bugün

yahudilerin lanetlendigini soyleyen bir dine inanan bir insanın bunu soylemsi abestir.
uludağ sözlük'ün vazgeçilmez felsefesidir. eğer 1 gün burada kutsal değerlere hakaret ezidilmezse, bilin ki bu işin içinde bir ibnelik vardır.
kutsal değerlere inanan insanlarında inanmayanlara karşı göstermemesi gereken tutumdur.
kutsal değerlere saygı duyulur, duyulmalıdır da. yoksa adamın götünü keserler afedersiniz. suudi arabistan da allah a küfrettiği için idam cezası alan berberi hatırlayın... like a prayer klibinde isa'yla sevişen madonna aforoz edilmişti hatırlarsanız... örnekleri çoğaltabilirsiniz ve çok örneği olması elbette bunu doğru kılmaz, bu şekilde de düşünebilirsiniz. ve fakat atlanan nokta sizin kutsalınız olmayanın toplumun genel kesmince kutsal sayılmış olmasıdır. sizin kutsalınıza böyle bir saygısızlık yapılsaydı... gibi bi cinlikle lafı bu noktaya çekmek istemem. elbette kutsallık dinsel olana atfedilen bir husus ve haklı olarak ben teist ya da deist değilim diyerek buradan da yırtabilirsin sevgili arkadaşım... ama "değer"... aslında genellenen ve genellenmesi gereken "değer" dir. hiç boşuna oryantale bağlama arkadaşım. herkesin nezdinde değerli olan vardır. ve bu yüzden değerli olana saygısızlık yapamazsın...
son tahlilde saygı göstereceksin ulan...
czcij ojca swego i matke swoja*
tanrıyı esek olarak cizen sout parkın suudi arabistanda oldurulmesi gerektigini anlamaması saglayan baslıktır.

yada isa gay mi diyen ali g yi taslamamız gerektigini soyleyen baslık. ama ikiside en ufak tepki almadı.
insanlara hakaret eden, onları ayıran ve aşağılayan "kutsal" değerleri kim hangi hakla savunabilir sorgusunu yaptıran olaydır.

eşcinseller katledilmiş, linç edilmiş, aşağılanmış, dışlanmış * hemde bir kitap adına... siz kimsiniz ki; saygıdan, özgürlükten ve değerlerden bahsediyorsunuz?
entrynin silinmesi ile sonuçlanır. hakaret yoksa entry kalır orda.
efendim... insanın manevi duygularına saldıran kişiler saygı yoksunlarının en büyüğüdür... bu kişiler insanın aklına ve beynine bir anti-tezle değilde kalbine ve maneviyatına bir hançerle saldırmaktadırlar adeta... ki bence böyle insanlara bir yazar değil bir insan ünvanı dahi vermek tüm insanlık adına ayıp olur...

yazarlar edepli olmalıdır... hemde islam ahlakıyla müteeddip olmalıdır...
genelde başkalarının kutsallarına, değerlerine, inançlarına, milliyetlerine zerre saygısı olmayan; hristiyana, museviye, kürte, ermeniye, solcuya, misyonere küfür etmekte bir sakınca görmeyen yobaz ve faşistlerin ağlamasıdır bu.
hemen hemen hergün rastladığımız olaydır. hergün birileri bir başkasının kutsal değerlerine saldırmakta ve aşşağılamaya çalışmaktadır. bu kurallara ne kadar uygundur veya aykırıdır bilmem ama buna birinin (zall)dur demesi gerekir.
bazı yobaz ve hakaret ile eleştiriyi birbirine karıştıran küçük beyinli yazarların yaptığı eylemdir. bak arkadaşım iyi dinle* bir dine mensup olmayabilirsin. yada hiç bir şeye inanmayabilirsin. belki herşeyin tesadüfen oluştuğunu düşünüp yaratıcı'yı reddedebilirsin. kimsenin seni ayıplamaya hakkı yoktur. ama işi inanmadığın şeyler için bok atmaya kadar götürürsen sana orda dur derler. ha belki burası olmaz o dur denilen yer. elinin altında klavye, her istediğini yazarsın. ama çık bakalım sokağa küfür et bakalım kutsal değerlere. götün yer mi? sanal delikanlılığa lüzum yok. inanmıyorsan inananlarada hırsından saldırmayacaksın. benden tavsiye reel de böyle şeyler yaparsan götünden kan alırlar valla. akıllı ol.
ilgi çekmeye çalışmanın en ilkel çabası.
(bkz: reklamın iyisi kötüsü olmaz)
kutsal diyince akla sadece dinsel değerlerin gelmesi de burdaki genel körülüğü* anlatıyor zaten. sen millete "ananı sikeyim" diye söverken sorun yok, ama dinin eleştirilince hakaret olarak algıla adamın anasına küfür et. yürü git bir yüzünü yıka da f5e bas kendine gel.
*
hiç sevmem şu cümleyi ama kutsal 'kime göre neye göre aga?'

linwelin'in dediği gibi sen milletin anasına avradına küfret, asalım keselim de.

insan yaşamına, bilime sanata saygın olmasın herkesi vatan haini ilan et, sonra gel 'aman benim kutsalıma karışmasınlar' diye hayıflan. olmaz aga, madem din herkesin kendini ilgilendirir, kimse de kimsenin yazdığına çizdiğine karışamaz.

git south park izle adam tanrıyı yaratık gibi çizmiş, git bak isa'yı nasıl mizah içerisinde kullanabiliyorlar.

