bugün

Yediğim ve beğendiğim ettir.
Kıyabilirseniz yiyin.
Tadı da göründüğü kadar tatlı ne yalan söyleyeyim.
Anadolu aleviliği ve Şii-Caferi inancına göre yenmesi haram olan ettir.
kuzu pirzola yerken sıkıntı yok, dana rosto götürürken sıkıntı yok, ama tavşana gelince ouwwwww. yok arkadaş öyle bir dünya, löpür löpür götürürüm. siz yaban tavşanını fal çektirdiğiniz tavşan gibi topalak beyaz bir tüğ yumağı mı sanıyorsunuz? bir de o gariban dana yaratılırken seçim yaptığını mı düşünüyorsunuz. tatlılık kavramı ne arkadaş, etine gelirsek lezzetlidir. dedem hala dörder beşer avlar da getirir sağolsun.
O öyle tontik tavşanları yiyeceğimi sanmıyorum ama bu yabani tavşanlar avlanıp getirilirse böyle av ortamında yenebilir düşüncesindeyim. Düşünsenize ulan havada hafif kar yağıyor , tavşan avlanmış ve getirilmiş. bagaj kapısı açık doblonun önündeki mangalın az ilerisinde temizliyorlar ve baharatlarla bir güzel harmanlıyorlar. Sonra getirip pişiriyorlar ve höpür höpür götürüyorsunuz. Sonra ardına bir közde çay. Mis ulan... Ama eti hakkında bilgim olmadığı için bu planım tavuk veya et içinde geçerlidir efenim...

edit: eksileyenler dobloyu mu beğenmedi acaba? Hadi sizin için 4x4 yapalım.

edit2: Olm doblo av arabasıdır lan. Geniş malzeme alır , zinciri taktığın zaman kolay kolay yolda koymaz yani. Piknik arabasıdır doblo. Niye dobloya taktınız ki. Hadi tavuk yiyelim madem bu kadar kızgınsınız :(
Mekruhtur aleviler icinse komple haramdir.
Hayır mekruh değil kardeş. Tavşan yırtıcı bir hayvan değil ki mekruh olsun. Onu geçtim Kuran'da direkt haram denilenler nedir? Leş , kan , domuz eti ve Allah'tan başkasının adına kesilen hayvanlar değil mi? Eee nerede tavşan eti? Veya tavşan etinin haram olduğuna dair tek bir ibare var mıdır? Yoktur. E hadislerde var mıdır? Yoktur. Aleviler yemezse yemesin banane.
sert bir ete sahiptir. bir de yediğinden mi içtiğinden mi bilmem ama çok tatsızdır tuzsuzdur.
Tavsan etinin cok buyuk bir kismi kandan olustugu icin fetvalar mekruh oldugu seklindedir. Hatta cok kanli oldugu icin pisirmeden once bi gece suda bekletirler kanindan aritmaya calisirlar falan.

Illa yiyeceksen ye bana ne kardesim tavsan ureticisisinde cironu mu dusurdum te allahim ya.
Çok kanlı bir et olduğu için, kanının iyi temizlendikten sonra yenilmesi gerekir. Ayrıca çok iyi pişmelidir. Yapımında usta ellerin mutfakta marifetini göstermesi gerekir. Aksi halde istenilen tat tavşan etinden alınamaz.
Yenecek bi tarafı yok.
trooooooolll.
içi pirinç, dolma fıstığı ve kuş üzümü ile doldurup yenilince çok daha lezzetli olan ettir.
kediye benzettiğimden mütevellit asla yemeyi düşünmediğimdir. mecbur kalırsak alırız bi parça.
Kanı iyi süzülmezse tadı kaçar. Evet.
Çekin o kan dolu entrylerinizi o masum tavşanlardan. Nasıl kıyarsınız onlara?
Travmami hatırlatmıştır. Evimize geldiginde minicikti.. onu siringayla beslemistik.. bir bacağında sorun vardı yavrumun olsun.. yaban tavsaniydi bu arada, hoş farkının ne olduğunu bilmem. Kara gün geldi.. dediler ki.. biz onu yedik.
ulan amına koyduklarım tavuğu, horozu yerken iyi oluyor değil mi diyor ve herkesi yemeye davet ediyorum. sezonun son tavşanları şu sıralar avlaniyor. yediniz yediniz.
Bir kaç kez karşılaştığım halde tadını bilmediğim, merak da etmediğim ettir.

Ek: Birileri aleviler yemez demiş o yüzden alevi değilim deme gereği hissettim.
alevilerin gizli gizli mangal yapıp yediği tatliş hayvan.
yemeden önce tavşanlara acınan ettir.
Nasıl kiyiyiyorsunuz o poncirik hayvana diye duyar kasacakken tam o anda tavuk döneri bayilarak yediğim aklıma geldi.tavuk evet o da çok poncirik.
Alevilerin yemediği et türü imiş.

Tapuda staj yaparken ismail abi, nurettin abi ile yemekhaneye çıkmıştık. Yemekte et yemeği vardı. ismail abi de şakacı birisi...

Nurettin abi : ne eti acaba bu?
ismail abi : tavşan değil. Yiyebilirsin

Aylar aylar sonra öğrendim ki aleviler tavşan eti yemiyormuş. Nurettin abi alevi.

Yememe sebepleri ise tavşanın etinin kanlı olmasıymış. (sanırım)

Tavşanlar tatlış hayvanlar. Kimse yemesin :(
tabikide yenilebilir ama.
ne bileyim çok tatlı hayvanlar yani üzülüyorum amk.