bugün

1987 yapımı korku-komedi filmi. kimya deposunda çalışan iki salak işçi, zehirli bir gazın hayaya yayılmasına neden olurlar. zehirli gazın etkisiyle canlanan ölüler insanlara saldırmaya başlar, istedikleri tek şey vardır: taze insan beyni!
1988 yapımı akıllara zarar bir devam filmi vardır ki, komedi desen değil, korku desen hiç değil, müsamere tadında oyunculukları ile absürt ötesi bir filmdir. az önce digitürk'te seyretme gafletinde bulundum, resmen kendimden nefret ettim.*

http://imdb.com/title/tt0095990/
film 1985 yapımıdır. Dan O'Bannon trafından hem senaryosu yazılmış hem de yönetilmiştir. konusuna gelince;

Süper markette çalışan iki salak arkadaş Freddy ve Frank bodrum katında bulunan ve içinde bir cesedin bulunduğu, büyük bir tüpü incelerken yanlışlıkla tüpteki gazı boşaltırlar. Gazdan baygınlık geçiren Freddy ve Frank ayıldıktan sonra tekrar yukarı çıkarlar ve inanılmaz şeyler olmaya başlar. Tüpten sızan gaz havalandırmadan bütün markete yayılmış ve tüm ölüler dirilmeye başlamıştır...
zombi kültürüne "braaaains!.." repliğini kazandırmış aşırı derecede geyik film.
Ben 1985 şartlarında bu komedi korku filmi oluşturan yönetmeni, senaristi ve oyuncuları genel mantık hatalarına rağmen tebrik ediyorum. Şöyle bir açıklama yapayım, söz gelimi bizim gulyabani filmini de bu adamlar çevirseydi ortaya bambaşka birşey çıkacağına eminim.
Mesela melek hanımın konağının hemen yanına karanlık ve ürkütücü bir mezarlık, ve gulyabani nin gelme saatinde konağa uzaktan zum, sis ve derin bir baykuş sesi ilave ederdi. Belki de gulyabani konağa arkası dönük olarak yaklaşır, tam konağın önüne geldiğinde korkunç bir yüze sahip kafasını konağa çevirerek karakterlerin yandım anam diye çığlık atmalarını böylece perçinlerdi. Tabi bunalr benim düşüncem yönetmen çok önemli ve bence mümkünse filmin yönetmeni aynı zamanda senaristi olmalıdır.
kesinlikle türkçe dublaj izlenilmesi gereken zombi-komedi temalı 1985 yapımı film.