bugün

Açılımı The Open Group Architecture Frame Work'tür.

Dünyada kabul görmüş olan togaf en iyi pratiklerle The Open Group üyeleri tarafından oluşturulmuş Kurumsal Mimari Metodolojisidir.
The Open Group, 90’ların ortalarından beri aralarında IBM, NEC, HP, SAP gibi teknoloji ve üretim lideri firmaların ortak bir alanda tecrübelerini paylaştıkları bir şirketler birleşimidir. Bu birikimlerin oluşturduğu bilgiler ışığında kurumsal mimari tabanın gelişmesi ve uluslararası standartların oluşması için bir Framework Mimarisi geliştirilmiştir ve halen 400’e yakın firmanın katkılarıyla gelişmeye devam etmektedir.
TOGAF vazgeçilmez ihtiyaçlara çözüm üretmek ve uluslararası standardizasyonla kurumsal mimari yapılarının analizlerinin oluşturulmasında, metodolojiler oluşturarak, çözüm stratejileri geliştirmede işletmelere yardımcı olur. Kurumsal Mimarlar, yöneticiler ve iş geliştirime sorumluları kendilerini sektörlerinde bugünün ve yarının iş ortamında daha yararlı ve verimli hale getirebilirler tabiki TOGAF’ın desteği ile . TOGAF eğitimlerinin olduğu ve sertifikasının verildiği 2 ya da 3 tane eğitim kurumu vardır. ilk seviyesi ve 2. seviyesinin eğitimi birlikte verilir. TOGAF level 1 ve level 2 eğitimi diye aratırsanız daha rahat araştırma yapabilirsiniz. Bilginç IT Academy TOGAF'ın yetkili eğitim merkezlerinden biridir. Linki aşağıda ilgililere kolaylık olsun.

link: http://www.bilginc.com/Co...courseName=bilginc-egitim
sertifika sahibi olmak istediğim alan. maaş bakımından başlangıç seviyesi bile gayet yüksek. @1 sen sertifika sahibimisin? yada kurumsal mimari uzmanımısın? yeşillendirirsen makbule geçer.
Hocam ben seni yeşillendirim herkes'de yaralansın. Biz 3 kişi TOGAF eğitimi aldık çünkü şirket kendi mimarisinin yanlış olduğunu düşünüyordu yeni bir yol izleyelim yeni bir mimari oluşturalım diye eğitime yolladı hala yapmaktayız bu arada. Mimarin'i kabul ettirmek için eğitim sertifika şart ve online olarak'da eğitimi falan yok ki hala hocayı arayıp akıl alıyoruz.
Maaş bakımına gelince çok çalıştırıyorlar ve bir şey olduğunda sen mimariyi kötü kurdun, ondan oluyor diye sana yıkıyorlar. Riskli bir bölüm bu yüzden başlangıç maaşları yüksek başka soruların olursa cevaplarım. Ama şu var; nasıl ne şekilde hatalar yapabilir şirket nasıl çözerim nasıl daha iyi yere gelir gibi soruları sorup çözmek hoşuna gidiyorsa kesinlikle al derim.
@1 yeşillendirdiğin için teşekkürler. aradım eğitim firmasını. bana http://www.bilginc.com/eg...af-kurumsal-mimari-uzmani buradaki eğitime başlamamı söylediler kurumsal mimari uzmanlığı için. Sizde bu eğitimimi aldınız yoksa önerebileceğiniz farklı bir togaf eğitimi varmı? şirketimizdeki kurumsal mimari uzmanımız işten ayrıldı ve gerçekten işinde iyiydi. oda sizin önerdiğiniz gibi bilginç it academy ile eğitim alıp sertifika sahibi olmuş bende onun yerine geçmek istiyorum ama şirket togaf sertifikası istiyor. o yüzden olabildiğince hızlı olmalıyım tekrar bir yeşillendirebilirseniz çok iyi olur teşekkürler.
Hocam öncelikle şirketinin ne şekilde yönetildiğini bilmiyorum ama teknoloji mimarisi ile uğraşacaksan, TOGAF Level 1 eğitiminden başlaman gerekiyor. Fakat zaten eğitimi 3 firma veriyor diye biliyorum. Bilginç IT'de TOGAF Level 1 ve Level 2 paket olarak 1 eğitimde toplanmış durumda yönetici pozisyonuna geçmek istiyorsan bu eğtim sana çok yararlı olucaktır. Fakat sen bu sertifikaları alınca yönetici olabilirmisin orsasını bilemem * fakat inşallah yönetici yaparlar hedeflerine ulaşırsın hocam. Linki veriyorum bir göz at ben elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Kolay gelsin.

Link: http://www.bilginc.com/eg...vel-1-and-level-2-egitimi
ingilizceden çevrilmiştir-Açık Grup Mimarisi Çerçevesi, kurumsal bilgi teknolojisi mimarisini tasarlamak, planlamak, uygulamak ve yönetmek için bir yaklaşım sağlayan kurumsal mimariye yönelik bir çerçevedir.
bazılarının işine yarayan bazılarının ise togaf da ne kardeşim dediği mevzudur. TOGAF tasarıma üst düzey bir yaklaşımdır. Genellikle dört düzeyde modellenir: iş, Uygulama, Veri ve Teknoloji.