bugün

ingiliz casus. ayni zamanda arkeolog, ortadogu ve afrika uzmani.
osmanlı'ya karşı arapların durdurulamaz arkadan hançerleme isteklerine zemin hazırlamış olan ingilizdir kendileri. arapların halk kahramanıdır bir nevi. ne kadar ilginç değil mi? arapların halk kahramanı dedikleri adam ingiliz.

kendisi mekke şerifi hüseyin bin ali'nin oğlu emir faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi vermiştir.
Kuşçu Eşref'in oyununa gelen lowrıns'dır.
bisikletten düşerek ya da işte öyle bisikletli bi kazada ölmüş şahsiyet. hem de 47 yaşındayken daha. sen tut onlarca arapça şivesini babanın dili gibi konuş, arapları gaza getir, coştur, osmanlı'ya saldırt, onlara kendini belli etme, sonra da gel bisikletin altında kal. yakışmamıştır. ha bi iddiaya göre de işi bitince mi5 tarafından postalanmıştır çarşıya. tabi bu da bi ihtimal...

lawrence denen adamın mi5 tarafından yetiştirilip arapların kültürünü araplar'dan daha iyi bilmesi sonucu arapları ayaklandırması gerçekten saygı duyulacak bir olaydır. iyidir kötüdür ama saygın bir olaydır. bugüne kadar o işi becerebilen ikinci kişi ya da tarihsel olarak ilk kişi hz.muhammed olmuştur. yanlış anlaşılmasın tabii ki hz.muhammed'i lawrence gibi bir soysuz köpekle aynı kefeye koymuyorum, koymak da kimsenin haddine değil. benimki sadece bilgi vermek ve adamın üstüne aldığı sorumluluğu ne kadar güzel bir şekilde yerine getirdiğini söylemek. adamın arabistan'da çekilmiş fotoğraflarına bakın, hiçbir farkı yoktur araplardan görünüş olarak. ki zaten araplar yine eski barbar hallerine geri dönmüşlerdir lawrence gidince. arkasından şiir yazanlar bile olmuştur bunun yav.
arapların türkleri sevmemesindeki en büyük etken olan ünlü ingiliz casusu.

[http://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Edward_Lawrence]
güvenlik açıkları kapatılmış, güncel yamaları yüklenmiş daha yeni versiyonu için: (bkz: şeyh nazım kıbrısi)
ibnenin tekidir.

moderasyon silmesin açıklaması: harbi öyle yani. cinsel tercihi bu adamın...
olaylara kendi kattıkları ve daha sonra yazarlarların, çizerlerin iyice gaz vermesiyle efsanesi büyüyen ingiliz arkeolog, asker.

akabenin ele geçirilmesinden sonra zaferi sahiplenmiştir, araplar kendi başarılarına dahi sahip çıkamamıştır kısacası. eğer asker olmasaymış demiryolu işçisi olurmuş zira anca osmanlı ikmal hatlarını havaya uçurmuştur.
"gündüzleri düş kuran insanlardan korkun, çünkü onlar düşlerini gerçekleştirmeye meyilli olanlardır"

lafı ile beni sarsan şahsiyet.
icraatlarıyla sonradan kötü üne sahip başka casus, derin devlet operasyoncusu veya istihbaratçıların da isim babası (ya da nick babası) olmuştur.

misal; (bkz: lawrence of manchuria)
sakilik yapan arap bir gence aşık olmuş ona şiirler yazmış ibnedir evet bildiğin ibnedir.
edit: imla
dıncılerın ıman etıklerı adamdır.
azılı bir ingiliz casusudur. arapların para hırsını kullanarak yüzlerce askerimizin şehit olmasında başrol oynamıştır.

film için;

(bkz: Lawrence of Arabia)
türk devleti'nin araplardan bağımsız laik bir şekilde kurulmasını sağlayan, gazi mustafa kemal'in ortaklarından biridir.

atatürk ile tek farkı, lawrance ingiliz ajanıdır, atatürk türkiye'nin milli komutanı ve yöneticisi.
sırf bu adam yüzünden bugün solcuların ağız kokusunu çekiyoruz...
edit: sırf demiyelim . lafın gelişi o.
ARAPLARIN KOPEK OLDUGU ADAM.
Sonra lawrence demiş ki daha da iskenderiye ye geleni siksinler.

