bugün

atom 6 maddesinden haberdar olmayan, her şeyi tesadüfe vurabilen beynini düşünmeye zorlayan ama soguktan üşüdüğü için düşünemeyen yazar beyanatı olmakla beraber, tanrının varlığı tam manası ile ispat edilemediği gibi, yokluğuda ispat edilememiştir. vel hasıl-ı kelam. bir şeyi yok olduğuna inanmak için tüm galaksiye bakmak gerekir. o zaman yok diyemeyiz. belki varda diyemeyiz fakat var olduğuna o güce iman edip inanabiliriz.
Ulu bunları kaldıracak bir mekan değil malesef. Yaz şuraya "k*rt" al like.
Kafa orta Asya kadar çorak buralarda.
Varsa da bence antropomorfik değildir yani insani özellikler göstermez. enerji gibidir.
ciddiye alacak yazar olsa sabaha kadar anlatacağın konudur. gelen tribini atıp gidiyor.

(bkz: ateist tribi)
tümden gidince kesin var günde beş kez abdest almak mikroplardan arındırır yemekten önce ve sonra da öyle diş fırçalamak namazdaki duruşlar nefis terbiyesi kul hakkı otobüs durağında sırada beklemek modernlik olarak kabul ediliyor ama dini açıdan başkasının önüne geçmek asla yapılandan başkasının affedemyeceği bir suç hayvanlar benim sessiz kullarımdır diyen bir rab ki hayvan haklarına saygılı olamayı zorunluluk haline getirir milyon tane örnek verebilirim .....
olup da olaylara müdahale etmemesi sorunsalından daha önemli olmayan konudur.
Tanrı var mıdır ile din var mıdır sorunsalının karıştırıldığı sorunsaldır. ikisini birbirinden ayırmak gerekir.
(bkz: iki üst entry)
tanrıyı bulmak için kitaplara bakmak zorunda değilsin biraz inanmaya çalışsan onun varlığını hissedebilirsin.
Var mı yok mu bilemeyiz. (bkz: agnostisizm)
Dünya'nın belirli düzen içerisinde böyle mükemmel ve kusursuz olması sizce tesadüf müdür?
Bu konudaki görüşüm şudur; tanrı yoktur ancak olsa dahi bilemezdik.
Var mıdır sorunsalına değinemeyeceğim.
(bkz: Agnostik ateizm)
kime göre neye göre diye sormak lazım önce. ateist der ki yok, apateist der ki amannn umrumda değil, deist der ki var müslimler derki tanrı yoktur allah vardır. göreceli kavramdır.
görsel
yoktur, çünkü olsaydı bunu yazmama engel olurdu.
yuz yillardir, yuzlerce farkli tanri inanci olu$tugu icin, ben yoktur diyorum.

bu kadar uzun dunya tarihinde 1700 yillik muslumanligi ornek alacak kadar kafayi yemedim henuz.
1. önerme: ''tanrı, en mükemmel olmayı gerektirir.''
2. önerme: ''mükemmel olmak, hiç var olmamayı gerektirir.''
3. önerme: ''o halde tanrı ya yoktur, ya da o kadar da tanrı değildir.''

kaynak: ahah gençliğimin soru bankası.
görsel
tanrım neresinden başlasam ki önermelerdeki sıkıntının.
2. önermenin izah edilmesi gerekmektedir.

neden mükemmel olmak hiç var olmamayı gerektirmektedir ? hiç var olmayan bir şeyin mükemmel olduğu sonucuna nasıl ulaşılmıştır ?
izah edilemeyecek bir sorunun felsefik açıklaması yoktur.
izah edilemeyecek bir şeyin felsefik açıklaması yoktur evet. çünkü " felsefik" diye bir şey yoktur.
"tanrıya ihtiyaç var mıdır" sorunsalıdır o.
Bir sorunsal.
2.önermeye hitaben;

yalnızca hiçliğin mükemmeliğine inanıyorum zira tanrı eğer gerçek bir tanrı olsaydı daha iyi işler çıkarabilirdi. Her şeyi yok etmek gibi. Nihilistim belki allah allah uzatmayın..
Var. Olmasa darwin ekmek yemezdi.
bir şeye yok demek için önce varlığını kabul etmen gerekmez mi. yok derken bile var diyosun
tanrı, tapılan varlık olmakla birlikte günümüzde hemen herkes bir şeylere tapmaktadır. Para, makam vb. gibi. örnekler çoğaltılabilir. o zaman 'neye veya kime tapıyoruz' sorunsalının önüne geçeceği sorunsaldır.