izliyordum.simdi ise yayinlanmiyor.
internetten telefona videolarini indirip izlerim.
şimdi bakıyorumda eskiden hayat daha lezzetli ve daha sadeymiş. *
dinlenilen klasik müziklerin kulağa komik gelmesini sağlayan çizgi film.
geçen gün tuttular bunları yanıma getirdiler, abi dediler, yaparsan sen yaparsın şunları bir barıştır dediler, yahu dedim nasıl yapayım, düşündüm düşündüm, birine ciğer uzattım, diğerine de peynir verdim biraz, ezine hem de. aa bi baktım sarılıp koklaştılar. hayret tüm mesele buymuş meğerse. abi dediler büyüksün, hayır iş bitiriciyim dedim limonatamı yudumladım.
Eşek kadar olmama rağmen, arada sırada dvd'den izleyip kafamı boşaltmama neden olan efsane çizgi film.
William Hanna ve Joseph Barbera tarafından ortaya çıkarılmış çizgi film.
Muhteşem ikili.
25.kare'nin uygulandığı söylenen çizgi filmdir.
1940 yılında yapılmaya başlanmış bir çizgi filmi 90 ların unutulmazı diye yaftalayabilen über süper kişileri keşfetmemize olanak sağlayan çizgi kahramanlardır.

arkadaş ne demek 90 ların unutulmaz çizgi filmi? Bu kadar mı zamandan mekandan soyutluyorlar sizi öğretmenleriniz?

Azıcık beyin elektriği üretin.
kedi fare kovalamacasından ibaret, insanın seksen yaşına da gelse bıkmadan gülümseyerek izleyeceği çizgi filmdir. artık televizyonlarda pek göremiyoruz ama olsun yeri hep ayrıdır bilenler için.
bu arada ben jerry'i birkaç sene öncesine kadar dişi olduğunu düşünüyordum ki erkekmiş..
isimlerinin bir ingiliz deyiminden geldiği iddia edilen ikili. on dokuzuncu yüzyılda yaramazlık edip gürültülü çıkaran çocuklara tom ve jerry denirmiş. tabi biz nasıl kendi askerlerimize mehmetçik diyorsak birinci dünya savaşındaki ingiliz askerlerine tommy, alman askerlerine de jerry denirmiş, isimlerin buradan hareketle verilmiş olması daha mantıklı. nitekim çizgi filmleri daha dikkatli izlerseniz asıl puştluk yapanın jerry olduğunu da görürsünüz.
yıllardıe her izlediğimde aynı keyfi aldığım çizgi film.kurnaz fare ile saftorik kedinin çılgın anıları..
hep tom'u tutardım çünkü hep kaybederdi, hep açtı gariban. bi kez olsun o zıpır fareyi yiyemedi, aç geldi aç gitti kedicağız.
zamanında bir bölümünü izlemiştim ki, hala gülerim. bir daha ne görmek ne duymak nasip olmadı o bölümü. bir sözlük yazarıda çıkıp "işte dostum şurada" demedi. yazıklar olsun hepinize. uzun uzun anlatıyorum bulup getirmezseniz bu sizin ayıbınız.

her zamanki gibi tom jerry'i kovalamaktadır. kovalaşma sırasında kulübesinde uyuyan dog fazlasıyla rahatsız olur, bir iki derken dayanamaz ve kulübesinden fırlayarak tom'u kovalamaya başlar. korkuyla dog'dan kaçar tom. tam yakalanacakken dog'un tasaması daha fazla yaklaşmasına izin vermez. tom olayı anlar ve sevinir ve dog'un maksimum ilerleme noktasına ayağıyla bir çizgi çeker. jerry'i kovalamaya devam ederken her seferinde kulübenin yanından geçtiği sırada çizginin ötesinde durur ve burnunun dibine kadar kendine hırlayan dog'un kafasına sopasıyla vurur ve bundan aldığı keyifle kahkaha atar. iki üç kez bunu tekrarlar. bu durumdan uyanan dog bir ayak hareketiyle mevcut çizgiyi siler ve kendine daha yakın bir nokta üzerine yeni bir çizgi çeker ve bekler. tom yine gelmiştir elindeki sopa arkasında ve ağzı kulaklarında çizginin ötesinde dog'un saldırmasını beklemektedir. dog anidan fırlar ve tom'u kucaklar. (bu sahaneye lütfen dikkat, aklıma geldikçe gülmeden yarıldığım üç beş saniye. tom'un kovalamaca esnasında sırf kendi eseri çizgiyi kullanarak dog'un kafasına vurup biraz daha eğlenme arzu, kovalamayı kesip durması, çizginin ötesinde kendinden emin ağzı kulaklarında beklemesi bambaşka komiklikte. dog'un her şeyin bilincinde aninden tom'un kaçmasına müsade etmeyecek şekilde fırlaması ve vucuduyle tamamiyle tom'u kavraması. tom'un o an, korkulu bir yüz ile ekrana bakıp yutkunması. muhteşem ötesi)
ergenlik çağında olmama rağmen zaman zaman izlediğim güzel çizgi film.
190 tane bölümü vardır.
kaynak:
http://tom-ve-jerry.cizgi-film.com/
çocukken televizyonun karşısında eller çenede yerde uzanmış vaziyette televizyon izleme sebebimdir.

en dikkatimi çeken özelliği bütün çizgi film boyunca anadan doğma donsuz dolaşıyorlar denize girecekken mayo giyiyorlar.
sadece ayakaları gözüken kadın bülent ersoydur.
Var arkadaş adamlar ne çizmiş be otuz yaşında bile hala izleniyor diye düşündüren ve şu an stardan izlenebilen çizgi film. Arkasından da road runner verseler tadından yenmez.