bugün

sınavlarda matematik testini çözecek kişinin daha hızlı ve pratik şekilde soruyu çözebilmesi için geliştirilmiş taktiklerdir. hile demek pek uygun olmaz aslında.
Youtube'ta "hocalara geldik" diye bir kanal var. Şiddetle tavsiye ederim.
Sınava sade iki gün kala fark ettim; saatLerce bir sürü videosunu izLedim. 33 sorudan 24 net yaptım. Keşke daha önce fark etseymişim diyorum şimdi. Çok daha fazLasını başarabiLirdim belki.
bir sayıyı 11 ile çarpmanın pratiği;

32*11=352 32 rakamı 3 2 diye ayrılır. o araya da 3+2=5 rakamı gelir
28*11=308 28 rakamı 2 8 diye ayrılır. 2+8=10 olduğu için araya sıfır gelir fakat soldaki 2 bir arttırılarak 3 yapılır.
bir örnek daha;
59*11=649 59 rakamı 5 9 diye ayrılır. 5+9=14 olduğu için araya 4 gelir fakat soldaki 5 bir arttırılarak 6 yapılır.
bir sayıyı sıfırla çarparsanız sıfır olur.

anlamayan orta iq lu arkadaşlar için;

671352634136x0=0 gördüğünüz gibi ne kadar büyük olursa olsun cevap sıfır olur.

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
değer verme sorularında her zaman ortanca değeri verin. verdiğiniz değer eğer küçük gelirse ya da büyük gelirse 5 şıkdan tek deneme ile 3 şık elenmiş olur. kalan 2 şık arasında son vereceğiniz değer ile sonucu bulabilirsiniz.

misal olarak

a şıkkı 1
b şıkkı 2
c şıkkı 3
d şıkkı 4
e şıkkı 5

değerleri olsun. burada soruya ilk vereceğimiz değer 3 değeri olacak. 3 değerini verdiğimiz düşük gelirse haliyle kalan ihtimaller sadece 4 ile 5 olacak. verilen değer büyük ise kalan ihtimaller 1 ile 2 olacak. yani değer verme sorularında en fazla iki deneme ile sonuca ulaşmak mümkün.