bugün

Atomların farklı bir iş yapmaması, yaptığı işe kodlanması basit bir örnektir. insanlığın bir anda olması, bir anda dünyanın oluşması saçma geliyor. Tamam, patlama oldu ve dünya oldu. Bu kadar düzgün bir evren... Neyse, peki bu gezegenler, evren nasıl varoldu birden ? Patlamaya sebep olan şeyler nasıl oldu birden ? En başını düşünmek kafayı yedirtir insana. Bilim orda durur.

Biz inanıyoruz çünkü bu hayatın bir anlamı olmalı. Örnek olarak bir yazılan kitabın anlamı olmalı ve sonu olmalı. Biz kitap gibi düşünüyoruz ve o kitabın bir seneryosu, neden var olduğumuzun cevabı vardır. En sonundada kitap biter.

Bir patlama bu kadar düzenli bir evren getirtmez. Nesi düzenli derseniz, en basit örnek dünyanın en sıcak yerine kar yağması, sibirya soğuğu gelmesi gibi. En soğuk yerinde bir gün soğuk bir gün sıcak olurdu. Meteorlar çarpıp dururdu. Dünya güneşin etrafında değil güneş dünyanın etrafında dönerdi. Bir sürü düzensizlik ortaya çıkardı.

En önemlisi müslümanlar sürekli allahın varlığını sorgulamaz çünkü bilir ki var o. Kafa yormaz boş boş. Bu var mı yok mu muhabbeti bilimin açıklayamacağı kadar derin... Derin düşün düşün en sonda kafayı yer insan.

(bkz: adam yazmış beyler)
Var var sen çok karıştırma .
küçük dağları kim yarattı diye sorarım size.
Kişiden kişiye değişir.
insanın kendisi bile bir kanıttır benim için. Ben bunu savunurum.

Ama başkası da biz maymundan geldik diyerek bu durumu yok sayar ve allah yok der.
Bazen öle bir an gelir ki dersin madem tanrı var neden bunları yaşıyoruz. Sonra o acının içinde tek sığınağın , sana yol gösteren o olur... Pazartesi akşamı arkadasımın eşinin Sur'da çatışmada vurulduğunu öğrendiğimde neden dedim ? Gencecik bir insan. Hayata daha yeni başlamışlarken nasıl bir tanrı onlara bunu yaşatır ? Sonra telefonu kapar kapamaz isyan ettiğim o tanrıya sığındım. Allahım dedim sen koru ve ölmesine izin verme... 2 gündür gatada beklerken biliyorum ki herkesin içinden ettiği dua aynıydı. Lütfen sağlığına kavuşsun. Delil aramak saçma. Yok dediğin an bile tek sığındığın şey, ağzından çıkan ilk cümle Allah'ım oluyorsa vardır. iyi kötü bizi sınasa da yaşananların elbet bir sebebi vardır.
http://store.donanimhaber...e630ef72ab0c0fef8c70a.jpg

ateist olurken abdest aldım. şu an kabeyi tavaf ediyorum internetten.
En mantıklısı pisagor inancı denebilir.

Varsa ve varmış gibi yaşadıysan +1,

yoksa ve varmış gibi yaşadıysan +0.5,

yoksa ve yokmuş gibi yaşadıysan yine +1.

Ama varsa ve yokmuş gibi yaşadıysan sıkıntı büyük.
Makina bile tuşa basmadan çalışamazken . Koskoca dünyanın onca işi tek başna yaptğnı düşünmüyorum . Kesinlikle bi yaratıcı var ve dünyayı evreni yönlendiryr .
Öncelikke okumayı bıraktım kardeş,lakin tanrı kim oluyormuşta allah ın işine karışıyormuş. Bi varmış bi yokmuş..
Sanatı sanatçı mi yaptı yoksa tüm malzemeler ve kapladığı boşlukta dahil kendiliğinden mi oluştu?
özdedir.

bilgi edinmeye başladıktan sonra seçim yapmaya başlarsınız. saliselik anlarda vicdan, nefs gibi kavramlar açığa çıkar. görmezden gelebilir, kabullenebilir, reddedebilirisiniz. gerisi herhangi bir şeyin kanıtı değil seçimlerin sonucudur. sonra o saliseler yine yaşanır. yine seçim yapılır. dürüst olan yaptığı seçimi farkına varır ve bazısı bunu dışa da vurur. özetle tanrı size göre ya vardır ya yoktur, deliliniz ya kendinizdir, ya hiçbir şeydir. eğer salt bir kanıttan bahsedeceksek bu ancak "sözün yerine gelmesi" durumunda geçerlidir buna tekabül eden şeyde örneğin mahşerdir.
tanrının varlığına ve yokluğuna dair somut bir delil yok.

