tezkereci askerlerin alt deverelerine özel şahsi işlerine yaptırma olayına devrecilik bir diğer adıyla tertipçilik denir.mesele tezkereci asker gün boyunca öküz gibi yatar koğuşta gezinen alt devresini kantine yollar bişeyler aldırır.bu kötüdür.

birde sıracılık kavramı vardır.sıracılık kavramı komutanların verdikleri işleri alt tertiplerine yıkma olayıdır.Bu iyi birşeydir çünkü alt devrelerde gelecek günlerde üst devre olacağı için onlarda bu işleri yaptırması olasılığı vardır.
sözlükte de olan bir durumdur. nesiller arası bir kıdem durumu göze batmaktadır.
yeni gelen her askerin nefret ettiği ama geleneğin kaybolmasını istemediği, her askerin birgün tadacağı kısır döngü. kim ki en çömezken bu tertipçilik denen illetten bolca nasibini almış, en üst tertip olduğunda acısını çıkartmıştır.
en sığır icatlardan biri. askerde polisde sözlükte daha bir çok yerde vardır .
uzun dönemlerin kısa dönemlere de yapmak isteyip başarısız olduğu zıkkım.
beni siktiler, ben de sikeyim mantığıdır. kimse onlar etti ben etmeyeyim demiyor ki düzelsin güzel güzel herkes yerini haddini bilsin. yok illa ki sikeceğiz. ölürüz yapmazsak. kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapan başka bir millet daha var mıdır acaba ?
askerde artık niteliği değişen algıdır. onun yerini sıracılık almıştır çoğu yerde. devrecilik ya da tertipçilik daha çok zamanında çok sikildim şimdi sıra bende mantığındadır. ancak sıracılık sistemi olağandır. tezkereci ya da kepaltı olmuş biri elbette bulaşık yıkamayacaktır ya da genel mıntıkaya girmeyecektir. ancak tertipçilik gerçekten kötüdür. asteğmen olarak görev almam sebebiyle yapmaya kalkanları çok fena sikmişimdir.***
devrecilik, yani böyle geldi böyle gider mantığıyla sonradan gelenleri ezmeye çalışma durumu.
bazı komutanlar bunda ısrar eder fakat ufak bir kısmı buna karşıdır, tüm askerlerin birlik olmasını, aynı mertebede olmasını ve yardımlaşmasını ister, doğrusu budur.
askerde polis okullarında ve sözlük içinde bir hayli süregelen ve süregelmiş yapı.
Askerin en önemli silahı..

Radyo dinlerken bile 94.2 dinlenir.. O derece..