bugün

gemide filminin devamı niteliğinde olan kült film.
gemide filminde kafalarda kalan bütün soru işaretlerini aydınlatan film.
gemide olmasa bile kendi basına mükemmel bir yapımdır
azize adlı bir kadının lalelide gezinmesi olayıdır.
son günlerin sansasyonel ismi kudret sabancı'nın yönettiği, güven kıraç, cengiz küçükayvaz, işdar gökseven gibi isimlerin rol aldığı, 1999 yapımı türk filmi. gemide filmiyle birlikte hikayenin tamamını açıklığa kavuşturan yapım.
sanıldığı üzere gemide filminin devamı olmayıp paraleli olan fakat gemidefilminin yanında biraz sönük kalan bir filimdir.
dağ gibi taş gibi bir filmdir.birbirlerine oyun içinde oyun oynayan insanların olayıdır.

--spoiler--
-bu alemde 31 çeken tek pezevenk sensin herhalde.
--spoiler-- * *
tabutta rövaşata ile kombo yapılıp izlendiğinde çok daha etki olan bir film.
(bkz: mahsun beni taksime götür)
gemide filminde göremedigimiz şeyleri apayrı bir film görüntüsünde veren kudret sabancı filmi..hoş açılar akıcı anlatım..gemide ile kıyaslanırsa ayıp olur..ayrı da tutulamaz öte taraftan
madem saçını sarıya boyatacaktınız neden peruğu çıkardınız
gibi bir replik vardır bu filmde.
aklımda kalan budur.
bir de gemide ile beraber izlenince tadından yenmeyen filmdir.
(bkz: aziz yıldırımda bizi görecekmi)
gemideki sahnesiyle akla irreversible'ı getiren film.
filmin tam ismi; azize: bir laleli hikayesi'dir..
bu filmde sarf edilen en komik laftır.

--spoiler--
şu alemde 31 çeken tek pezevenk sensin.
--spoiler--
gemide'nin devamı olmayan, eş zamanlı çekilen bir laleli hikayesidir.
or.spunun yemini yar.ağı görene kadardır. filmin müzikleride fena değildir. böyle bir havaya sokar insanı hissettirir o yaşamı.
gemide ne kadar güzel filimse bu da o kadar boktan filmdir.
ayrıca gemide'nin devamı değil,bir nevi tamamlayıcısıdır.
exorcist ve exorcist beginning gibi mesela.
gemide ile bütün olan filmdir.
film 4 e bölünmüştür.
ilk ve son çeyreği laleli de bir azize yi,
ikinci ve üçüncü çeyrekleri de gemide yi oluşturmaktadır.
kızlık zarının dikildiği sahnesi korkunç olan film..
soundtrackleri oldukca basarılı, gemide filminin duali olan film. filmde cok degisik teknikler kullanılmıs. misal on dakika sonra gerceklesecek olayların en kilit sahnesini simdi göstermek gibi. bi de hacı adlı karakterin yurumesi sanki havada süzülme gibi görüntülenmis, ki bence basarılı sahnelerdir. final sahnesinde arkafonda calan muzik final sahnesiyle birlesince bana tarif edemeyecegim duygular yasattı. uzuldum desem uzulmedim, huzun gibiydi sanki hissettigim. bunların dısında ya bendeki kopyasının cekimleri cok karanlıktı, ya da kudret sabancı gece karanlıgında bir film cekmek istedi.
son zamanların popüler dizilerinin (zerda, aliye, binbir gece) yönetmeni olan kudret sabancı'nın ilk uzun metrajlı filmidir.
bağımsız türk sineması yapmak adına ortaya çıkmış yönetmenlerin, devamını getiremedikleri işin başlangıç noktalarından biri.
biraz daha derli toplu olsa, biraz daha zengin olsa başyapıt olacak eserdir.

hali hazırdaki hali de türk sinemasının bu gaydırı gubbak halinden çok üstündür ya, orası ayrı.