bugün

öncelikle darbedende askerimizi hor gorenlerdende taraf degilim sadece gozlem amacli halk arasina karismis biri olarak dun geceyle ilgili izlenimlerimi aktarmak istiyorum.ilk etapta herkes gibi bende darbe oldugunu ekran basinda gorunce kalakaldim zira yaşımdan oturu hayatimda ilk kez darbe goruyordum.
ilk basta inanmadım ancak trtde yapilan yayinin herkes uzerinde oldugu gibi benim uzerimdede tesiri buyuktu. 80 darbesini yasamis buyuklerim ah vah demeye baslayincs olayin vehametine biraz vakif oldum.okuyup arastirmis biri olarak darbenin ulkemize ne denli zararlar verdigini nelere mal oldugunu biliyordum.ama ilk kez pratik olarak o anı yasiyordum.ama bir gariplik vardı;trtde bildiri okunuyor ancak basbakan,cb vs cikip aciklama yapabiliyordu. derken halki sokaklara doken msj dalgasi basladı. merak edip dikimevine dogru yola ciktim. gordumki ben epey gecikmistim bayraklari alanlar,coluk combelek sokaga cikanlar benden once oradaydi. tamam eyvallah darbeye karsılar. 5 dk sonra belediye servisleriyle insanlar akin akin geliyordu. arkasindan arabalarla sandalyeler,masalar ,gida vs geldi. tamam bunada eyvallah. yarim saat sonra belediye baskani gelip tanklarin yaninda gayet cesaretli bir sekilde konusma yapti. tutuklanacak kisilerin basinda gelen bu adam neden darbecilerin yanina geliyordu?takdir ettigim bir yonu var ki o da itidal cagrisiydi, halkta buna riayet etti. tankin icindeki askerlere su ve yiyecek verildi,teslim olan askerlere cay ikram edildi,onlar bizim askerimiz sesleri yukseldi.hakikaten halkın askerini kucakladigi ve butunlestigi bir andı.dikkatli gozler zaten kandirilmis olduklarini henuz 20 lerinde tezkeresini bekleyen masum olduklarini anlardi oyle de oldu. gorecegimi gordum diyerek saat 01:00 civarinda kizilaya dogru yurumeye basladim.yolda gs-fener macina ya da mustafa ceceli konserine gittigini sanan çomar dedikleri güruhla karsilastim. en az tankin icindeki askerler kadar durumdan habersizdiler.sacma sapan sloganlarin atildigi guzergah boyunca kulaklarimi tikamak zorunda kaldim cunku hic hos bir durum degildi,yer yer midemin bulandigini hissettim. neyse kizilaya geldigimde o metanetli bizim askerimiz ulan diyen halk gitmis öfkeli bir kalabalik gelmisti.iclerindeki provakatifleri gormek icin universite okumaya siyasetci olmaya ya da profesyonel bir dedektif olmaya gerek yoktu.ancak insanlardan ziyade karsilastigim manzara beni dehsete dusurdu. bizim askerimiz olan insanlar tankla birlikte cadde boyu ilerlemis ortaligi birbirine katmis,canli insanlari ezip gecmis,arabalari bicmis(ozellikle polis arabalari)kelimenin tam anlamiyla teror estirmis. tepkisiz kalmaya calistim , zira cigirtkanlar ve provakatorler ozgur dusunmenize o kadar engel oluyor ki baska careniz yok.turk olmayan birini getirin iki dakikada kalabaligin onunda bayrak sallardi,oyle bir cosku var ki sebebini anlamadim. tedbirsizce bir oraya bir buraya kosusturanlar,slogan atanlar vs.
neyse bir ara yogun catismalarin oldugu genelkurmayin onune gideyim dedim ama manzara piramitin katmanlari gibi ilerledikce kotulesiyordu. karsima yaralilar,kundaklanmis arabalar hatta ölmus ve yolda mudahalesi yapilan insanlar gordum.haliyle biraz urperdim.isin ilginc yanı silah sesleri artiyor, bagirisip genelkurmayin bulundugu sokaktan kacanlar artiyor ancak halk akin akin gitmeye devam ediyordu. derken helikopterin insanlarin ustune fisek,ses bombasi hatta uyari atesi acmasinin uzerine oyunlarda filmlerde gordugum sahneyi yasadim; o an zaman durdu sanki .daha once insanini ezen,bicen askerimiz kendi halkina ates aciyordu. o an anladımki tanklarin icinde