the terminator: judgement day olarak anilan serinin 1991 tarihli ikinci filmi. yine james cameron yonetmis, valimiz pirimiz arnold schwarzenegger basrolu oynamistir. ama beni en cok etkileyen t-1000 robotunu canlandiran robert patrick olmustur. adami sonralari hangi filmde gorsem tirsar oldum.

bu filmde de arnold hacca gidip tovbe etmis, iyilerin yaninda olmaya and icmistir. t-1000 ise bu sefer kan kusturacak, kah guldurecek kah aglatacak kah dusundurecektir. secilmis osuruk cocuk ise bu olaylarin yine tam ortasindadir.
serinin en iyi filmi.
en etkileyici bilim kurgu-aksiyon filmllerinden birisi. sivri kafa t1000 deli fişek bişeydi be. "astalavista bebek" de akıllarda kalmıştır.
serinin ilkiyle inanilmaz guzel baglantisi olan, kurgusu mukemmel, senaryosu etkileyici, zamanina gore goruntu efektleri bomba olan olmez film.
(bkz: hasta la vista baby)
(#1297732)
http://www.youtube.com/watch?v=mObd5PxMzxs sahnesiyle gönülleri fethetmiş filmdir. *
çocukluğumuza damgasını vurmuş filmlerdendir. ayrıca o zamanlar için bu filmde kullanılan teknikler aşmış olarak nitelendirilebilir.
arnold scwarzenegger'i 'california' valiliğine taşıyan popüler başyapıt.
terminator vs. cıva adam olarak adlandırdıgım vazgecilmez bilim kurgu serisinin 2. vakası.
filmde kanımca en güzel sahne umutsuzluğa sürükleyen rüya sahnesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=7OInkKYOV0o
--spoiler--

bu film ile terminatör 3 rise of machines arasındaki en büyük fark ve çelişki gelecekten gönderilen robotların kalitesidir. serinin son filmi olan rise of machines de gelecekten gönderilen T-X, arnold tarafından "t-1000 in çok daha gelişmiş hali" olarak yorumlanmıştır. ancak buna izleyenlerin hiçbiri kanmamıştır. zira t-1000 alemin kralıdır. akışkan olup vücudunu şekilden şekile sokması, hiçbir mermiden etkilenmemesi (her ne kadar t-x de yapabiliyorsa da), dövülerek ya da sıkıştırılarak öldürülememesi (t-x sıkışarak ikiye bölünmüştür) bu karşılaştırmadı t-1000 i adım adım öne geçiren nedenlerdendir.

--spoiler--

serinin tartışmasız en iyi filmidir. giriş müziği de efsane olmuştur.
james cameronın ellerinden çıkmış kült film desek her halde abartmış olmayız. oyunculuk, senaryo, görsel efektlerle bilim kurgunun tüm şartlarını yerine getirdiği gibi bir milat olarak gösterilmekte de haklı olan film. insanlarla, makinalar arasındaki savaş geçmişte tüm şiddetiyle devam ediyor. insanlık kalan son direniş kalesini kaptırmamak için geçmişe liderlerinin çocukluk yıllarına yok ediciyi gönderir.amaç t-1000 adlı bir robotun gelecekteki direnişin liderine zarar vermemesi bundan sonrası ise tam bir seyirlik şölen.

(bkz: astala vista bebek)
(bkz: geri geleceğim)
bana göre terminatör serisinin en iyi filmidir. filmin en gerilimli sahnesi, sarah connor ın akıl hastanesinden kaçarken t101 lerden biriyle karşılaşınca yaşadığı korkuyu anlatan bölüm olsa gerektir.
izlediğiniz zaman grafiklerine hayran kalıp 'bu 90'ların başında çekilmiş bir film olamaz' dediğiniz filmdir.
arnold schwarzenegger'in 100 kelimeden fazla konuşmadığı film; ama ne film. 10 yaşımdaydım da abim beni sinemaya götürmüştü, süreyya sinemasına. o civa adam yok mu civa adam, aklımı başımdan almıştı! arnold'dan tırsmadım da o civa adam kabusum olmuştu! yalnız 10 yaşındaki kardeşini terminator filmine götüren de bir abim varmış lan sözlük...

