bugün

surungenler, akrepler, iguana gibi egzotik petler icin yapilan ozel akvaryuma verilen isimdir.
hayvan ve bitki yetiştirme kafesi, alanı.
akvaryumun boş ve dallı saplı hali.
Element ismi olabilitesi yüksektir. Hala bulunamayan şu soru işaretli elementlerden birine verebiliriz. Gerçi onlar daha bulunmadan isimleri verilmiş ama...
görsel

ilk terraryumuma merhaba diyin!
Edit: ben yaptım. Ehe.

Tanım: süs bitki aranjmanı.
Bitki akvaryumu gibi bişeydir.
klasik ev bitkisi yerine gönderilen hediyelik bitki kavanozu. yeni moda sayılır.

pahalı olanlarının nedeni çiçekçilerde satılıyor olması bana kalırsa. genelde cam fanus tarzında teraryumlar kullanılıyor. şekil verilmiş camlar pahalı oluyor.
bitki olarak kaktüs/sukulent bitkileri kullanılıyor. az su, az toprak, az bakım istediği için çok tercih ediliyorlar.
bunun bir de saçma saçma süsleri oluyor. çitler, mantarlar, küçük hayvanlar falan filan... bu da fiyatların yüksekten uçmasına sebep oluyor.

çiçekçilerde sukulentlerin en ucuzu 5-7.5 TL arasında değişiyor. geçen gün 15 TL'ye dahi gördüm. seralarda ise bu fiyat 3 TL'ye düşüyor, çoğunlukla. bitkiye göre de değişiyor bu fiyat tabii. o yüzden kendiniz yapsanız daha ucuza mal edebilirsiniz.
fanusa göre 2-3 avuç toprakla bile teraryum yapabilirsiniz. şahsen lüzumlu görmüyorum; al cam kaseyi ek bitkiyi muhteşem görüntüyü zaten elde edersin.
içine konacak böcüklerle IMDB'den 8+ alabilir.

görsel