bekleyen onune halk gectigi icin sesini cikarmayan askerimizle bunlar arasinda bir fark vardı.vur emri verilmesine ragmen halka ates etmeyen ve ates eden askerimiz vardı. cok acı bir durumdu. ustumuzden gecen ve insanlara korku salan f16lardan bahsetmiyorum bile cunku suriyedeki savas ortamini andiran sesler be goruntuler vardi, ancak bu psikoloji insanlari manipule etmeye yeterdi ;oyle ki bu kalabaliga istediginiz seyi yaptirabilirdiniz. o anda bir tezgaha dustugumuzu anladım. gezi parkında polisle halki dusman edenler(!) simdi aynisini askere uyguluyordu. ve basardilarda. halk ciddi anlamda kutuplara ayrildi artik alevi-turk-kurt-sunni ayrimina gerek olmadan halk ayrısmıs vaziyette.darbeye oyun diyen ve darbe olduguna inanan kesim seklinde halk iki kisma ayrildi.oyun,senaryo diyenler hakli bu bir ic savas senaryosu, darbe diyenler de hakli bu dogrudan millete yapilmis bir darbe. hukumetin canı cehenneme.askerimiz dedigimiz insanlar teror estirdi,kismi darbe yaptilar, amcak kucuk capli olusu ve amatorce olusu darbeden uzak bir goruntu sergilemesi ve fransadaki olaylarin akabinde yasanmasi klise olacak ama dıs guclerin parmagi olabilir mi diye dusunmeye itti. her ihtimal uzerinde kafa yordum ve aklima ugur mumcu'nun "bu ulkenin a.b.d planlari oldu ama c plani olmadi."sozu geldi. hakikaten dusundugumuzde her darbede dıs guclerin parmagı vardi.60'da emir komuta zincirine aykiri darbe olmustu,72deki muhtira,80 deki 1000 yillik darbe,28 subat vs. dikkat cekmek istedigim bir diger nokta muhalefetten tutunda halk nezdine kadar darbeyi hos karsilayanlar basarisiz olduklarini gorene kadar darbeye karsiyiz demedi,diyemedi cunku iktidardan bikmislardi darbesiz gidemeyecegini dusunuyorlardi ki bu en az halkina ates acan askerlerimiz(!) kadar insanlikdisi bir tutumdur. yapmayin etmeyin gun birlik olma gunu dusmanlarimizi guldurmeyelim.yahu su ayrismayi anlayamiyorum ne oldu bizim insanimiza boyle comarida capulcusuda bizim insanimiz ulan bizim.olen askerde poliste bizim.darbe olsaydi giden hukumette bizim.ve herkes seyirci kalsaydi cihan harbinde giden toprakta bizim olacakti. lütfen sosyal medyaya itibar etmeyin haberlere inanmayin sadece gozlem yapin ve bilgi birikiminizle dusunun bu topraklar bunu hak etti mi , bize bunu reva gorenleri guldurmeyin, bir olun birlik olun.sıkıstıgi vakit halktan destek isteyenler buyuk bir guc oldugumuzun farkinda cekirgeler karincalari yer ama karincalar sayica ustun bunu bir gorsek bir anlasak... ancak hala umudum var bu halk donen oyunlari gorup birgun mutlaka birlik olacaktir. istiklal savasinda atamizin izinde birlesen bu halk tekrar birlesecek ben buna inaniyorum.
belirsizlikler içinde bekleyiş... biraz da tedirgin...
Üzerine bir bardak su içmekten başka yapacak hiçbir şeyim yok.
15 temmuz gecesi. PC nin üstündeyim ranked oyun arıyorum. Tam oyunu buldu. Arkadan kardeşim soruyor ''abi darbe ne demek ?'' Oyun bitsin anlatırım dedim. Şerefsiz demiyor ki ülkenin amınakoyuyorlar. Ben tabi o ara seçtim heroyu oynadım. Kafamı PC'den bi kaldırdım darbe olmuş ag. Darbe olurken oyun oynuyordum swh.
son olaylarda "reichstag yangını" ve "uzun bıçaklar gecesi" benzetmeleri yapan ve kendisinin siyasal tarihten anladığını sanan analojik siyaset uzmanı klavye delikanlılarının da sokakta askeri kemerle dövenlerden entellektüel olarak bir farkı yok bence. kimse kimseden daha iyi değil bu ülkedE.
Bazılarına artik acır hale geldim. Nasıl bu hale gelinebilir ki...
Şu darbe gündeminden bıktım.
okul bitsin askere gideceğim bir an önce aradan çıkarayım işime bakayım .
anlatsam olmuyor, sussam gönül ràzı değil..