Ya arkadaş beyin yakarsınız yeminle.
türkler hakkında isyan eden arapları savunmak için ne diyeceğini şaşırmıştır:

- öhöm efendim türkler araplara hep zulmediyor kötü davranıyor
+ nerede nasıl oluyor ?
- şey ne bilim onları yönetiyor falan
+ biz ingilizler yönetecez orayı ama sebep lazım düzgün bir şey yaz
- ne bilim işte arapların özgürlüğü falan
+ zaten yerel yöneticilere vermiş osmanlı yönetim hakkını saçmalama lawrance düzgün bir şey bul
- katlediyor işte arapları
+ saçmalama tüm dünya görüyor onları katletmediğini hatta ülkelerine doğru düzgün dokunmadığını şöyle gizli gizli yapılan bir şey bul
- kötü davranıyor zulmediyor hatta arapları sikiyor
+ valla mı lan bak bu tutar boşuna dememiş türkler iç şarabı sik arabı diye bak her yerde tutar bu yaz anılarına ekle
- efendim ağır olmuyor mu ama hakkımda böyle denmesi yarın ben britanya'ya gidince ne diyeceğim millete bütün karizma çizilir kimsenin yüzüne bakamam zaten aseksüel bu hiç karı kızla işi yok diyorlar
+ asker kes, büyük britanya'mız güneş batmayan imparatorluğumuz senin götünden daha önemli emirlere itaat et deraa'da tek destekçi bile bulamamıştın rezil herif orada seni becerdiler diyeceksin.
- emredesiniz komutanım

askerliği bıraktıktan 2 ay sonra şüpheli bir kazaya kurban gider bildikleriyle beraber iftiralar kalır.
araplara bayılıyoruz onları çok seviyoruz ya; nedense aklıma gelmiş arap sevdalısıdır.

tıpkı "içimizdeki" eşdeğerleri gibi...
1916-18 yılları arasında ortadoğuyu karıştıran ingiliz iti.

osmanlının dağılıp akabinde kurulan birçok arap devletinin kralını belirleyen yine ingilizler olmuştur. bunun en büyük örneği suudi'lerdir.

tabi başka ülkelerin de liderlerini belirleyen yine ingilizler olmuştur. malum.
bi Mardinli Rıfkı değildir.
Thomas Edward Lawrence (15 Ağustos 1888 - 19 Mayıs 1935) Britanyalı arkeolog, asker ve diplomat. 1916 - 1918 yılları arasında Arap Ayaklanması ve Sina ve Filistin Cephesi gibi olaylarda Osmanlı imparatorluğu hakimiyetine karşı üstlendiği rol ile ünlüdür. Buradaki rolü nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır. Seçkin Hizmet Rütbesi ve Banyo Nişanı sahibidir. I. Dünya Savaşı esnasında gerçekleştirdiği icraatlar Arabistanlı Lawrence filmine konu oldu.
görsel
ilk tayin yeri olan Kahire'de ingiliz Askeri Haberalma Servisi için çalıştı. Araplarla olan sıcak ilişkileri Lawrence'ı, ingiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki irtibat subaylığı görevi için biçilmiş kaftan kılıyordu. Ekim 1916'da, Arap millî faaliyetlerini rapor etmesi için çöle gönderildi.

Mekke şerifi Hüseyin bin Ali'nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi. Arapları, Medine'deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları konusunda ikna etti. Böylece Araplar, şehre malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler. Şehri savunmakla meşgul olan Osmanlı askerlerini diğer yandan da demiryolunu tamir etmek zorunda bırakmak suretiyle oyaladılar. Lawrence, Akabe ve Şam'ın işgalinde de önemli rol aldı.

Araplarla geçirdiği zaman zarfında, gelenek ve yaşantılarına bayağı adapte oldu. Deve ile seyahat edip, sıkı bir dostluk kurduğu Prens Faysal'ın hediye ettiği yerel kıyafetleri giymeye alıştı.

I. Dünya Savaşı'nın sonlarında ingiliz hükûmetini, Arapların bağımsızlığının ingilizlerin yararına olduğuna ikna etme konusunda oldukça başarılı oldu.
görsel
Lawrence 19 Mayıs 1935 günü Clouds Dorset-ingiltere'de bir motosiklet kazasında yaralandı. Altı gün sonra, 19 Mayıs 1935'te, 46 yaşında hayatını kaybetti. Kaza yaptığı yol kenarındaki yer, küçük bir anma ile işaretlenmiştir. Naaşı Eric Kennington tarafından St Paul Katedralinin kilise mahzenine yerleştirildi.
"kardeşimiz" suudi arabistan'ın milli kahramanıdır. evini müze yaptılar.
Arapları aldatarak Osmanlı Devleti aleyhine kışkırtıp isyana teşvik eden ingiliz casusu Lavrence, Araplarla birlikte Şam'da Türkleri katlettikten sonra:

"Evet onları isyana ben kışkırtmıştım. Ama böylesine vahşice kan dökeceklerini hiç tahmin etmemiştim. Bazı mahalleleri gezerken silahsız Türk askerlerinin nasıl öldürüldüklerine bakamadım; tiksindim bu vahşetten"

diyerek itirafta bulunmuştur...

(ilhan Bardakçı; imparatorluğa Veda, Hülbe Yay., ist/1985, s. 572)
Kadın versiyonu da olan casus, nam-ı diğer arabistanlı lawrence. Kadın versiyonu:

(bkz: Gertrude bell)