bugün

"zeytinyaglilara seker yakisir"dan hareket edildiginde, kinanmasi gereken eylem.

anne, anneanne ve babaannelerinize sorun bir.
taze fasulyenin daha lezzetli olmasına mani olmaktır. elinizi vicdanınıza koyun biraz.
zeytinyağlı taze fasulyeye şeker konur be canım diye karşı çıkan aşçı.ee biz aşçıdan daha mı iyi bileceğiz diyen yazar..
büyük çaplı sorun yaratmayacak hede.
taze fasulyeyi yapmayı bilmek ya da bilmemekle alakası olmamakla birlikte taze fasulye sekerli ayrı guzel sekersiz ayrı guzeldir.
önemli bir ayrıntıyı unutmaktır. püf noktalar önemlidir yemekte. yiyen kişi "bir şey eksik ama..." dememelidir.
(bkz: sen naptın yiğen yaw)

zeytinyağlı taze fasulyeyi yalan etmektir. yazıktır, günahtır, yapmamak lazımdır.
seker taze fasulye icin degil kuru fasulye icin kullanilir. soyleki;

aksamdan islatmak icin kaba koydugunuz fasulyelerin suyuna 1 tatli kasigi seker ve 1 yemek kasigi tuz atar, o sekilde beklemeye birakirsaniz daha lezzetli olur.
(bkz: fasulyede şeker sorunsalı)
adeta cehalettir.
zeytinyaglı yapıyorsanız fasülyenin pişiminde cok az seker koymak yemegin lezzetini arttırır. kıymalı fasülye yapıyorsanız uygulamayınız. * *
(bkz: bir yasima daha girdim)
sebebi gayet basit; şeker hastaları zeytinyağlı yemeklere şeker koymazlar. ha şeker hastası olmayıp şekersiz yapanlar da olur ki bunlardan biri de benim, bu şekilde de gayet güzel olur. hatta bazı yörelerde zeytinyağlı fasulye havuç katılarak yapılır, ayrıca şeker atılmaz. ayrıca şeker, sebzelerin acılığını almak için değildir, şekerin limonla birleşmesi yemeğin suyunu hafif ağdalaştırır, oluşan o nefis koyu kıvamı yapmak içindir benim bildiğim..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar