Yaklaşık olarak değerlendirme, oranlama ve Kestirme işi olan eylemin karşı tarafa kâh emir, daha ziyade istek olarak geçirilmesidir*.

bu yakarış hatun milletinde bir aşktır.

+ aşkımmmmm bak kendime ne aldımmm!
- hıı güzelmiş kaça aldın?
+ tahmin et!
- (bu kısım erkekleri ikiye ayırır; aynı heyecanla cevap verenler ve "üff ulan giren girmiş zaten ne biliim ben kaça aldın" diye daralanlanlar -ki bu arkadaşlar yumruk atmak için şevke gelse de en fazla "ya ne biliyim aşkım ben yaa" falan derler **)

hatun milleti şu nokta da yıkılır: (ona göre 50lira değerinde bir şeydir aldığı ve o sadece 40liraya almıştır)

+ aşkımmm bak ne aldımmm!
- hıı çok güzel canım kaça aldın?
+ tahmin et!
- 25! (dedin ve s.çtın bayım)

zaman; "o 'şey'e nasıl o kadar az değer biçersin" ve "o 'şey' neden 40lira eder" konulu tek kişilik dır dır konferansını dinleme zamanıdır.

bu söz öbeğini bu şekilde erkekler de kullanır bazen ama zanlımca telif hakkı nene hatunlarımızdan elif analarımızdan bu yana bağyanlardadır.

+ osman abi bak kendime pantol aldım
- pahalı bişi lan bu girmiş sana belli
+ girdi abi
- sittir et lan güzel olmuş, hadi gidek.

budur. tebrikler.
anlatılanın dinlenip dinlenmediğinin test edilme kelamı.
ing. guess.
Bu lafı sürekli kullanan tipler ekseriyetle olağadışı, süper, hiper bir şey yaptıklarını ya da böyle bir durumda olduklarını göstermek amacındadır. "Tahmin et" le tahmin ettirirler ve genelde "tahmin et" komutunu alan yazık arkadaş da bu durumu bildiği için, nabza göre şerbet verir. Mesela, ayan beyan 50 yaşında gösteren abimizi ele alalım:

+ Tahmin et kaç yaşındayım
- (Offf pufff) Abi 37-38 gibi gösteriyorsun
+ Yok ya neredeee, tam 50 yaşındayım
- Ohaa, çok genç gösteriyorsun be abi.
+ tahmin et bugün nolduuu?
- berk'le nazlı ayrıldı ve kaan taşa takılıp yere serildi.
+ yok yok müneccimden arkadaş falan olmuyor. bir ağız tadıyla dedikodu yaptırmıyorsun ha.