bugün

sınavların bitmesiyle nereyi tercih edeceğini bilemeyen, bütün bir yıl boyunca çalışıp üniversite hedefi olarak 'tercih zamanı gelsin buluruz bi çaresini, önce sınavı atlatalım da' diyen insandır. tercih etmeyi düşündüğü üniversitelerde yakın puanlıysa daha zor durumdadır.
(bkz: bir eşit ağırlıkçının dramı)
(bkz: ankara hukuk mu istanbul hukuk mu)
"ayyyyyyy nereyi seçsemm yaaaaa, şurası da varmışş, burası da varmışş, hangisi daha güzeldir ki ya offf." *
tercih yapamayacak kadar düşük almış öğrenciye göre kafayı yiyememiş insandır.
3 sene önce ben yemiştim kafayı. 2 kere tercih yapma hakkımız vardı. zaten puanım düşüktü, "adet yerini bulsun" dedim yaptım tercihlerimi.
sonuçlar geldi. 10 tercihim mi var, 10un da karşısında "kazanamadınız" yazıyor. 10 tane alt alta "kazanamadınız". düşünebiliyor musunuz?
ve bu kağıttan 2 kez geldi eve. 2 tercih hakkımız (!) var ya.
biliyorum kardeşim, puanım düşük. bu kadar da bozulmaz ki insanın psikolojisi! 1 kere yaz, anlarım ben!
Kendi tercih döneminde değil de kardeşinin tercih döneminde kafayı yiyen insandır.

211 puan almışsın ben nereyi yazayım allah aşkına?

Bahçe tarımı diye bölüm mü olur?
Bahçe ekmek için iki yıl niye okusun millet?
saçmalayan insandır. özellikle günümüzde artık sağlıklı bir şekilde tercih yapmak oldukça kolay bir hale geldi. çok fazla hayale kapılmadan kolay bir şekilde tercihler yapılabiliyor.