bugün

son zamanlarda patlak verdi bu. şimdi şöyle ki, onyüzmilyon civarı dizi ile 2007-2008 yıllarında rekorun burnuna pıt yaptık. burası tamam. her ne kadar bu dizilerin yüzde %35 i aşk üzerine,diğer yüzde %30 u aşk üzerine, diğer bi yüzde 25 i ise yine aşk üzerine olsa da, geri kalan %10 luk bi kısımı mafya, din ve tarih oluşturuyor.

ele alacağım şey ise, mafya ve tarih üzerine olanlar. örneklersek ; kurtlar vadisi, çemberimde gül oya, kurşun yarası ve son olarak da hatırladığım hatırla sevgilivar.

benim derdim bu dizilerin yapılması değil, bu dizileri izleyip orada anlatılanları salt doğru olarak kabul edip, orada burada " tarihsel bilginin mnakoydum hafız" tarzı triplere girilmesidir.

tamam, tamamen yanlış değildir belki de anlatılanlar fekat sevgili badem gözlülerim bunları kitaplardan açıp okusak oradan öğrensek daha güzel değil mi? sonuçta yönetmenler ürünlerine duygularını katan insanlar.

ama yine de toplumumuzun hazırcı bi' toplum olduğunu, okumak yerine film/dizi izlemeyi yeğlediğini ve bu söylediklerimin havada kalacağını biliyorum.
(bkz: mitolojiyi selena dan öğrenmek)
--spoiler--
"şu kitaplar çok kalın, bide okumak için günde 200 kalori yakmam gerekiyor, en iyisi ben günde 40 kalori yakarak televizyondan öğreneyim böylece tasarrufa gitmiş olurum kehkehkeh"
--spoiler--
Öğrenilen tarih değil onun kişisel olarak kurgulanmış yorumudur. Bunu belirtirler jenerikte ama insanlar gerçek tarihi okumaya anlamaya zaman ayırmak için fazla mesguller. Biri çıkıp bir cümle ile özet geçsin bizde sanki entelektüel biriymisiz gibi ortamlarda sohbete uzak kalmayalım istiyoruz.
Nickimden bile belli olur tarih seven ve milliyetçi biri olduğum. Yalnız okuma yazmayı cin Ali serisinden öteye goturemeyen bağzı insanların yaptığı ve benim nefret ettiğim olaydır.
Bu kişilere bağzı şeyleri izaha kalkarsın adam sana falan yandaş kanalın dizisini izle de az tarih öğren der. Sonra bir de kalkıp sen büyük resmi görmüyorsun der. Fesuphanallah dersin Fıttırmamak elde değil.
Sorsan arkadaş hiç ilber hocadan inalcık hocadan yada simsirgil hocadan hiçbirşey okumamış ama tarih bilgini ve büyük resmi gören insan.