emin olduğum tek şey; canlıların özellikle insanın "ilahi bir sanat eseri" olmadığıdır.

bugün genetik olarak ismi konmuş 9000 çeşit hastalık var.

bir fabrika düşünün ki 9000 çeşit "hatayla" üretim yapıyor.

körelmiş, işlevi bulunmayan 20 ye yakın organın var.

tırnakların var amk her şeyden öte. periyodik olarak kesmek zorundasın...

neden acaba?
uzatmıyorum allah hidayet versin.
kimse delil sunamaz bu konuda. hojdir, ama benana.
teist bilinçlendirme vakfı gururla sunar,

allah hidayet versin, doğru yolu göstersin babında yazılan entrylere ithafen,

dini reddeden biz aciz kullar; siz mümin kardeşlerimize ders olma amaçlı yaratılmış ve kalplerimiz mühürlenmiştir.

yani bu şekilde olmamız bizzat allah'ın emri olduğundan mütevellit, allah bize hidayet vermez.

veremez, yoksa senaryo tutmaz. reytingler dibe batar.
(img:#970507)
varsa yarağı yediniz yoksa zaten yiyonuz.
tanrının varlığına dair hiçbir delil yoktur. var olmasını gerektiren hiçbir şey de yoktur. yokluğuna delil diye bir saçmalık tamamen teistlerin uydurduğu safsatadır.

buna hemen örnek vereyim.

mesela ben gidiyorum diyorum: ben dokuz başlı ejdere inanıyorum. eğer yoksa bunu bana kanıtlayın.

al kanıtla,

senin tanrı dediğin mantık da böyle bir şey. yani gidip bunu kanıtlayabileceğin bir durum yok. paranın olmamasının kanıtı paranın olmamasıdır gibi düz mantık bu.

ayrıca kusursuz tasarım palavrasına evrim çok net cevap vermiştir.

akılsız doğanın nasıl seçim yapabileceğine gene evrim çok net cevap vermiştir.

akılsız doğa seçim yapıp bir takım düzenleri meydana getiriyorsa bunun anlamış şudur: doğanın kendisi de seçim yapabilir yani bunca seçimleri ve sonuçlarında oluşan oluşumları, ne bir akla dayandırarak ne de arkasında bir uhrevi güç arayarak açıklamak zorunda değiliz. gerek de yoktur.

tanrı safsata ve gereksiz yüktür.

sadece duygusal olarak kendini tatmin etmeye yarıyor olabilir ama mastürbasyon da bunu yapıyor, tanrıya inanıyorsun da mastürbasyona neden inanmıyorsun veya tapmıyorsun?
böyle tepkisiz kaldığı sürece varlığı veya yokluğu önemli değildir, kanıt aramak gereksizdir.
Bu konuyu tartışmadan önce tanrıyı tanımlamamız gerekir. tanımdan sonra varlığı yokluğu tartışılabilir. her şeyi yaratan olarak tanımlarsan inansan da inanmasan da tanrı olmak mecburiyetindedir. çünkü var olan her şey yaratılmak zorundadır. tanrının biçimi bileşenleri muhteviyatı önemsizleşir. ''ben size şah damarınızdan daha yakınım'' ayeti göz önüne alınırsa bireyler tanrı olabilir. evreni beynimizde yaratırız ve o evrenin tanrısı biz oluruz. hayat enerjimiz son bulduğunda o evrende yok olur. yani ortak bir evren ya da kainat ya da evrenler yoktur. şu anda bu yazıyı yazdığım platform da sadece benim beynimdedir. siz okuyanlar ise kendi evreninizde yarattığınız uludağ sözlük platformunda okuyorsunuzdur. o halde farklı kişi evrenleri arasında bağ olabilir mi? ya da aslında siz okumuyorsunuz ben okuduğunuzu yaratıyorum. aslında siz de yoksunuz anlamı çıkar.
tanrı karanlık enerji+karanlık madde olabilir ki bildiğimiz evrenin %96 sı tanrı demek olur. göremediğimiz ve tespit edemediğimize göre klasik tanrı anlayışıyla tanrı olmaya adaydır. Eğer öyleyse tapınılacak bir durumu yoktur formulüze ettiğimiz tanrıyı tespit ederek evrenin sırlarına ulaşmaya yakınlaşırız.

misafirim geldiği için to be continued...