bugün

endüstri meslek lisesinde okurken ısrarla verilen ders'tir.
akıl işi değilse de akıllı insan işidir genellikle. kafa yakabilir. depresyona sokabilir. aman allah.
Temel bir mühendislik dersi ama Dünyanın en anlamsız dersi olabilir benim için.

Yıllar önce, Üniversitenin ilk yılında bir profesör hocamız bu derste ödevler verirdi. Her ödevden de istisnasız 50 alırdım ve düzeltmek için ödevi geri alır düzeltip teslim ederdim.

Hiç unutmam, ilk vize sınavında daha başlamadan hoca çıktı gitti. Asistan hocamız da sınavdan önce düzeltilen ödevleri dağıttı . Bir baktım özenerek düzelttiğim ödevler 50 den 30,40 gibi notlara düşmüş. Asistan hocanın yanında hocam bu nasıl bir nottur ya diyip, kendimi tutamadım ve biraz sövdüm.

Sövdüğüm esnada profesör hocamız yanımızdan geçerek gitti. Ahanda yandım dedim ve soguk soğuk terlemeye başlayıp önüme döndüm. Sınav başladı, 2.5 saatlik sınavı 25 dk da yapıp ilk ben çıktım. içimden s.kerler sınavı diyip söve söve gittim eve.

işin ilginci , Sınav açıklandı. 80-85 gibi bir not, en yüksek not hemde. içimden Dedim madem çizebiliyorum bu ödevler ne, yada bu ödevler böyleyse bu not ne.

Neyse, ödevlerden yine 30-40 almaya devam ettim, 2. Vize ve finalde de 80 lı 90 lı notlarla geçtim gittiydi bu dersi.
okul yıllarında ömrümüzü tüketmiş olan ders konusudur. biraz argo olacak ama "s....erim tekniğini de resmini de" şeklinde isyanlara sebep olurdu. ulan ne tasarı geometrisi biter ne matematiği biter ne mekaniği biter. öyle dizilerdeki gibi filmlerdeki gibi "aa bak çizim masası haydi gidip rulman çizelim kasnak çizelim" deyip oturup çizemiyorsun bu anasını sattığımın temrinlerini falan. bir tane keçe çizmen için iki adet a 4 kağıdı kadar formül yazıp hesaplama yapman gerekiyor. yani o resim kısmı normal resim ama o teknik kısmı kazığın sivri tarafı..
5 görünüşe ek olarak izometrik, trimetrik, ve dimetrik görünüşleri de vardır..
Bilişim teknolojleri bölümünde görülen Zor bir derstir.

Cetveli çok mükemmel kullanmayı gerektirecek bir derstir. Matematik de iyi olacak. O çizimleri silerken, düzeltirken kafayı sıyırmanız an meselesidir. Gerçi ben bu derste çok iyiydim. Fakat harbi harbi sabır gerektiren bir derstir.
aslında 3 görünüş değil 5 görünüştür.
bilinenlere ek olarak alttan ve diğer yan taraftan da görünüş çizilir.
yani asgarisi 3 görünüştür ama bazı parçaları 2 görünüşle de ifade ediyorsan o da olur.
bazılarında da 5 görünüş ve kesitler şart olur.
bu derste başarılı olanların görsel yönleri oldukça gelişmiştir. Ben üç boyutlu düşünceyi kafamda iyi canlandıramadığım için zar zor anca geçmiştim.
kesitte miller taranmaz.
döve döve aklıma kazıdılardı lan.
zevkli bir derstir.
liseden beri içiçe olunca insan yalayıp yutuyor.
zevklidir.
hatta eski hocalar bilmecemsi, püf noktalı sorular sorarlardı.
misal 3 tane birbirinden farklı kürenin, üçününde birbirine değmiş halinin üsten görünüşü, gibi.
bana yardım edecek bir allahın kulu çıkar mı özellikle toleranstan anlayan nolursunuz lütfen.
mesleki teknik liselerde çizim ile ilgili bir bok bilmeyen hocaların verdiği derstir.
insanı gereksiz meşgul eden derstir. ki bunun çözümü eğer çizgi kalınlıklarına dikkat eden bir hoca yoksa, plottera kurşun kalem bağlamaktır.
çok basit ve zevkli bir derstir, 2 dönemde aa ile geçmiştim.
1 dönem aldığım, gıcık ve nasıl becerdiğimi bilemeden geçtiğim ders. dersi veren hoca mimarlık mezunuydu ve milim milim incelerdi ödevleri. 'onun 11 cm olması gerekiyor bu 11.1 mm olmuş' diye az ödevime itiraz etmedi. (içimden sağlam bir küfürle '1 milimin hesabını mı yaptın hoca?' dediğim doğrudur) sonra beğenmediği o bütün ödevleri tamamlamadan hocaya son dakika teslim ettim. vizede ise kağıt incelene kadar uğraştım ve o incelmiş kağıtları verdim vize yerine. B2 ile geçtim. (ki kendisi üniversitedeki en iyi notlarımdandır)
ilkel yöntemlerde biri olmuştur.
gereksiz bir ders zaten bizim bilgisayarcı girerdi bu derse ne alakaysa.
bu derste çizime bu kadar önem verilmesini anlayamıyorum. tamam teknik resim okuması çok önemli fakat artık eliyle teknik resim çizen var mı? özel sektör hayatım boyunca görmedim ben. adam bilgisayarda çiziyor otomatik ölçülendiriyor, ıvırını zıvırını ekleyip çıktı alıyor.
sokucam yapacağınız derside bölümüde pezevenk sanki hepimz bosch,bmw,boeing de çalışcaz da. yarımız ilk sene iş bulamıcak. hocaların bu derste yaptığı kaprise bak.
en sıkıcı kısmının antet hazırlamak olduğu zevkli ders.
T cetveli ne işe yarar sorusunun cevabının öğrenildiği, 0.35 kalem ve ucuyla tanışılan derstir. Birde autocad ve solidworks boyutu vardır o daha tatlıdır.
tüm notlarımın 45 45 olduğu dersti , çizmeyi beceremiyoduk ama geçiyoduk şükür.
autocad den kaldım a dostlar

birinci dönemde elle çizileninden kamıştım.
Valla lise boyunca öldürdü beni.