bugün

patricia highsmith' in kaleminden doğan, yetenekli bay ripley' in unutulmaz kahramanı. karmaşık kişilik, gerçek bir varoluşçu.

--spoiler--
cebimdeki kimliğim... her şeyin sorumlusu o. ismim beni belirliyor. herkes öncelikle adımı, sonra işimi, son olarak da yaşımı öğrenmek istiyor. kimse ' en büyük korkun ne? ' diye sormuyor. o zaman onlara deniz derdim, yüzmeyi bilmiyorum.
tom ripley. sıradan bir isim. bir işe yaramayan, korkularla dolu, tanımadığı ortamlarda terleyen, konuşmayı sevmeyen, rahatlamasına alkolün yetmediği zavallı bir adamım. zayıf sesimden bile bir bayağılık, inançsızlık, yeteneksizlik akıyor. kralın soytarısı olabilirim.
sokağa çıktığımda kambur yürürüm, insanları adımlarından tanıma alışkanlığımı böyle edindim. asla farketmeyeceğiniz bir türüm.
--spoiler-- *

bir cafede, köşede oturan ve uzaklara dalmış, sürekli düşünen karakterlerle aynı çizgide buluşan, sessizliğin çekiciliğini taşıyan adam.
hannibal lecter' dan daha soğukkanlı ve acımasız bir katil..mecbur kalmadıkça ya da egolarıyla oynanmadıkça öldürmüyor..
sinemaya iki kez; yetenekli bay ripley ve ripley' in oyunu isimleriyle uyarlanan, rahatsız edici polisiye karakteri. ilkinde tom ripley' in gençlik halini matt damon , ikincisinde ise ripley ' in 40 lı yaşlarını dahi aktör john malkovich canlandırmıştır.