bugün

tüm zamanların en güzel bacaklı kadını.. pop un babaannesi
kendisine babaanne denilmesiyle, bütün babaannelerin kendisini kıskanmasına sebep olan süper babaanne.
private dancer, simply the best, what's love got to do with gibi tatlı şarkıların sahibi. Erkeklere karşı Ezilmemiş ve ayakta kalmış çok güçlü bir kadın.
(bkz: what s love got to do with it)
26 Kasım 1939 doğumlu, profesyonel sanat yaşamında elli yılı geride bırakmaya hazırlanan ünlü diva.
şimdiye değin imza atmış olduğu albümleri şu şekildedir;

tina ve ika turner olarak 60 ve 70'li yıllarda imza atmış oldukları albümler;

1961 The Soul Of Ike & Tina
1962 Don't Play Me Cheap
1962 It's Gonna Work Out Fine
1964 The Ike&Tina Turner Revue-Live
1965 Live! The Ike&Tina Turner Show
1966 River Deep Mountain High
1967 The Ike & Tina Turner Show - Volume Two
1969 So Fine
1969 In Person - Live
1969 Outta Season
1970 Come Together
1970 The Hunter
1971 Workin' Together
1971 Live In Paris
1971 Live At The Carnegie-What You Hear Is What You Get
1972 Nuff Said
1972 Feel Good
1973 Let Me Touch Your Mind
1973 Nutbush City Limits
1974 Sweet Rhode Island Red
1977 Delilah's Power

solo kariyerinde imza atmış olduğu albümler;

2005 Forever gold
2004 All the Best
2000 All that glitters
2000 Best Balads
1999 Twenty Four Seven
1999 Tina sings Country
1999 Dues paid Vol.1
1998 Evergreens
1998 Soul Kiss
1998 Good Hearted Woman
1996 Greatest Hits
1996 Wildest Dreams
1996 Missing You
1994 The Collected Recordings (3 CD)
1994 The Great Tina Turner
1993 What's love got to do with it?
1991 Simply the Best
1989 Foreign Affair
1988 Tina Live in Europe
1986 Break Every Rule
1984 Private Dancer
1979 Love Explosion
1978 Rough
1975 Acid Queen
1974 Turns the Country on
gerçek adı Annie Mae Bullock olan şarkıcı.
what s love got to do with it şarkısıyla aynı adı taşıyan bir filmle hayatı çarpıcı bir şekilde anlatılmıştır.
Carlos Santana'nın 2007 yılında çıkaracağı albümde bulunacak olan Game of Love şarkısını- ki daha önce bu parçayı Michelle Branch söylemişti Shaman albümünde- yeniden yorumlayacak olan The Queen of Rock n Roll.
rock, pop, r&b, general gibi birden fazla kategoride farklı farklı yıllarda 9 adet grammy ödülüne layık görülmüş yaşayan efsane.
(bkz: riva tuner) *
rock n roll'un yaşayan efsanesi. müziğin altın çağını yaşadığı 60',70' ve 80' yıllara damgasını vuran günümüzdeki bir kaç sanatçıdan biri. allah benim ömrümden ona versin.
70'lerde * saçının rengini açtırmak için gittiği bir kuaförde saçı yandığından saçı toparlanana kadar peruk takmaya başlamış ve gerçek saçı afro tipinde olan rock kraliçesi.
Hakkında gereğinden çok çok az entry girilmiş çatlak şarkıcı. Şöyle bir başlık açılsa idi girilen entrylerin haddi hesabı olmazdı zannımca.

(bkz: Tina turner ın müslüman olması)
sesi sadece sesi. bir defa dinlemeniz yeterlidir bu sesi.

simply the best adlı parçası favorimdir.
"goldeneye" diyorum başka da bir şey demiyorum...

tonu,çizgiyi hiçbir zaman kaybetmez. ciyak ciyak bağırıyor olsa bile, söyledikleri gerçekten anlaşılır. şu yeni bi tane var ya- neydi ismi....hah adele..adele kendisine tina´yı örnek alıyormuş, bence çok doğru bi seçim...

yeri hiçbir zaman doldurulamayacak bir ses ve ses rengidir. popüler müzik sanatının en büyük getirilerinden biridir.

jazz blues,pop herşeyi söyler,söyledigi herseyi cok iyi söylemistir.

değeri bu sözlükteki 18 entry´le ölçülemeyecek kadar büyük bi şarkıcıdır tina. eğer bu sözlük müzikçilerin takıldığı bi sözlük olsaydı, hiç kuşkusuz "buraları entry dolar" dı. sesinde çok güzel bir vibrato vardır. çok müzikaldir, ve müzikal hattı çok güzel takip eder, genellikle son derece iyi düşünülmüştür herşey. akıl doludur, çığlık çığlığa bağırdığı yerlerde bile bu düşünülmüş bir harekettir.

tina gibi insanların yeri çok zor doldurulur. 70 yaşında 20´liklere taş çıkarttı tina. "goldeneye" şarkısını söylediğinde 56 yaşındaydı tina...yani...ötesi olabilir mi böyle bi şeyin?...

ama söylediği tarz her zevke hitap etmiyor olabilir. ama tina´nın sahne performansını, sesini, söyleyişini pek birilerinin eleştirebileceğini sanmıyorum. istese başka şarkılar söyler, pop tarihine geçerdi, mesela madonna dan çok daha büyük bi şarkıcıdır tina. madonna tarzı şarkılar söylemeyi sevmemesi madonna´nın şansı olmuştur. ama madonna bile, onun büyüklüğü önünde şapka çıkartırdı.

tina turner ...tam "budur" denilecek kadındır.
hayal meyal hatırladığım bir istanbul konseri vardır bu ablanın. televizyonlara baya bir konu olmuştu o dönem. hatta hafızam beni yamultmuyorsa, elemanın birisiyle dans etmişti sahnede. sonra o eleman epey bir meşhur olmuştu bir süre, televizyonlarda falan röportajları dönüyordu.
Her sabah sesiyle uyandığım muhteşem kadın.
(bkz: proud mary)
yaşını göstermeyen 78 yaşındaki star.
Bir zamanlar bu isimle dünya çapında ünlenmiş bir kadın şarkıcı vardı. Şimdi kim bilir nerededir...Ne yapıyordur... Hala yaşıyorsa umarım sıhhati yerindedir.
goldeneye şarkısı efsanedir.
Proud Mary şarkısı efsanedir.
intihar eden oğlunun küllerini denize atmış.

https://www.ntv.com.tr/ga...ti,1xbx1wCApk2jxQQcxv8V6Q
58 yaşındayken verdiği konseri canlı izlemiş biri olarak "tanrıça" dahil bilinen tüm sıfatların yetersiz kaldığı efsanelerden. Aradan geçen yirmi bir yılda ben iyiden iyiye yaşlandığımı hissediyorum o hala aynı sanki.

(bkz: 20 eylül1998 tina turner istanbul konseri)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar