bugün

" Hıaaaaaa buraya ait değilim ben.. Eve gitmek istiyorum eve gitmek istiyorum.."

" Bizde buraya ait değiliz. Ne sandın burası hapishanede aptal!"

Gibi efsane replikleri kulaklarımda çınlayan efsane film.
Burasi hapishane sersem der filmi ouz kez izledigim icin.
şu anda aklıma, hayatını hapishanede geçiren yaşlı adamın,

hapishaneden çıktıktan sonra intihar ettiği sahne ile gelen filmdir.

insan kendini nerede mutlu hissediyosa orada kalacak abi,

hapishane felan fark etmez.
Efsane bir filmdir ne kadar izlesem yine izleyesim gelir umudunu kaybetme'den sonra listemde ikinci sıradadır.
görsel
dünyanın en iyi filmi olabilir.
şu an imdb film sıralamasında birinci olan efsane.
halen izlemediğim film. Sanırım izledikten sonra bunca zaman izlemediğim için pişmanlık duyuracak bana.
Kesinlikle çok güzel bir filmdir ona lafım yok..ama imdb yüzünden overrated'in allahi olmuştur malesef..film kültürü imdb top 250ye bakarak sekillenen bünyelerin filmi aman aman beğenmese de sırf orda 1.diye etkilenip ulan harika filmmis yeaa tarihin en iyi filmi şeklinde yorum yaptıkları yapım..gişe geliri maliyetini ancak karşılamış,oscar alamamış bir film nasıl oluyo da sırf imdb'de 1.diye tarihin en iyisi oluyo onu zaten hiç anlamamaktayim..konu orjinal değil,oyunculuk iyi ama 'en iyi' seviyede değil(freeman'i ayrı tutuyorum) sadece filmde yaratılan atmosfer gerçekçiliği çok güzel yansıtmış..fanlari biara batman imdb'de geçiyo diye siber savaş başlatmisti, öyle bi muhabbet vardı,manyak misiniz lan işiniz gücünüz yok mu?

Çok güzel filmdir,ama mükemmel falan değildir kısaca
(bkz: balon)
guzelim filmi getirdikleri balon halinin onyargisiyla ilk defa izlenildiginde tat vermeyen kaliteli yapimdir. ilk izleyecekler cok sey beklemesin.
Cok abartılmış film. Son sahnesi bana bir dönem ekranlarda dönen gerçek kesit bölümlerini hatırlattı. Garip. Filmdeki mantık hatalari da cabası... mesela duvarda delik açması zaten komedi. Sen nasıl o deliğe girdin de tünel kazdin? Kimse farketmedi mi ?
O gaddar gardiyanın andy yi sıkıştıran ibne tecavüzcüyü komaya soktuğu sahneyle içimin yağlarını eriten film.
bu filmi ciddi ciddi izlememiş arkadaşlarım var. cidden utanıyorum bunlardan anasını satim.
Ilk felsefe hocamız izletmişti. Size film izleteceğim dediğinde ağır psikoloji kokan, tozlanmış raflardan çıkacak bir film sanmıştım. Bazı replikleri dalga konusu olmuştur. Gerçekten izlenmesi gerek filmlerden biridir.
(bkz: geçen gün çok manyak bi film izledim)
Imdb listesinin hala en iyi filmi durumunda olan şaheser.
tim robbins ve morgan freeman ın başrollerini paylaştığı, senaryosu bir mahkeme suratlı adam üzerine kurulmuş destansı film.

oyunculuklarına hayran olmadan edemiyor insan.

umuda dair güzel mesajlar veriyor.

filmin her saniyesi güzel her anı göz kırpmadan izlenilesi olsa da, benim en çok aklımda kalacak olan kesinlikle brooks karakteri. gözlerim dolar hatırladıkça bundan gayrı.
Özlediğim film bu aksam yine izleyeceğim kırkıncı izleyisim falan olacak ama benden daha çok sevenler çocuğun biri doksansekiz kez izlemiş ayrıca ben bu filmi ilk yirmi izleyisimde imdb de birinci olduğunu bilmiyordum anlayacağınız film çok güzel.
" yie durdurayım tuvalet sigara falan yapar devam ederim " demeden izlediğim tek filmdir.
izlemedim o kadar iyi mi yahu?
Hayatımın en iyi filmleri arasında yerini alan filmdir. Oyunculuk, senaryo, kurgu, çekim her şey çok iyiydi.
https://www.youtube.com/watch?v=N3yY2uKS4bY

https://www.youtube.com/watch?v=vJ2NJPYOfjg
imdb listesinde yıllardır ilk sırada olan film.
Her sahnesi ayrı bir efsane olan film.