bugün

Müziği süper olan derviş zaim filmi.
izlenilmesi şart koşulmalı bence.Çoğu patates anlamasa bile isminden bile çok şey çıkartılabilir.
derviş zaim filmi. film vasat bir yapım olmasından tanınır. ahmet uğurlu, tuncel kurtiz.
sistem karşıtı, öz eleştiri...
filmi beğenenler neyi beğendiğini idrak edecek güçte değil. sizi ezikler.
Türk sinema tarihinin tartışmasız en kült filmi.
Filmi izlemedim ama adını duyunca hayatta hep bir gol atmak isteyen kişinin yaşamı boyunca yapamadığını ölerek yaptığı iması çıkartıyorum. Öyle ki zamansız elde edilen ve kimsenin umursamayacağı bir olay sanki.
Kült diye buna derim ben filmi. Kahkahalar attıran dram filmi. Ağlanacak hale güldüren film. Tekne sahnesinde ve son sahnede yarıldım amk.

O diil de, 90ların sonlarına doğru yapılmış bu tarz filmlerin hepsinde aynı hava var. Hiç bi bok anlatmasa bile kendini izlettirebilecek potansiyelde, düşük bütçeli yüksek kaliteli(çözünürlük değil amk) filmler lan bunlar.
Diğerleri için
(bkz: Gemide)
(bkz: Laleli de bir azize)

Not:bu tarz film önerilerine açığım.
1996 yapımı bir derviş zaim filmidir.

sadece bir gecelik araba hırsızlığı tapan mahsun süpertitiz'in bir madde bağımlısına aşık olup ona yaptığı fedakarlıkları ve sevgisini bir tavus kuşu üzerinde anlamlandırmasını anlatan bir filmdir. sonunda tavus kuşu her ne kadar sevgisinin maddesel boyutu olsa da açlık yüzünden yemesiyle ortadan kalkmıştır. bir nevi sevgisini yemiştir mahsun süpertitiz.
-Artık hiçbir şeye izin vermiyorlar. ne var ulan ne var?

Kral adamsın Derviş Zaim.
En iyi Türk filmlerinden biri. Tavus kuşu denince aklıma hep bu film geliyor.
(bkz: Ama arkadaşlar iyidir)
(bkz: Burasıyla ilgileniyorum)

https://www.youtube.com/watch?v=Fc_FFuST8m8
Sarımsaklar sirkeler, biberler.
Derviş zaim'in on numara baba filmi.
görsel
dün gece izledim bu filmi. garip duygular bıraktı bende..."çaresizlik" teması o kadar iyi işlenmiş ki 75 dakika boyunca kendimi adeta filmin içinde hissettim hem de film olduğunun farkına varamadan...Ahmet uğurlu güzel bir performans sergilemiştir her rol aldığı filmde olduğu gibi...güzeldir, tavsiye ederim.
Derviş zaim'e ait insanı garip duygulara gark eden güzel bir film. Tuncel kurtiz i gorduğümde burdada mı be üstad dedim içimden. Başrol oyuncusu mahsun (ahmet uğurlu) yu söylemiyorum bile insanın içine işlete işlete oynamış. Filmi izleyince yaşanan ne hayatlar var dedirtti bi o kadar da içimi burktu. Çaresizlik, dışlanmıslık her seyden önce ölüme galip gelme,hayatta kalma mücadelesi dedim ya garip duygular uyandırdı.

Filmde beni en çok etkileyen sahne aşık olduğu kadın gelmeden önce ince taraginı avuclarının icinde saklayarak saçlarını taraması oldu.kadın ona dikkat etmese bile her defasında bunu yapışı. Bir de kadın ondan yardım isteyince "mahsun beni taksime götür" kızıp kadını yaka paça atip ama sonunda arabaya bindirip ona yardım etmesi..Ne gariptir şu sevmek denilen şey..
çok sevdiğim filmdir.
izlenmesi gerekir.
izlediğim en iyi türk sinema filmlerinden biridir. muazzam oyunculuklar ve muazzam bir konu keşke her filmde böyle zevk alarak izleyebilsem.
iyi bir filmin yüksek bütçeyle alakalı olmadığını, tüm olumsuzluklara ve olanaksızlıklara rağmen böyle etkileyici bir film de çekilebiliyormuş dedirtmiştir.
Rumelihisar sokaklarında yaşayan Mahsun çevresi tarafından sevilen yoksul ve kimsesiz bir adamdır. Hayatta hiçbir amacı olmayan bu adam otomobil çalarak hayatta kalmaktadır. Yaşamdaki tek tutkusu olan otomobilleri geceleri çalan Mahsun, sabaha kadar bu arabalarla gezer ve sabah olduğunda arabayı aldığı şekliyle aldığı yere bırakır. Bir gün sürekli takıldığı kahveye gelen bir kıza aşık olan Mahsun kalacak hiçbir yeri olmayan bu kıza odasını açar. Fakat kız bu iyiliği kötüye kullanarak Mahsun'un hayatında onarılmayacak yaralar açacaktır.

Yapım Yılı: 1996
Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Derviş Zaim, Ahmet Uğurlu
Yönetmen: Derviş Zaim
Senaryo: Derviş Zaim

https://www.youtube.com/watch?v=QAzNhEg6HJM
“soğuk olan hava değil mahsun. insanlar soğuk. hayat çok soğuk. keşke bu kadar soğuk olmasaydı da dünya, sen de bu kadar üşümeseydin diye bağıracak oluyorum arkasından.”
Eroin sarap ve ekmek.

Bunları aklıma getiren film.

Tuncel kurtiz e de bi kere daha saygılar.
Reis.
Hikayesi, gerçekçiliği, oyunculuğu ve izleyicide bıraktığı hissiyat ile özel bir filmdir.
defalarca izledim. filme her başladığımda sonunun nasıl bittiğini bir türlü hatırlamıyorum.
filmi izledikten bir gün sonra yine hatırlamıyorum.
belki de benim için hiç sona ermiyor tabutta rövaşata. hiç bitmiyor. hep devam edip gidiyor.

başyapıttır başyapıt.
içinde buram buram çaresizlik barındıran film, başyapıt.
görsel
görsel
(bkz: ama arkadaşlar iyidir)

https://youtu.be/Fc_FFuST8m8
Sokakta bir zamanlar yemek götürdüğüm köpeğin bacağının kırık olduğunu fark edince aklıma mahzun'un veteriner suat çoban'a köpeği bırakıp kaçtığı sahne gelen film.