(bkz: terminatör filminin müziği)
t 1000'i oynayan abimiz, discovery channel'daki bir röportajında, robot hissini verebilmek için, yürürken sağa sola sallanmadığını açıklamıştı. filmle ilgli ilginç bir ayrıntıdır, sonradan dikkat ettim, hakkaten balta sapı gibi yürümektedir filmde.
Star Wars sonrası bilimkurguda karamsar ve çok güçlü bir atmosfere sahip olması, karakterlerarası karmaşık ilişkilerin çok iyi bir biçimde sağlanmasından güç kazanan, serinin en iyi, bilimkurgu türününse acayip iyi filmlerinden.
ilk seyrettigimde 8 yasinda oldugum ve heyecandan, zevkten geberdigim film iken bugün bile (25 yasindayim) seyretsem ayni zevkleri bana yasatabilen belki de tek film!
kült filmlerden birisi. terminatör serisinde apayrı bir yeri olan ve bugün bile izlendiğinde efektlerine hayran bırakan bilimkurgu filmi.

klasik -gelecekten gelme- hadisesi ile başlayan film, artık kaderin bir oyunu mu bilinmez kötülerin sıvı metal diye bir şeyden yapılmış olayı aşmış robotları t-1000 ile iyilerin daha eski model robotları arnold amcamız arasında kıyasıya bir kapışma ile geçmektedir. t 1000, gelecekteki insan direnişinin önderi connor'u henüz çocukken yoketmek, arnold ise onu t 1000'in gazabından kurtarmakla görevlidir.

pek çok sahnesi akıllarda kalandır. connor'un üvey annesi kılığına giren t 1000'in, kocası süt içerken çat diye suratını ortadan yarmasından tutun da connor'un annesinin gördüğü başarısızlık hayali gibi sahneler izleyiciyi sarar da sarar. öyle ki bundan sonra terminatör 3'ü izlemek tam bir talihsizlik havası yaratmaktadır.
http://img366.imageshack....610/terminatr2olumfw6.jpg
Bu filmin ana müziği* haber programlarında çok sık kullanılır. Özellikle arena programı kendi müziğiymiş gibi kulllanır durur yıllardan beri.
unutulmaz bir film. filmin sonunda t800 kendini imha ederken yavaş yavaş sıvıya batar ve en sonunda baş parmağını kaldırır. aynı zamanda da terminator theme ağır ağır çalınır. çocukken bu sahnede tüylerim ürperir, üzülür ve kahrolurdum.
1997 Ağustos'unda yaşanan ve 3 milyarı aşkın insanın ölümüne neden olan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir.

John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu 2029 yılında yok edemeyen makineler şimdi yok edemedikleri düşmanlarını geçmişte yok etmeyi denemeye karar verirler ve John'un 10 yaşında olduğu döneme bir yok edici makine yollarlar. (bkz: t1000)

Buna karşılık john da o dönemde kendisini korumak için daha önce annesini öldürmek göreviyle geçmişe yollanan yok edici makinenin daha üst bir modelini geçmişe yollar. (bkz: t800)

iki yok edici makine arasında John Connor için büyük bir mücadele başlar. Bu arada henüz yaşanmamış olan 1997 Ağustos'unda yaşanacak olan felaketin mimarı olan Skynet adlı sistem de yavaş yavaş faaliyetlerini artırmaya başlamıştır.

John ve onun koruyucu makinesi John'un annesini (bkz: sarah connor) akıl hastanesinden kaçırıp Skynet'i durdurmak için işbirliğine girişirken diğer yok edici makine de John'u yoketmek için onların peşinden gitmektedir.
1500 kere izlenir ve filmin her başlayışında büyük çoşkuyla karşılanır arnold abimizi görmek, keza sarah connor rolüyle linda hamiltonun zayıf ve yapısına göre süper kas yığının üzerindeki askeri kıyafetiyle yeniden büyülenmek.

t1000 denen teknoloji harikası ancak bir o kadar da kusurları olan prototipin helikoptere atlayıp get down! demesi de öyle.

film sonuna gelir ve t1000 yok edilmiştir

arnold abimiz 1500. kez

kendi çipi için
no there is one more chip and it must be destroyed also der! ( bir tane daha çip var ve yok edilmeli)

ve içimiz 1500. kez burulur.

john connor un noooo don t do it don t go demesi 1500.kez etkiler. ( hayır yapma gitme)

ve arnold abimiz john ağlamaya başlayınca

i know now why you cry but that is something ı can never do der 1500. kez içimizi parçalar ve insanı ağlayacak duruma getirir. ( şimdi neden ağladığınızı biliyorum ancak bu benim asla yapamayacağım bir şey)

hayali bir makina için ağlayacak hale gelmek.

hem de 1500. kez

sadece tarihin en iyi 10 filminden birinin başartabileceği bir şey.

ha ayrıca
you could be mine şarkısıyla 90ların başlarına bir de müzikal olarak dönersiniz.

bir başka şeydir 80 lerin sonunda 90 ların başında çocuk olmak