bugün

Kutsal geyiğin ölümü olarak çevrilen yorgos lanthimos filmi. Psikolojik gerilim türünün iyi bir örneği. Adil dünya inancını yitirmiş bir genç ve adaleti sağlama isteği, bu yolda tanrılaşması soluksuz izletiyor. Filmin dışında kalamıyorsunuz.
haneke meets kubrick. lanthimos evreni için bile fazla absürt, fazlasıyla komik ve rahatsız edicilik boyutu haneke vari fakat final cidden yetersiz.
Lobster kadar olmasa da aile kurumuna , toplumsal rollere yine sarsici elestiriler getirmis lanthimos filmidir. Filmin rahatsizlik duzeyi cok yuksek. Cogu yerde baya gerildiginizi hissedebilirsiniz. Robot oyunculugu o kadar basarili ki sarsilmayan toplumsal normlarla da percinlenmis. Filmin bana sordurdugu soru ise yaptigimiz her hatanin kefaretini odememiz gerekir mi olmustur.
öncelikle filmi çok beğendiğimi söylemem lazım.

--spoiler--

--spoiler--

iki kardeşin babaları onları seçmesin diye yapıp ettikleri eğlendirdi beni. tabii ki bir yanıyla da çok trajikti.

martin'in spagetti yediği sahnede söyledikleri anahtar bence, tabii yazılı metin yok ama aklımda kaldığı kadarıyla : babam öldükten sonra beni spagetti yerken gören bir adam bakın şuna aynı babası gibi spagetti yiyor, ona ne kadar da benziyor demişti. bir süre geçip büyüyünce herkesin tamamen aynı şekilde spagetti yediğini anladım. babam ve bana özgü bir şey değildi anlıyor musunuz? herkes spagettiyi çatala geçiriyor döndürüyor, döndürüyor, döndürüyor ve yiyordu. tamamen aynı şekilde aynı aynı ....
--spoiler--

--spoiler--

çatala geçmek istemeyen birinin adalet arayışıdır bu.
adalet arayan insanlar bir şekilde ya akli melekelerini yitirmiş gibi ya terörist gibi gösteriliyor zaten.
helal olsun martin kardeş.

bir de martin tüm bunları nasıl yaptı hakikaten gereksiz bir soru.

çok seviyorum lanhtimos beyi çok!atıyor tokatları ama anlayan nerede?

görsel
insanda adı olmayan duygular hissettiren, son derece rahatsız-ki müziklerden kaynaklı- eden,bir çerçeve etrafında incelenmesi zor yorgos lanthimos filmi. Bir daha izler miyim? Evet. Beğendim mi? işte buna cevap vermek oldukça zor çünkü neye göre diye bir soru doğuyor; film her şeye açık ve belli bir kalıbı yok. Farklı başlıklar altında değerlendirdiğimde cevap değişiyor. Beni zorlasın, normalden farklı olsun diye düşünen her insanın izleyebileceği bir film. Yönetmenin tarzını bilmiyor idim, kendisini ilk kez bu filmde tanıdım, başarılı buldum. En kısa zamanda diğer filmlerini izleyeceğim, kıyaslamayı o zaman yaparım.
gece gece psikolojimi kaptırdığım film.
nihayet bulup izledim. merakla beklememe sebep olan 3 şey vardı; colin farrell, yorgos lanthimos, nicole kidman.

özellikle kynodontas'ta mindfuck yaşattığı için yönetmen sebebiyle filmden beklentim çok yüksekti. ben istediğimi aldım. yine çok açık kapılı ve süresinden fazla sorgulamaya iten bi şey ortaya çıkarmış. yine başta bi "ne izledim ben" dedirtmekten de kaçınmamış.

oyuncuların da katkısıyla 2 saati soluksuz izledim. kısa tabirle "buz gibi film"di.
Saçma sapan film. Çocuklarını öldürmezsen hepsi ölecekmiş de, mistisizmmiş de yunan mitolojisiymiş. Hasiktir oradan aq ergeni. iyi ki bilim ilerledi materyalizm geldi de bu saçmalıklardan kurtulduk.

Ben film diye bunu çeksem yönetmenim demeye utanırım.
sikti gecemizi eyledi viran. ekşicilerde imdb puanına bakıp izlemeden yorum yazıyor herhalde mk.

35 yaş altı izlemesin.
--spoiler--
filmdeki anestezist abi de az çakal değildi bu arada.
--spoiler--