bugün

gökyüzündeki cisimleri incelemek, görmek amaçlı kullanılan, özel mercekli aygıt.
1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır.
cocuklugumda izledigim sunuculugunu izzet oz'un yaptigi, simdilerde efsanelesmeye dogru giden, trt'de yayinlanmis, seksenli yillarin muzik programi. hani izlendiginde pek anlam ifade etmeyen, gayet dogal karsilanan fakat simdilerde arkadas arasinda "lan hatirliyo musun teleskop gibi gozlukleri ile sunuculuk yapan izzet oz'un programi vardi ne izlerdik be" seklinde diyaloglar ile biraz daha genc olan arkadaslari rencide etmek ve efsane bir programi izlemis olma havasi yaratmanin dayanilmaz hafifligini yasamak isteyenler icin kullanilan konulara malzeme olan program.
kırmalı ve aynalı olarak ikiye ayrılır.
kırmalı teleskop'un yapmı zahmetli ve pahalıdır. merceğini kusursuz olması gerekir. en büyük kırmalı teleskop 101 cm dir.
aynalı teleskop ise yapımı daha kolay ve ucuz olandır. günümüzde tercih ettiğimiz teleskoptur.
en büyüğü 6 metre ile sovyetler birliği'ndedir. ikinci sırada ise 5 metre ile california vardır.
bir japon balığı varyetesidir. koca ve gözleri en büyük özellikleridir ancak gördüğüm hiç bir teleskobun görüşü pek iyi değildir. çok büyük kısmı çift loblu kuyruklu ve siyaha yakın koyu renktir, pullarının altından altınsarısı renklenmeler seçilebilir. ayvaryumda olduğunda yemlerken özenle kırk saat ağzını tutturabilmek için uğraşılması gerekenler bunlardır. diğer japonlara göre daha hassastırlar. ama kendine has bu özelliklerinden dolayı japonların arasında hep bir tane olsun istenir.
Yurt dışında gözlem amaçlı yapılan teleskopların çapları 10m nin üzerinde ve maliyetleri de müthiş fazla olsa da şuan ükemizde bulunan en büyük teleskop Türkiye'nin konumundan dolayı Rusya ile ortak olarak (%65 Rusya'nın olmalı) yapılan 1.5 metrelik teleskoptur. Bunun dışında çeşitli üniversitelerde bir nevi heveslerini alsınlar diye konulmuş çeşitli boylarda teleskoplar da mevcuttur.
Ama son yıllarda Tübitak tarafından yaklaşık 1 milyon $ civarında masrafı olan bir teleskobun yapımına başlandı ve bunun dışında birkaç projesinin de olduğunu okudum.
prensip olarak mercek veya ayna kullanılarak uzak cisimleri görmemizi sağlayan araçlardır.
mercekli teleskopu galileo icat etmiştir ama newton zamanına gelindiğinde çok temel bir durumdan dolayı ne kadar kullanışsız olduğu görülmüştür.o da merceğin cisimlerden gelen ışığı dalgaboylarına göre farklı odaklara düşürdüğüdür.aynı beyaz ışığı kırıp gökkuşağı yapmak gibi.bu da bir yüzeye düşürülen görüntünün bulanık olmasını sağlamakta ve oldukça kullanışsız kılmaktadır.
isaac Newton bu kullanışsız durumu değiştirmek için merceklerin işin içinden çıkması gerektiğini fark eder ve onların yerine biraz daha farklı konumlandırılan aynaları kullanır.yapıldığı ilk zamanlarda gücünü fark eden gök bilimciler günümüze kadar gelen astronomik atılımların ivmesini aynalı teleskoplarla arttırır.
çocukluk anılarında gözlükle dolaşan arkadaşa verdiğin o lakabı hatırlatma şeysi.
yıllardan beri almak istediğim ama işin özünden bi halt anlamadığım için bi türlü amacıma ulaşamadığım durumdur.
250-300 milyonada var anasını satim 2-.2.5 milyarada.
arada ne fark var, beni ne kadar tatmin eder; aya bakınca o kadar para farkı ile ne farkeder anlayan varsa beri gelsin özelime. çıktım 8 numaraya bekliyorum. *
hayır lan o değil eve diksek aleti, millet bizi dikizliyor diye zırt pırt kapıya diker jandarmayı. *
fethullah gülen ile ilgili her başlığa fethullah gülen ile bilgi barındırdığını iddia ettiği bir sitenin adresini koyduğu entry'yi bakınız veren yazar. çok kastım ama değmedi. niye? çünkü reklam kokan hareketler bunlar. hoş gelmiş mi bilmiyorum ama çok kalmaya niyeti yok gibi.
hakkında pek fazla enrty girilmemiş 7. nesil yazar. hoşgelmiş. (bkz: cehenneme hoşgeldin)
tartışmasız en fazla "forum chat tarzı entry" giren yazardır.

