bugün

büyük gerçektir.

kanıtlar

1.sümer krallarından biri eridulu gılgamış (erido heval gıllı gamoş ağa) destanında sümerliler kendilerine ''mezoptamyanın paşmargaları'' demektedir.

2.sümer kralı urugakina (urrulu heval gako ağa) kanunlarında ''vatan ne ıraktır dört harflilere ne türkiye, vatan büyük ve müebbet bir ülke, duran'' demektedir.

3.sümerlilerin aşiretinin son, babil aşiretinin ilk ağası hammurabi (babilli heval hamuro ağa) kanunlarında ''vele hava hala voha hava ahala ahva ahvla wxwlaola woxola woxola hoxola woxoloq holologo dovloto bobollo'' gibi kürtçe kelimeler kullanmaktadır.
belkide kürtler sümerlidir sorusunu akla getirir.
kürtlerin sümer olması sorusunu akla getirir.
(bkz: oo espri)

beyin eseri olmayan bir iddaa.
Sümer ezgi'nin kürt olması iddialari desteklemektedir.
yapılan kazılarda sümerlerin ödenmiş elektrik faturalarının bulunması ile çürütülen tez.
(bkz: biji serok gılgamış)
tutmayın gülücem.
hassssssssssssssssssssstriloji diye karşılık verdiğim başlıktır. birkaç araştırmacının popüler olabilmek için kendi subjektifinden ortaya attığı dayanaksız iddiadır.

efenim, sümerler hakkında karar verebilmek için elimizde yeterli argümanlar yok. ırkları, dilleri vesaire hakkında kesin hüküm veremeyiz. isa'nın doğumundan önce 4 binli yıllara dayanan bir medeniyetten bahsediyoruz. sümerlerin, mezapotamya'da olmasının sebebi tarım ve iklim gibi nedenlerdi. o yüzden sümerlere pers veya arap vb demek de icap etmez.

bana kalırsa sümerlerin ırkı asla ama asla mezapotamya'da başlamadı. en verimli toprak ve iklimi güzel bir çoğrafya keşfetmek istedikleri için mezapotamya'ya göç ettiler. ayrıca tek bir ırk olduklarını da sanmıyorum. muhtemelen içlerinde hatırı sayılır sayıda başka ırklarda vardı.
vallahi dostum inanmayacaksın ama bunu iddia edende senle aynı görüşlü biri, dalga geçmekti amacı ters psikoloji ile. ama nasıl bir zeka parıltısı varsa sizde.

kendi uydurduğunuza kendiniz gene hassiktir çekiyorsunuz. garip. zeka arıyorum sağ görüşte bayadır. zaman geçtikçe ümitsizleşiyorum..
ne yani şimdi sümerbank kürtlerin mi ? kürtbank.