bugün

Çok acı olay. istanbul Esenyurt'ta 23 yaşındaki Kübra Doğan adlı genç kız kuzeniyle çatıya çıkıp şarkı söylerken apartmanın aydınlatması için kullanılan şeffaf malzemeye basıp en az 30 metreden düşüp yaşamını yitirmiş.

Haber:

https://twitter.com/enson.../1428966119432499201?s=19
Video çeken kızın tepkisizliği çok garip.
Malzemeden çalıp sağlam polikarbonat lehva kullanmayan müteahhitlerin yüzünden olan olay. Apartmanın içi aydınlatılsın diye kullanılan o malzeme aslında çatı değil. Kızcağız bunu bilemezdi tabii.
hadi para gitmesin diye cam gibi incecik malzeme koyuyorsun, bari bir uyarı muyarı as orospu çocuğu. resmen sebep olmuşlar kıza. yazık.
Video çeken kız ağır şokta olduğu için tepki verememiş olabilir. Ne olduğunu o an anladığını bile sanmıyorum.

Tiktok çekmek için nolur artık saçma sapan işler yapmayın. Üç kuruş para için inanın değmez.
Tuzak gibi kurulmuş. Herhalde yağmur damlaları aşağıda birikmesin diye yapılmış. Kesinlikle bütün suç o plastiği oraya koyanda. Umarım bütün apartman müdürleri kendi çatılarını kontrol eder ve etrafa uyarı levhaları yerleştirir, kullanılan malzemeleri değiştirir. Bu videonun yayılması etrafın bilinçlendirilmesi lazım.
yani işte üzülmek zorundayız bu salaklığa. "ah canım ya" demeliyiz. ama şunu hiç sormamalıyız; "be amcık çatıda ne işin var?"

çatıda ne işin var ya? yeryüzündeki vazifeni tamamladın aq, orada fenomen oldun, bitirdin orayı, çatıya çıkıp orada şarkılar söylemelisin?

gençlerimizi böyle salak salak şeylerle zehirleyip sırf diğerlerinden daha fazla görünür olmak için bu hareketleri yapmaya zorlayan sistem suçludur illa bi suçlu varsa. müteahhit suçludur? yok aq fatih sultan mehmet suçludur.

"doğal seçilim" diyenlere ben de kızardım eskiden ama artık kızamıyorum. düşünerek hareket etseydi. elli metre yükseğe çıkacaksın, hiçbir önlem almayacaksın, hiçbir tehlikeyi düşünmeyecek hiçbir aksiliği hesap etmeyeceksin ve bikaç beğeni için, "vay kıza bak" desinler diye saçmalayacaksın, düşüp ölünce de üzüleceğiz. "çatıya uyarı konmalıydı..." evet konmalıydı. ama bazı hamleleri o konuda ikaz edilmesen de yapmazsın. muhtemel tehlikeyi bilirsin.

komik artık bu olanlar.

beğenilmek için maymun oldunuz. beğenilmek, görünür olmak, fark edilmek için deliriyosunuz. vasıfsızlık öldürür.

biri de tren raylarına mı ne yatmıştı ölmüştü. e orada uyarı vardı? demek ki uyarı da kesmiyor bunları. asalağı çocukken tespit edip sürekli ona ne yapıp yapmaması gerektiğini söylemeliyiz. ya da bırakalım hayat çözsün meseleyi.

üzülmek zorunda değiliz.
tiktik şehidi ilan edilmelidir. tabutu tiktik logosu ve çin bayrağı ile sarılıp tiktik şehitliğine defnedilmelidir.
Çatıyı yapanda şimdi çatida tiktok çekecekler teneke çakayım diycekti dimi.
Yok müteahhit suçluymuş oraya niye ince malzeme koymuş? O bir aydınlatma paneli gün ışığı içeri girsin diye yapılır. Hayatınızda hiç mi bir fabrikaya gitmediniz bakın bakalım catisinda bunlardan kaç tane var? Bu sizin ki şeye benziyor; arabalar olmasa yolda yürümek çok güvenli. Çatıya çıkıp s.tir b.ktan bir video çekmeye kalkanın hiç mi suçu yok? Anne-baba olarak evladını bu illetten korumak için hiç bir şey yapma sonra kalk o suçlu bu suçlu oh ne iyi ya. Ayrıca suçlu arayacaksanız çatıya çıkan kapı neden acıktı neden kilitli değildi, buranın sorumlusu ne halt etmeye orayı açık bıraktı onu bir sorgulayın.
Aleyna tilki çıkınca moda oluyor. Birileri çıkıp bunlara özeniyor sonuç bu işte. Şarkını söyle götünü salla yeter.
2021 darwin ödülü adaylarından biri ...