(bkz: forum kaçkını)

edit: artık forum chat tarzı entry girmeyen yazar. daha fena işlere girişmiş. kemal kılıçdaroğlu'nun iyi bir siyasetçi olduğunu düşünüyor...

ne zaman düzelecek bu çocuk diye merak etmiyor değilim!
sinoplu olma ihtimali yüksek yazar.
stabil sozluk yazarlari listeme kafadan giris yapandir kendisi. okudugunu anlayamama gibi bir durumu var.
geçen 2 hafta önce şans eseri , bi fizikçi arkadaşla konuşurken yıldızlardan nası güzel olduklarından filan , çocuk dedi ki bende var bi tane hediye almışlardı sana satıyım 30 euroya.. ohara dedim olur gittim aldım.. sonra yurttaki yatağımın yanına koydum kurdum.. pencereler kocaman ve yurdun olduğu yer full arazi , ne bi bina ne bişi.. yatağa başımı koyunca , pencere de açıksa bütün yıldızlar görülüyo çıplak gözle bile..

sonra teleskopla bakmaya başladım yattığım yerden.. bi kaç gece öyle sızdım hatta.. hayatımda da yaptığım en romantik şey budur herhalde.. yarın öbür gün haydıl'a geri dönünce bu yöntemle eve kız atmayı planlıyorum..

sonra istanbul'a getiriyim mi diye düşündüm.. getirsen , binalardan gökyüzü gözükmüyo.. hadi diyelim istinyeye arnavutköye kadıköye yani kısaca sahil şeridine gittin , o zaman da hava kirli..

ben dedim en iyisi , teleskopum yatağımın yanında kalsın.. hiç rahatını bozmiyim..

fakat imkanı olan herkese öneririm.. bi ara heyecandan taşikardi geçirdim , nefesim kesildi.. onyüz bin milyon tane yıldız.. bi de yıldız haritası aldım sanki de çok bakıp çözücem eheh olsun ama..
(bkz: anneanne gözlüğü)
Bayramını en içten dileklerimle kutladığım; kendisine sevgi, dostluk ve huzur dolu günler dilediğim uludağ sözlük yazarı.
elektromanyetik tayfın **** gözlemlenmesinde kullanılan araç. operatörü olmak zahmet ister. ülkedeki en büyük optik teleskop tugda bulunmaktadır. (bkz: rtt150) erciyes üniversitesi gözlem evinde * türkiyenin bilime, araştırmaya ayrılmış ve sivil tek radyoastronomi teleskopu bulunmaktadır. operatörüde benim.
bu aralar fena sardığım ve acilen bi tane edinmeye çalıştığım alet.
gök cismi gözetleme amaçlı kullanılan alet.

almak istiyorum ama pahalı galiba.
gökyüzü gözlem aracı.
bende iki.tane var ama yaşadığım yerde her gece bulutlu olduğu için evin terasından komşunun televizyonunu izlemekten öteye gidemedim henüz.
not: oha komşu kankam olmasa bakmam herhalde. sapık değilim. zaten pis yedili izliyordu. haberi de var. tamam rahat ol. ya tamam sakin.
almayı düşündüğüm cisim. bilgili olan varsa hangi marka kalitelidir, alırken nelere dikkat etmem gerekir bilen varsa yeşillendirsin mesaj kutumu. şukular şelale.
(#20721283) kemalist yazardır. ne yaladın be!
zamanında trt 'de yayınlanmış müzik programı. özellikle müzikte çok seslilik kültüründen nasiplenmeyen ülkemizde (buna diskografik yokluğu falan da ekleyebiliriz) dönemin underground gruplarının çıkmış kanlı canlı performans sergilemiş olması programın değerini kat be kat arttıyor. çünkü trt'nin kaynaklarından başka bir şey de bulamıyorsun, o derece bi kıtlık söz konusu.
evet programın sunucusu ülkemin nevi şahsına münhasır isimlerinden izzet öz!
zamanın saçma dizisi sihirli annemin avnisinin perileri görme merakıyla aldığı alettir teleskop.