bugün

cyber bot, sibel can olsa daha iyi olurmuş, selam ve berivan ile.
Yoldaslar bunu yalnizca turk ulkesi ediyor saniyorsaniz buyuk yanilgi icerisindesiniz ve bilmenizi istiyorum yeryuzunun cogu ulkesinde yabanci orijinli sozcukler yerel dile cevrilir.

Almanca ornegin, neredeyse her ingilizce-fransizca sozcugun almanca versiyonu vardir. Ha, kullanilir mi gunluk yasantida kimi evet, kimi hayir. Ancak bu gereklidir. Bu dili varlikli duruma getirdigi gibi geri kalmasini da onler.
Başlık tdk'nin olmalı.
Oturgaçlı götürgeçi duyduğumdan beri tdk nın doğru çalıştığını düşünmüyorum.
galiba en büyük başarısını neredeyse tüm dillerde computer olan kelimeyi bilgisayar olarak türkçeleştirmek olmuş, geri kalan hepsi sonuna -gaç -geç kaktırıvermekten ibaret veya başka saçma bir türevi
Kapşın resim altı kaptın benim aklı gibi iyi uymuş olur tabi lan manyak mısındır.
Gülünç durum.
Sağdan soldan parça alıp bir araba uçak telefon üretmek ve yerli milli demek kadar komik olmuş.
Diline kültürüne yapacağınız en büyük katkı bu teknolojiye Türkçe isimler vermek değil, bu teknolojiyi üretmek ile olur.

Davul ve tokmak kimin elindeyse çıkan sesi siz değil davulu çalan kişi belirler.
Elbise yürütür, para konuşturur diye bir söz vardır.
Bizde elbise de yok, para da yok.
Yattığımız ahır sekisi, çağırdığımız istanbul türküsü.
Amatör olsalar, Tamam en azından denemişler derdim, ama yok olmamış.

“Stalker” seni senin haberin olmadan takip eden bazen sapık, bazen gizli hayran olabilen kişidir. “Gizli takipçi” derim.

“Influencer” iyi içerikle kitleleri etkileyen, gündem belirleyen kişidir. Deneyimleyici değil etkileyici ve yön veren olur.

Yani üzerinde daha çok çalışılmalı...