şimdi diyeceksin ki bu adamların yaptığını biz yapmayalım, bunlar kaka şeyler.

hayır aga! senin düşüncen kaka! bu adamların yaptığı yanlış değil, gizli gizli düşünmektense açık açık yazıyolar çiziyolar. kapalı toplumlarda gizli gizli nelerin döndüğünü benden iyi bilirsin! hınzır seniii...

bizde ota yasak, boka yasak, kırmızı çizgi, yeşil çizgi! yasak yasak yasak! bitmiyor ki!

sözlükteki iyi kötü özgürlük ortamı rahatsız ettiyse, yani bu özgürlük kavramı 'kutsalına' aykırıysa ya kutsalını değerlendir, ya sözlüğü, ya da kendini.
(bkz: kime göre)
(bkz: neye göre)
sahibi zall efendi tutup bu sözlükte peygamberler bile eleştirebilinir dedikten sonra neden garipseniyor merak edilen konu. [kendisi olimpiyos dağında afroditin göbeğinden şarap içen adonis ya ]
gerçekten komik bir düşüncedir.

yani bir "değer" in kutsal ve önemli sayılabilmesi için, eski çağda yazılmış bir kitaba ve görünmez bir varlığa mı ihtiyacı var? ne kadar egoist bir düşünce bu?

ben kadınların, namus saçmalığına sığınılıp sömürülmesi ve ezilmesinden rahatsız oluyorum. ama bakın left-frame' e... kadınları küçük düşürücü ve cinsel obje gibi gören yazılar var. ama önemi yok değil mi benim değerlerimin çünkü eski dilde bir kitapta yazmıyor?

ben eşcinsellerin kötülenmesi ve aşağılanmasından rahatsız oluyorum. fakat sözlüğe bakıyorum sürekli "ibne" lafı geçiyor. eşcinsellik bir küfür olarak kullanılıyor. hemen hemen her başlıkta görüyorum. ama önemi yok değil mi benim değerlerimin çünkü benim değerimi destekleyen görünmez bir varlık yok?
(bkz: gına gelmek)
tasvip edilmeyen harekettir. kimse kimsenin kutsalına saldırmamalıdır evet. sözlükte çoğu yazar dinlerine laf atılınca haklı olarak tepki veriyorlar. buraya kadar her şey normal. ama aynı özveriyi de yapmaları lazım. sizin dininize söz söylenmemesini istiyorsanız başkalarının dinsizliğine , etine , kemiğine laf atmayın. tabiki bu sözüm herkes için geçerli değil. kutsal denilen kavram kişiden kişiye göre farklılaşabilir. karşılıklı olmadıktan sonra sadece kendine müslüman olmak kimseye yarar sağlamaz. ateistlerin ölünce gideceği yer diye başlık açıp ilk entry'ye içi bok dolu klozet fotoğrafı koyarsanız insanlar da sizin dininizi boka sokmaya çalışabilir. tecavüzcü çoşkun tecavüze uğrarsa hoşuna gitmez tabiki. ama tekrar etmek gerekirse bu sözüm tüm yazarlara değil , aklı başında olan insan kimsenin tercihine ses etmez zira.
güzeldir. eğlencelidir.
(bkz: hazreti ebubekir/@jackskellington)

neymiş, kutsal değerler sadece senin kutsal değerin olduğunda değerli sayıyormuşsun. ne sen ne de dininin şafağında liderlerin başkasının kutsal değerine saygı göstermemiş. "alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı sevgili peygamberim girdi kabeye yıktı putları, çekti kılıcını doğradı putperestleri, verdi emri çoluk çocuk kadın yaşlı demeden kafaları kestirdi yahudilerin" diye kendinden geçerken düşüneceksin bunları.

görüldüğü gibi herkes bir başkasının kutsal değerine hakaret ediyor.
terbiyesizliktir, iki yüzlülüktür. böyle bir yazar görüldüğü zaman kutsal degerlerle kovalamak lazım. sokacan minareyi ikisinin kalcasına ibreti alem olsun hakaret eden kalıyor mu kutsal degerlere.
bazı (bkz: şizofren yazarlar)ın ortaya attığı saçma iddiadır. hiç kimse herhangi bir kutsallığa hakaret etmiyordur ancak fikirlerini söyleme özgürlüğünü kullanıyordur. fikirler değişkendir, zaman içinde en aykırı* fikirler bile değişir.

(bkz: sadece aptallar ve budalalar fikir değiştirmezler)*
serbesttir.