bugün

istanbul üniversitesi merkez kampüs ana giriş kapısının tam karşısı beyazıt devlet kütüphanesi sahaflar ve beyazıt camiinin sınırlandırdı alanın adıdır. aslında adını bu alanın tam ortalarında bir yerinde bulunan tarihi bir çınar ağacından alır...
her zaman serin ve pufur pufur esintili olan bu mekana eskiden,cok eskiden neyzenler
edebiyatçılar v.b. kişiler takilirmis,* az eski zamanlarda ogrenciler ders calisir ve not alisverisinde bulunurlardi.* simdilerde ikinci el telefon saticilarinin,cevreye yayilmis isportacilarin ve onlarin musterilerinin soluklanip bir cay ictigi yerdir. mekanin en onemli karakteri neyzen dede ve o idi. kendileri ney uflerdi simdilerde pek gorunmuyor.kendisi gerçekten neyin sesinden etkilenip hayatını sırf ney çalmaya adamış bir tombiş bir dedeydi. bir ara sabahları balkan türkleri derneğinin çorlulu ali paşa medresesinin önünde gördüm kendisini. bu ara yok sanırım türkiye en büyük ney üstadını kaybetti.* konuyu dağıtmadan çınaraltının önemli bir simasını da * söyleyip bitirmek istiyorum çoğu kişi onu çınarın altındaki sakallı, saçlı, pis görüntüsüyle ürküten, sattığı şeyleri görünce ilgi duyulan biri olarak algıladı, gördü tanıdı. aslında o dünyaca ünlü bir şairdi. şiirleri sanırım yanlış hatırlamıyorsam 8 dile çevrilmişti.. bu kişi hüseyin avni dedeydi.
tek sekerli cinar altinin vazgecilmez simasi. siyah, uzun saçlari ve sakallari, kapkara gulen gozleri, yaz kis uzerinden cikarmadigi siyah paltosu ile sanki o agacin bir parcasiydi. gumus satarak gecinirdi. yuzundeki izlenimden kimsesiz oldugunu sanirdiniz. aslinda gencti, uzaktan 70 yasinda gibi gozukmesine ragmen 40 ini asmazdi. babası da burda yaşamıştı ömrü boyunca o da burda yaşayacaktı..
hüseyin avni dede nin bir şiiri ayrıca..

tek şekerli çınaraltı

Mustafa ağbi, Hacı Baba, sen ben,
Bilirim bir ölüm suskunluğudur yalnızlığımız,
Yalnızlığımız Beyazıt Çınaraltı biraz,
Biraz Sahaflar Çarşısı,
Bakırcılar Çarşısı biraz.

Camili Han 'da bir köşe. Bodrum Han’da bir bira.
Çünkü Çınaraltı bir tabela anladık.
Anladık yeni bir gökyüzü "yolgeçen'
Bunu bir boynu bükük çınar,
Eski para alınır deseniz şimdilik,
Şimdilik söylenmesi kolay bir türkü değildir.

Mustafa Ağbi, Hacı Baba, sen ben,
Boğaz köprüsü bize ne kadar uzak,
Tarabya bize ne kadar yakınsa,
Ne olursa olsun yaşamı tanırız,
Biraz daha utanırız geceden,
Acıdan biraz daha utanırız.

Mustafa Ağbi, Hacı Baba. sen ben,
Çınaraltı biraz gökyüzü,
Yeni bir gökyüzü Çınaraltı biraz,
Kirazlı Mescit Sokağı' nda Şen Apartmanı
Bahçesinde iki kiraz