görsel
Vicdansızlığınıza inanamıyorum. Darwin ödülleri diyen mi dersin, komik diyen mi dersin... Gencecik bir vatandaş ölmüş. Bu ülkenin evladı. Evet hatalı, evet tiktok saçma sapan bir uygulama ama bu ölümü hak etti demeyi gerektirmez. 9. kattan düşmüş. Hatırlayın, geçen yıldı galiba kelebekler vadisi'nde hamile bir kadın düşüp ölmüştü. Kocasının oraya çıkarıp ittiği anlaşılmıştı. Kadına da Darwin ödülü veren mallar olmuştu. Bebeği karnından çıkmıştı kadının. Bu kadar merhametsiz olmayın.

Videoda ilginç olabilecek olan tek şey kızın kara üzüm habbesi adlı türküyü söylerken ölmesi. Bu açıdan sanırım ilk ve tek.
tiktok kullanan insanla muhattap olmam tiktok ve popüler kültür insanları aptallaştırıyor.
Değer mi alacağın bir kaç like için ?
michael jacksonun ölümünden sonra en az 12 kişi intihar etti .

12 Michael Jackson fans have reportedly commit suicide in the wake of The King of Pop's sudden death last Thursday.

https://www.gigwise.com/news/51468/

bazı insanlar kendini düşünmüyor . hayatını , sağlığını umursamıyor ...

işte " yerli ve milli " bir varlık .....

Aydın Denizli karayolları üzerinde bir vatandaş, yolun ortasında namaz kılmaya başladı.
Artık diyecek bir şey bulamıyorum..

https://twitter.com/nurrs...tatus/1427297456828649473
allah rahmet eylesin. yazılanları okudum müteahhite geçirmiş birkaç arkadaş. tamam müteahhite gene sövün ama allah aşkına video çekmek için çatıya çıkmak nedir amk.

bak geçen hafta çarşamba veya perşembe sabahı tam hatırlamıyorum işe gelirken vatan caddesinin hemen çıkışında bakırköy/merter e-5 sapağının orada sabahın "6.30" unda arabalarını sağa çekmiş ve yolun ortasında göbek atan yaşları 35 ile 40 arası 2 adam 2 kadın gördüm. bir tanesi de videoya alıyordu onları. şimdi sabahın o saatinde bir kamyon veya bir tır bunları görmese ki görmemesi son derece normal tam sapağın kenarındalar bunları çiğneyip geçse o adamın suçu günahı nedir ? ya sizin tik tokunuzun da sosyal medyanızın da içine tüküreyim bunlar nasıl kafalar lan.
bu ve bunun gibileri daha çok göreceğiz gibi önümüzdeki zamanlarda.
Güzel kızmış. Arkadaşı kıskanıyor muydu nedir şaşırmıyor bile kız düşünce. Biz istesek evlenmezdi böyle mal mal haraketler yapıyor. Kızlar bırakın bu boş işleri yavru gibi kız yok yere öldü gitti benle evlense halbuki en azından ben mutlu olurdum güzel bir karım oldu diye.
gerizekalı olmayan biri, o malzemenin dayanmayacağını çok rahat öngörebilir.
tiktok videosu çeken birinden ne beklersiniz zaten.
(bkz: doğal seçilim)

edit medit : memeleketi mardinde toprağa verildi. mardin...
mardin...
şimdi anladım.
Müteahhiti kazığa oturtun, tamam.

