bugün

bana beceriksizin alası olduğumu gösteren ders. lan ben kim teknik resim kim, bir cin aliyi çizeyim hele.
elle cetvelsiz baştan savma çizilse bile geçilebilecek ders ama o T cetveli olmadan derse girersen sınıfta bırakılırsın derse alınmazsın teknik resimde de yok yazılmak koyar adama zaten tüm temrinler evde tamamlanır.
(bkz: res 105)
çizim esnasında beyin fonksiyonlarının yitirilmesini sağlayan ders..
basit görünenin aslında o kadar basit olmadığını, içine girdikçe karmaşık bir yapıya sahip olduğunu farketmemizi sağlayan dolayısı ile ufkumuzu genişleten derstir. böyle bir felsefi yapısı vardır üstat adamı filozof yapar şerefsizim.

(bkz: vida çizimi)
italyan lisesi'nde öğrencileri genelde çok zorlamasına karşın, uzun yıllardan beri varolan ders.
aşık olmam sebebiyle kaldığım hissesini ilk vizeden hissettiren canım derstir.

ailecek küfür ediyoruz durduramıyorlar, efendim.
yaklaşık 3 saat sonra sınavına gireceğim ders ve bir kere dahi ders notlarını okumadım bu yüzen ilk alttan alacağım derste diyebilir.
odtüde genel olarak keycreator denen saçma sapan programla öğretilen ders. elle çizimi falan yoktur, bu açıdan çok zor bir ders sayılmaz.
dört gün sonra önce bilgisayar faresi ile, sonra da çizim kalemi ile bu saatlerde oyalanacağım sınavın adı.
2 yıldır geçemediğim, geçsem üniversiteyi kafada bitirmiş olacağım derstir.
hiç unutmam ortaokuldayım o zamanlar. iş teknik dersimizin kapsamında bu dersi aldık.
resme çocukluktan beri var olan merakım nedeniyle bu derse çok ilgi göstermiştim. sene sonu ödevine kendi yaptığımız bir tasarımın üç açıdan da görülebilen bir teknik resmini çizmemiz istenmişti.
ben de çizdim hocaya verdim.
adam benimle iddialaşmaya başladı. vay efendim bunu sen çizemezsin, abine ablana çizdirmişsindir diye. dedim efendim ben çizdim inanmazsanız tahtaya da çizeyim.
kocaman tahtaya çizdim ben aynısını. hatta daha da güzel oldu.
hoca şaşkınlıktan ne diyeceğini bilemedi.
ya kendisi bunu öğretebileceğine inanmamıştı ya da bize gerçekten inancı yoktu.
neyse ben çizdim aldım notumu.
derslerinde başarılı olmak için özel yetenekler gerektirmez.

insanı sıkar, bunaltır o ayrı mesele.
ilgili bigisayar programları varken hala t cetveli, farklı kalınlıkta kalemler ve dereceli masaların kullanılarak bu dersin işlenmesi gereksiz ve çağ dışıdır. teknik olarak sorunsuz olsada sırf kalen ucundan dökülen parçaların oluşturduğu çokta farkedilmeyecek çizikler yüzünden düşük not alabilirsiniz.
en zor aşaması montaj kısmıdır. kesit alma, görüntü çıkarma ya da perspektif aşamaları bi nebze olsun daha basittir.
bu mudur mühendislik diye kendimi sorgulamama neden olan amele ödevleriyle mühendislikten soğutan aşırı bir zorluğu olmayan fakat kıl dı tüy dü en ufak ayrıntılarıyla insanı bezdiren bir derstir.ayrıca hiçbir çantaya sığmayan cetveli ya otobüste biryere çarpar kırılır yada biryere takılır düşer.etraftaki güruh da birşey zanneder görünce öle elinde çantayı dışı sizi içi bizi yakar halbuki.
artık amına koyduğum derstir. 4. sınavda geçtim artık. seviyorum seni ek bütünleme. öptüm by.
yarrak gibi bir şey.
meslek lisesindeyken aldığım ders. o zamanlar otokedi yoğ ıdı. biz el ilen çizer idik.
makinacıların çilesi, inşaatçıların eğlencesi.
şu an bulunduğum derstir.
(bkz: hoca o kadar ilgisiz derse sözlükteyim)
hala geçtiğime şaşırdığım derstir, sizden iyi olmasın.
imalata verilecek parçanın detay resimleridir.*
mühendislik öğrencisine bu dersin verilmemesi çok şaşırtıcıdır. *
üniversitenin daha ilk yılında beni en çok zorlayan ders olacağını anladığım ve it gibi çalışarak bir seferde verdiğim derstir. bir de ytü'de tasarı geometri ile birlikte okutulur ki %70 zor kısım zaten o bölümdür.
güncel Önemli Başlıklar