bugün

Timur net fallafoş olurdu. dönemin liderleri; "duydunuz mu? 2. Mehmet Timur'u oğlan yapmış" şeklinde dedikodu yaparlardı.
farazi bir celebrity death match!
iyi ki olmamış.
Kazanan da pek zararsız çıkmazdı sahadan.
"Aynı zamanda yaşasalardı" ve savaşsalardı, kazanan muhtemelen Timur olurdu.
Emir Timur Türklük bilinci olan bir devlet adamıydı, "en az" Fatih kadar bizdendir, belki daha fazla.
Ekle: Çağatay türklüğü ile gurur duymuştur hep, moğol denmesinden hiç hoşlanmazmış!
Maalesef timur, fatih’in ve bütün ülkeniniçinden geçer, ankara savaşı’nda yaptığı gibi bizans’a 50 sene daha kazandırırdı. Genç ikinci mehmet’in 30 sene tahtta kalam babası, deneyimli timur’un kendisinden çok daha tehlikesiz olan oplu şahruh’tan ödü koptuğu için, üstelik haklı da olduğu için, iktidarında adam gibi bir tane sefer yapmamıştır.
- şahruh ikinci mehmet’e hilat gönderip giydirmiştir. Anlamı, sen sadece benim devletimin bir kolusun. ikinci murat gık dememiştir.
- şahruh bir ara doğudan anadolu’ya girecek gibi olmuştur, son anda azerbaycan’a dönmüş ve orada gebermiştir. ikinci murat bu saldırıya cevap bile vermemiştir.
- şahruh ölür ölmez ikinci murat mora’yı almıştır. Demek ki, hiç de başarısız ve hiç de barışçıl bir padişah değilmiş.

ikinci mehmet ise, daha istanbul’un fethi sırasında sadrazamına söz geçiremiyordu, şehir alınır alınmaz 39 gün sonra çandarlı ali paşa’yı boğdurmuştur.
fatih'in ordusunun yapı açısından şahi topu dışında yıldırım'ın ordusundan hiç bir farkı yoktu ve filler ve atlı birlikleri ile orta asya tipi bir ordu olan timur'un ordusuna karşı bu top hiçbir işe yaramaz, yani hiç şovenlik yapmayacağım o kadar meydan savaşı kazanmış bir askeri deha olan timur'a karşı fatih'in ordusunun hiç bir şansı yoktu.
Başlığı açan çocuğun üslubuna bakın!
Büyük ihtimalle, Osmanlı torunuyum diye ortalıkta dolanan ve zerre tarih bilmeyen tiplerden biridir.

Konuya gelmeden önce şunu söylemek zorundayım. Ankara savaşı, kardeşlerin savaşıdır. iki tarafta türktür. Burada taraf tutmak bizlere yakışmaz ama sırf şu tarih bilmeyen ve Osmanlı torunuyuz diye ortalıkta dolanan tiplere inat timur'dan yana olmak zorunda kalıyoruz.

Emir timur girdiği hiçbir savaşı kaybetmemiş. Adını tarihe yenilgisiz komutan diye yazdırmıştır. Ankara savaşında karşında bayezid değil de Mehmet olsaydı yine değişen hiçbir şey olmazdı..
Fatih'i severiz lakin timur'u, bir başka severiz. Soru farazi olunca, cevapta farazi olacak ve ben timur'un galip gelecegini söylüyorum.
fatih sultan mehmed yıldırım beyazıt gibi gaza gelmeyeceği için savaş değil işbirliği ile neticelenirdi. belki iki türk lider işbirliği yapar birisi komple avrupayı birisi komple asyayı fethederlerdi.

harbiden bu kendisine osmanlı torunuyum diyenlerin genel profili içler acısı. fazla makarna ve ekmek tüketmekten kafaları yanmış gitmiş. 5 tane osmanlı padişahı say desen fatih, kanuni, yavuz sultan selim ve belki akıllarına dizi ( muhteşem yüzyılın devamı ) sayesinde hemen gelebilecek 4.muraddan sonra kekelemeye başlarlar ama maşallah tarih bilgileri muazzam..
Birincisi Timur kimseye bulaşmadı, yıldırım bayezid kaşınıp Timurun övgülü mektuplarına karşılık küfürlü mektuplar yolladı timur da kaşıdı. Her nekadar Fatih'in fanı olsamda diyorum ki Timurun karşına kimi koysan yenilir.
(bkz: sultiş timuş)
Meydan savaşında tatar ordusunu yenebileceğini iddaa eden dindoşlar görüyorum.
Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmazdı şanlı timur'un ordusu.
Sultan Mehmet dünyaya geldiğinde Timur'un tebasıydı. Ağır yenilgi sonrası oldukça ağır sevr anlaşması misali bir anlaşmayı kabul etmişti Osmanlı.
--spoiler--
unutulmamalıdır ki ankara savaşında yenilgiyi getiren şey askeri yetersizlik değil önce tatarların, sonra da anadolulu türklerin ihanetidir... bu ihanetler olmasaydı osmanlı savaşı alabilirdi.. ihanet o kadar büyüktü ki savaşın sonunda bayazıt'ın yanında sadece sırplar, yeniçeriler ve rumelililer kalmıştı..
--spoiler--

anadolu türklerinin ihaneti değil nefretidir. 600 yıl önce bile osmanlı dan nefret etmelerinin sebeplerini düşünmek lazımdır. hazinenin imkanlarını rumeli ve balkanlara yatıran, devşirmeleri başımıza bela eden, anadolu halkını sadece vergi toplanacağında hatırlayan osmanlı, bursa nın doğusuna kayda değer hiçbir eser bırakmamıştır. o meşhur "yükselme devrinde" bile anadolu topraklarında yüz yıla varan celali isyanları sürmüştür.
iki taktik dehanın karşılaşması olur. Maç berabere biterdi.
Öyle bir bulaşma olmazdı zira Bayazid Timur'a bulaşmıştır. Boş bir öz güvene sahipti. Mehmed, ne gereği var der geçerdi.
Timur bunu begendi. Swh.
Aynısı olabilirdi çünkü Yıldırım ve Fatih tarz olarak benzerler. Timur saldırgan tipte komutanlara karşı iyi strateji geliştirebilen birisi sanırsam.
Aynı dönemde yaşasalar timur'un fsm'ye buluşacak kaşar akılsızlık edeceğini zannetmiyorum.
Timur gerçekten de çok özel birisi. Bütün dünya tarihinde liderlik komutanlık konularında onunla karşılaştırabilecek çok az kişi olduğu söyleniyor. Bu gibi nedenlerle böylrsi bir durumda timur kolaylıkla kazanırdı diye düşünüyorum.
Ayrıca ikinci mehmet önemli ve büyük birisi olsa da askeri alanda süper birisi sayılmazdı sanırım. Döneminde alınan pek çok yenilgi vardı diye anımsıyorum.