Tik tok yasaklayın, hatta; bu yazılımı uygulamayı ortaya çıkaran insanların götüne klavyesini sokun. Buna da tamam.

Tamam da, incecik bir fiberglas plastik vs parçanın kendisini taşıyamayacağını hesap edecek beyne algıya akıla zekaya sahip olmayan bu insana da bir şey deyin.

3 yaşında çocuk değil bu düşen ölen kişi, 23 yaşında bir insan ya...
Ne bileyim, ağırlık yükseklik hız ile olası bir kırılmada öleceğini bilmeli.
ister petrol bazlı bir malzeme olsun, ister cam bir malzeme olsun açık havada sıcaklık soğukluk ısı farkı güneş ışığına direkt maruz kalmakla bu malzemenin bir insanı taşıma kapasitesi olsa da zamanla esnekliği dayanıklılığı yok olacağını bilmeli.

Metal bir kapak bile olsa zamanla okside olması, sıcak havada genleşme, soğuk havada daralma ile perçin kaynak yerleri de zamanla aşınma oynama vida yuvadan çıkma, paslanan metalin sabitleme yapılan betonu çatlatması ile metal bir kapak ızgara da olsa üzerine çıkılmaz.

Bir de örtülen alan kaç metre?
1cm kalınlığında ahşap plaka mesala...
Kaç kiloyu taşır?
1cm kalınlığında olan ahşap plaka ile örteceğiniz alan 30cm bir alan ise, dışarıda kalan kenar paylarını da düşünürsek 70 kg ağırlığında bir insanı taşır.
Ama örtecek alan 3 metre olunca 20 kiloyu bile taşıyamaz, esner yapısal özelliği ile ya kırılır ya üzerinde ki ağırlık ile içe göçer.

Fizik direnç vs konularına girmeden anlatıyorum ki bazı bilgisizler anlasın.
Unutmadan; o binanın müteahhiti kim bilmem ama suçlu olacağını sanmam.
Fakat birinci derecede suçlu olan bina yönetimi ve bina sakinleri suçlu.
Neden mi?
Bina havalandırma boşlukları kapatılamaz. Adı üzerinde havalandırma boşluğu.
Metroların havalandırması gibi düşünün.
Hadi kapatılmış olsun, kim yaptıysa yaptı.
Kapatılan boşluk metal ızgara veya kapak olup devamlı kontrol edilmelidir.
ille de suçlu arıyorsanız belediye ve bina yönetimi ile bina sakinleri bundan 1. derecede sorumludur.
Bir de ölen.
Amaci ses getirmek dikkat çekmekmis çekti. Ben cam silerken bile bina yeni oldugu halde demirlere tutunmuyorum. Çünkü hep bir kaza ihtimalini düşüneceksin. Düşünmeyi birakip çatılara keyfi çıkarsan bu gibi kazalar olabilir. Allah ailesine sabir versin.
Binanın tasarım hatası var. Öyle işlevsiz saçma sapan bir havalandırma boşluğu olmaz. Nedendir bilmem özellikle doğuda ve doğulu müteahhitlerin yaptıkları binalarda var bu olay.

Binanın çatı müştemilatının kapısı her daim kilitli olur. Anahtarı da yönetici ve kapıcıda olur. Öyle her kafasına esen çatıya çıkamaz, çıkmamalıdır.
Ah gençler ah! Kafanızı ne zaman faydalı işler için çalıştıracaksınız acaba.
Anası babası otur iki satır bişey oku dese okumaz.
Çıkmış çatıda video çekmeye kalkmış. Çeksen ne olacaktı peki? Bir kaç beğeni, bir kaç abazan övgüsü. Ya sonra?
Sonra nereye çıkacaktın?

Bu çıtaların sonu yok evladım. Bırakın bu boş işleri.
Ben yüksekten çok korkan biriyim mesela yani isterse böyle bir video için 1 milyon dolar verseler yapmazdım talihsiz bir ölüm olmuş acaba şunu merak ediyorum bu kız ölüm şeklinin böyle olduğunu görebilseydi ne düşünürdü?