bugün

- tanrı öldü!
+ tanrıça benimdir bir allah!
tanrı öldüyse yıkılsın minareler açılsın meyhaneler.
(bkz: ruhuna el fatiha)*
(bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değilim)
eğer türkçeye çevirirsek:
tanrı ölüdür - nietzche
nietzche ölüdür - tanrı

not: eksileyen arkadaş, ben mi söyledim bu sözü?
gott ist tot.

allah rahmet eylesin.
(bkz: god is dead)
vader ın sağlam bir parçası. ironiktir.
-süleyman! tanrı öldü
+nasıl ya?
-yok olm gitti, nietzche yapmış diyorlar
+hadi ya... allah rah.. Yok lan ne dicem şimdi ben, ikilemde kaldım
-seni salla, ne bok yicez olm biz, cennet cehennem birbirine girmiş diyorlar!
+meleklerden haber var mı?
-şeytan dahil hepsi firarda, cehennemdekiler kovalıyor
+hay alla.. neyse ya nietzche nasıl?
-o da ölmüş lan..
+berabere kalmış desene... sağlık olsun, zaten türkiye laiktir laik kalacak değil mi? bak şimdi bi değişik oldu dedim de.
-abi git işne ya tanrı öldü diyorum sen ne yapıyorsun...

gibi saçma dialoglara gebe durum.
- tanrı öldü!
- atma recep din kardeşiyiz
- ama peygamberimiz öldü?
- kalbimizde yaşıyor!
- eyvallah abi...
(bkz: dostum tanri demissin ama bu allah)
tam olarak şöyle geçer zerdüşt'te*;

-tanrı öldü, tanrı öldü yaşasın! yaşasın üstinsan!

(bkz: god is dead helleluyah)
(bkz: vader)

üstüne bir de bkz'daki parçayı dinlerseniz 7 kat göğe çıkıp bizzat öldürmeye teşebbüs edecek kadar psikopata bağlayabilirsiniz, uyarı: +18*
cheat.god[enter]

"ahanda tanrı oldu, savulun leyn.." (bkz: god mode)
(bkz: i dodint de do)
--spoiler--
şimdi nereye gidiyoruz? Bütün güneşlerden uzağa mı? Durmadan düşmüyor muyuz? Öne, arkaya, sağa, sola, her yere düşmüyor muyuz? Halâ bir yüksek ve alçak kavramı var mı? Sonsuz bir hiçlik içinde aylak aylak dolaşmıyor muyuz? Yüzümüzde boşluğun nefesine duyumsamıyor muyuz? Hava şimdi daha soğuk değil mi? Geceler gittikçe daha fazla karanlıklaşmıyor mu? Tanrı öldü! Tanrı öldü! Onu öldüren biziz!
--spoiler-- *
hayatında bir kez bile nietzsche okumamış insanların 'oha lan adam tanrıya öldü demiş vay kafir!' şeklinde ithamda bulundukları söz. oyasaki bişey hakkında yargıda bulunmadan önce okumak gereklidir dimi?

nietzsche ağladığında'da anlatıldığı üzere bu sözü üniversitede ders verdiği sırada bir rahip ve rahibe onu dinlerken onlara ve tüm insanlığa atıfta bulunarak söylemiştir. malum 19.yy başlarında her ne kadar reform geçirmiş bir avrupada yaşansa da dinsel kavramlar şu an türkiye'de olduğu gibi çarpıtılıyordu. yani adamcağız atesit kimliğini vurgulayıp sanılanın aksine ilgi çekmek için değil, 'tanrı öldü, onu hırslarımızla ve boş yaşamlarımızla öldüren bizleriz' demek için söylemiştir.
(bkz: sanrı o sanrı)
+god is dead.
-oww shit
+fuck off
-what the fuck?
+shut the fuck up
-motherfucker

çottannnkkk(yıldırım düşer)***
(bkz: gott ist tot)
-god is dead
+yok ya kaç kişiylen?
-aga öle deme çarpılırsın!*
bu sözün ateizm ile hiçbir ilgisi yoktur. "allah öldü diyo vay kafir vay" demek tam anlamıyla aymazlık, taoculuk, şişmanlıktır.
(bkz: pop is dead)
19.yüzyılın gelişen burjuvazisi ve çözülen feodal-aristokrat yaşam biçimi ve buna Nietzche tarafından "ezilen sınıfların " savaşımına dair biriktirdiği olumsuz düşünceler sonucu kendisi tarafından geçmişe özlem , aristokrasinin mülkiyet ve hak sahibi olma özgürlüğüne duyulan ve ezilen sınıfları gördükçe hissettiği tiksintinin bir dışa vurumudur. 19.yüzyıl burjuvazisinin yaptıkları devrimlerden sonra eski aristokrasi değerlerine olan nostaljik özlemi ve dini yeniden oluşan din-laiklik ekseninden kopararak tekrar siyasi alanda kullanım değeri yaratma isteği üzerine söylenmiştir. Bizzat gidip nietzche'ye sordum ; böyle dedi.* Meali : Burjuvazinin işine yaramayan din , din değildir. Aristokrasinin egemen olduğu dönemin dini dindir. Zira aristokrasi dini mülk sahibi zenginlere en geniş hak ve özgürlükleri vermektedir.
dinin yani tanrı düşüncesinin insan yaşamının merkezinden zamanla kazınarak çıkması ve insan yaşamının merkezine içinde bulunulan dünyanın yerleşmesiyle gerçekleşen durumun nietzsche tarafından aforizmalaştırılmış anlatımı.
(bkz: god oldu)
güncel Önemli Başlıklar