bugün

insanlık tarihinde yapılan bir yanlışı düzeltme imkânın olsaydı, düzeltmek isteyeceğin bu yanlış hangisi olurdu. Sorunsalı.

Sorunsalı bir hikaye ile zenginleştirmeye çalışacağım.

Bir üniversitede öğrenim görmektesiniz ve yarın yapılacak olan tarih sınavı için ders çalışmış ve bütün gece gözünüze uyku girmemiştir. Ders masasından kalkıyor ve ezberlemeniz gereken son bölümleri çalışmak üzere elinizde kitap olduğu halde yatağa uzanıyorsunuz. Bir müddet sonra farkında olmadan uykuya dalıyor. Ve rüya görmeye başlıyorsunuz.

Rüyanızda, bir sabah vakti sisli bir orman yolunda yürümektesiniz. Biraz yürüdükten sonra önünüze eşeği yularından zar zor çeke çeke ilerletmeye çalışan ak sakallı bir amcayla karşılaşırsınız. Ak sakallı amca sizden yardım istemektedir.

Ak sakallı: evladım bir zahmet yardım eder misin?

Siz: tabi amca nasıl yardımcı olabilirim?

Ak sakallı: bu eşeğe taşıyabileceğinden fazla yük yüklenmiş evladım. Eşek inat etti bir türlü ilerlemiyor. Bi el atıver de yükünü biraz hafifletelim olmaz mı?

Siz, hemen eşeğin sırtında bulunan bir çuvalı sırtınıza almak ve yükü hafifletmek istersiniz ama nafile çuvalı yerinden dahi kıpırdatamazsınız.

Siz: amca bu çuval çok ağır kaldıramıyorum ne var bunun içerisinde allah aşkına söyler misin?

Ak sakallı: evladım, bu çuvallarda insanoğlunun bu zamana dek yapmış olduğu hataların ve yanlışların kan ve gözyaşı ile yazılmış olduğu kitaplar var. Ve dünya artık bu hata ve yanlışları taşımakta zorlanıyor.

Bak evlat, yapman gereken bu kitaplarda yazılı olan, tarihte yapılmış bir yanlışı bulup düzeltmek olacaktır. Eğer bunu başarabilirsen, sabah uyandığında tarihte düzelttiğin o hata hiç yaşanmamış olacak. Aksi durumda herşey olduğu gibi devam edecektir.

Eğer böyle bir imkan verilseydi. insanlık tarihinde size göre, düzeltmek istediğiniz yanlış hangisi olurdu.

Bir sorunsal.
Amerikayı veya ingiltereyi silme butonu varsa onu kullanırdım.
Osmanlı'ya dönüp "ulan atalarım götünüz kalkmasın ilimden fenden ayrılmayın avrupa yürüdü gidiyo istanbulda at yarışı prix yapmayın" .
osmanlinin 1. dunya savasina girmemesini saglardim.
havva'yı elma istemeden pıçaklardım.

şaka lan dünya iyidir, cennet neymiş...

ciddi olanı,

necip'i beşiktaş altyapısına geldiği gün kovar, rencide eder futbola küstürürdüm...
Tarihin dönemeçlerinde ortaya çıkan gelişmeleri hazırlayan olayları görmezden gelerek suçu tek bir kişiye yüklemek bana göre hatalı.

Hitler yahudilerin sabun yapılmasını emretmiş olsa da onları sabun yapan Alman askerleriydi. Hitlerin kafasına bir kurşun sıkma imkanı bulsaydınız bile başka biri iktidara gelir yine aynı döngü devam ederdi.

Öyle olmasaydı Nasıl olurdu diye merak ettiğim şeyler yok mu tabi ki var. Mesela Kavalalı sorunu olmasaydı birinci dünya savaşına Almanya'nın değil de ingilizlerin yanında girip kazanmış olsaydık neler olabilirdi. Yanlış anlaşılmasın "osmanlıcı" değilim ama merak işte.
Sarıkamıştaki olayın gerçekleşmesine engel olurdum.
Türklerin tengriciliği bırakmasını engellerdim.
o elmayı adem'in götüne sokardım. ne diye alıyosun lan göt?
böyle bir şey olmayacak boş konuşmayın. olabilecek şeylere bakın mk.
Ve tanrı'yı insanı yaratmaktan vazgeçirirdim.
üzgünüm tarihte yapılan herhangi yanlış aklıma gelmedi açıkçası. Herkes içinde bulunduğu durumdan en karlı biçimde çıkmaya çalışmış.
O tokatı atmazdım.
Amerikayı Amerikalıların bulmamasını isterdim.
hürrem'i gemide boğdururdum veya atatürk'ü sigaradan uzak tutardım.
Zaman makinasının icadıyla mümkün olacak ama aslında mümkün olmayan hede.
Kısır döngüye yol açar, olmuş bir olayı değiştirmek için geri git, olay olmadığı için günümüze gelindiğinde geçmile gitmek için neden kalmaz, geçmişe gitmeyince o olayın olması engellenemez ve olur, sonra yine geçmişe git engelle, geri dön olmayan olay için geçmişe gitme ve olay olsun,
Conta yakmadan vazgeçin böyle hurafelerden, hurafe bunların hepsi.
tarih tekerrür eder sözüyle bağ kurup tüm tarihle oynardım attila ile romayı yakardik.
Bak yavrum stalingrad değil moskova derdim.
recep tayyip erdoğan'ın doğmasını engellerdim.
avcı toplayıcı kültürden yerleşik kültüre geçişi engellerdim. tarım devriminin insanlara olan zararlarını öğrenmek için hayvanlardan tanrılara sapiens kitabını okuyun derim.
yazıyı bulacak kişiyi 1 gece önceden çekerdim bi kenara. konuşa konuşa anlaşırdık .
kapitalizmi bulan kişinin anne ve babasının tanışmasını önlerdim.
Çok partili döneme geçiş için acele etmez, Meclisi bir süre daha aydınlarla idame ettirirdim.
sıkıntılı iş. hemde çok.
(bkz: kelebek etkisi)
eleman gittiği bir tarihte kötürüm olmuştu. düzeltirsin ama mahvettiğin şeyler daha ağır gelir. o zaman izlediğimde ve şu an bu başlığı okuduğumda da aynı şeyi düşünmüştüm. olayları değiştirebiliz lakin kontrol altına alamayabileceğimiz başka olaylara sebep oluruz bence. O sebepten fazla kurcalamamak lazım.
Ateşin bulunmasını engellerdim tüm sorun orda başlıyo zaten .