bugün

açıp iki tarih kitabı okuması gereken zavallı insandır. gerçeğe en uygun dizilerin bile kurgu kattığını bilemeyen, ama kitap açıp okumaya üşendiği için tarihi yanlış veya eksik öğrenen insandır. ben demiyorum ki dizi izleme, hobi olarak gene izle, fakat onun kurgusal olduğunu bil. tarihi hiçbir zaman yüzde yüz doğrulukla öğrenemezsiniz, müspet bir bilim değil sonuçta, ama doğruya en yakın şekilde öğrenin, araştırın, kitap karıştırın biraz.
ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya en çarpıcı örneklerden biridir. Tarih hakkında hiç bir bilgisi olmayanların bile falanca hatun,filanca padişah diye konuşmalarına neden olan yoz kültürün toplumsal veba halinde etrafta dolaşmasıdır.Hele ki bizim gibi binlerce yıllık tarihi ve köklü bir geçmişi olan bir ulus için bu durum vahimdir. sadece verileni yutan, senaryolaştırılmış kurguları tarih zannedenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
sözlüğümüzdeki mevcudu oldukça fazla olan insandır.

efendim hürremin çirkin olduğu gerçeği başlığına, "oynatacak başka biri yok muydu" yazan insandır o. hürrem bir dizi karakteri değil tarihi bir kişiliktir ama o bunu bilmiyordur. veya ideolojisine ters düştü diye bir diziyi yerin dibine sokmaya çalışan, kurgusal bir dizide gerçeklik arayıp "böyle bir şey yok ki. yalan bunlar. öpüşmeleri de hep bilgisayarla yapıyorlarmış." diyen insandır. güncel politikayı kurtlar vadisinden takip eden insandır. sevdiği dizideki her şeye inanıp onları benimseyen, sevmediği dizide de bok atacak yer arayan insandır.

(bkz: evet dertliyim)*