bugün

evet sözlük , gecenin köründe beynimi darmadağan eden , düşünürken yeni bi kuram geliştirip matematikten anlamayan bi matematikçi olarak tarihe geçme hayali kurduğum sorunsaldır. Başlığın aslı " irrasyonel sayılar varsa nasıl tam sayılar olabilir sorunsalı " olacaktı , malumunuz karakter şeysine takıldık. Neyse başlıyorum :

abi şimdi bu irrasyonel sayılar yok mu ? Yani hani şu kök bilmem kaç işte en basitinden virgüllu sayılar , yani tam sayı olmayanlar. Bunlar varken nasıl tam sayıya ulaşabiliyoruz , şöyle ki bu siktiğimin matematiği 1 ve 0 sayılarından oluşuyo desek bilgisayar gibi veyahut rakamlar olduğu taktirde bile 1.9999999 olarak sonsuza kadar devam edebiliyorsak eğer 2 denen tipsize nasıl geçiyoruz , mümkün mü lan. Sürekli devam eder o halde , tam sayılar neden var. Matematik okuyan sözlük yazarlarımızdan bi cevap bekliyorum , ateistler de açıklayabilirler sorun değil.

Not : her hakkım saklıdır.

edit: özel mesaj da atabilirsiniz , lan yoksa uyuyamayacağım bi de matematikten zerre anlamıyorum hayatımın geri kalanını bu sorunsalla bilim adamı edasıyla geçirmek istemiyorum.
inatla başlığı hortlatıp cevap bekledim sorunsal.

edit: az önce 2.entry kendimin girdiğini unutup başlığı sol frame de görünce mutlu oldum , bu kadar bilgiye açım.
(bkz: merve sen yazma bokunu çıkarıyorsun)
Bu sorunsal yüzünden pisagorcular toplu intiharlar etmişlerdir. ( şaka degil gerçek. ) Daha sonra bilim arap ülkelerine geçiş yapmıştır avrupa' da bilim durmuştur bu dönemde.
nasıl olduğuna gelince gerçekten çok uzun bir açıklaması var. Fakat çok merak eden " set theorem" diye araştırmaya baslayabilir.
(bkz: amına koduğumun mısırlıları)
3,3333... şeklinde devam eden sayının aslında net bir tutarı yoktur, çünkü 10 rakamı, 3 rakamına tam bölünmez, matematikte de tam hesaplanamayacak durumdur bu. Dolayısıyla tam sayı olan ile 3,999.. kıyaslanamaz.
güncel Önemli Başlıklar