bugün

Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın katılımlarıyla Azerbaycan'da resmen kurularak faaliyetlerine başlayan askeri birlik.

Üyeler arasında karşılıklı bilgi ve tecrübe değişimini amaçlayan teşkilat, ismini kurucu üyeler olan Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın baş harflerinin kısaltmalarından aldı.

Teşkilatın sembolünde ise bu ülkelerin kültürlerinde büyük bir öneme sahip olan at yer alıyor.~
(bkz: avrasya askeri statülü kolluk kuvvetleri)
amacı itibariyle gurur veren oluşumdur. ancak gerçek işlevi ve hedefleri zaman içerisinde anlaşılacaktır. türk dünyasının daha sıkı ilişkiler kurması yolunda önemli bir adım olarak görülmektedir.
yakın zamanda diğer türk devletlerininde katılması ile büyük türk birliği için önemli bir adım atılmış olur.
avrupayı korkutmuş olan birlik.

http://www.internethaber....-takm-kuruldu-498987h.htm
Hiç bir islevi olmasa bile bu tür oluşumların hem tarihsel hafızayı canlı tutmak hem de adım adım ürkütmeden daha büyük oluşumlara ulaşmak için büyük katalizör görevi görecektir.
Sağda solda Erdoğan eski ülkücülerden diyen tiplerin çamur attığı birlik.

Ulan daha 1buçuk sene önce Sivas'ta Özel Harekatçılar ''Kim bunlar? Bozkurtlar!'' şeklinde bağırdı diye Tayyip'in zoruna gitti Özel Harekat Daire Başkanı Cemil Yurtsever'i görevden aldırtmadı mı? Ki bu Cemil Yurtseven sözde intihar ettiği söylenen ''Ergenekoncu bu!'' dedikleri Behçet Oktay'ın yardımcısı, adamın başını yeyip öldürdüler yetmedi yardımcısının da başını yeyip görevden aldılar bi bahaneyle...

Yerine de aynı bu ''dönme'' kafada olması muhtemel Trabzonlu Cemil Tonbul getirildi, zaten bu Trabzonluları anlamadım gitti. Baksan başta kendileri olmak üzere bütün Karadeniz Ülkücü geçinirler, MHP'nin başındaki Devlet Bahçeli'nin Adanalı olması bile zorlarına gider ''Niye bizden değil?'' diye delirirler ama iş oy vermeye gelince alayı Akp'ye atıyor oyu... Oyları öğleden sonra atıyorlar herhalde ondan olsa gerek, malum Karadenizli kafası...

Akp'ye oy atanlara bir kızıyorsam şu Ülkücü geçinip de hala Akp'ye oy atanlara bin kızıyorum zaten, ulan Akp'nin neresi senin ideolojine uyuyor? Daha dün özerklik naraları atıyordu birileri ülkende o zaman nerdeydiniz de şimdi ABD güdümlü bir şeyler kurulunca gaza geliyorsunuz böyle? Senin ülken şu an NATO içinde hala!!!
ilk dönem başkanlığını ve daimi sekreteryalığını türkiye'nin yürüttüğü teşkilat.