canım bişeylere sıkkın, ama neden olduğunu çözümleyemiyorum şu aralar.

fazla yoruluyorum, kendime zaman ayıramıyorum. ankara'da yaşama zorluğunu çekiyorum ilk defa. çalışıyorum, parami kazaniyorum.. mutlu olabilmek için bir çok şeye sahibim artık.

tek sorun kalbimdeki kuş kanatlanmiyor artık. kırıldı.

korkuyorum, en fenası kimseye anlatamıyorum. ve zaten kimsenin de umurunda değil. umurunda olmak zorunda da değil elbette.

ve yine kendim konuştum, kendim anlattım, kendim dinledim.

eyvallah.
görsel
Fenerliyim ama bunu çok seviyorum makamsıajsısksjsjsjsjjsjsjsjs

Affet volkan reyiz.
sarılmadan sevdim seni ben.
şeriatı istiyorum ama laikler gibi yaşıyorum olmuyor böyle .
Öylesine yaşadığım bu hayattan hiçbir beklentim olmamasına rağmen. Ot gibi yasıyor olmama ragmen hayat hala beni üzmek için cabaliyor gibi.

Ya kardeş intihar edicem o mu olsun istiyorsun anlamadım.
Kendimi kotu hissediyorum sozluk.
mesele ölmek değil; korkak yobazlar tarafından hain ilan edilip pisi pisine katledilmekten korkarım.
gülüyorsun diye hiçbir şey yaşamadın, hiç derdin yok zannediyorlar. oysa bakmayı bilseler çok gülen insanın gözlerinde gömülüdür en büyük hayal kırıklıkları. bilmiyorlar, bilmesinler, bilmeyecekler.
Bir ilişki kolay yürümüyor hele arada özlem varsa asla hiçbir şey kolay olmuyor. Özlüyorsun, geceleri ağlaya ağlaya uyuyorsun, bekle güzel günler gelecek diye diye 3 seneni geçiriyorsun ama o ne yapıyor artık sıkılıyor. Sıkıldım diyemiyor her zamanki ufak tartışmaları büyütüyor da büyütüyor. Öyle bir silip atıyor ki seni sanki hiç sevmemiş gibi seninle hiç gülmemiş gibi. Sen telefonun ucunda ağladığın belli olmasın diye üzülmesin diye sessiz sessiz ağlarken o sesi titremeden arama artık beni diyor. Ama elinde değil ağlıyorsun çok ağlıyorsun hem de. Her zaman konuştuğun dertleştiğin yengesiyle konuştun diye arıyor. Sende safsın tabi heyecanlanıyorsun elin titriyor. Telefonu bir açıyorsun mutlulukla o ise bağırıyor "bir daha ailemden kimseyle konuşma seni ÖLDÜRÜRÜM" diyor. O son kelimeyi duyunca hiçbir silaha hiçbir suç aletine ihtiyacın kalmıyor. Ölmekten korkmuyorsun ama sevdiğin yıllarını verdiğin adamı böyle göreceğime keşke gerçekten ölseydim diyorsun. Gerçekten çok zormuş gerçekten.
Birileri su kutlama yapan cahil halka insanlarin sabah erkenden kalkip gitmeleri gerekwn bir islerinin oldugunu soylesin.Herkesin altinda o salaklar gibi pahali arabalar yok , herkesin onlar gibi secim zamanlarinda izne cikip akp adkna calisabilecegi torpilli bir isi yok. Kisacasi uyumakistiyorum ve uyuyamiyorum . Neden cunku ortada musluman oldugunu iddia eden aptal bir guruh var ve bu sozde muslumanlar sela okundu diye sokaga inebilen gerizekalilar turkiyede 300 kisinin oldugunun farkinda degiller. Hani bu muslumanlarda bireri oldugunde yas falan tutulurdu ortada bayram havasi var.
Sözlüğü bi süre bıraksan bile tüm ortam değişip karışıyor. Kendimi yabancı bir ortamda gibi hissediyorum şu sıralar.
bir insan en son 2 yıl önce konuştuğu ve doğru dürüst tanımadığı birine neden "yakın arkadaş olalım" der? benden çıkarı olamayacak kadar az ortak arkadaşımız varken hem de. arkadaşsız değil gibi. benden hoşlanamaz da başkasını seviyorken. düşün düşün kafayı yiycem sözlük. soramıyorum da.
Bugün birinci yılımız olacaktı. Mutlu mesut bu anı kutlayacaktık belki de. Olamadı.
Onun bugünü hatırlamama ihtimali bile canımı yakıyor. Uykularım kaçıyor. Ne diyeyim, umarım mutludur.
Merhaba sözlük,

Bok gibi hissediyorum. Ülkemin hali canımı acıtıyor, sevdiğim kadın şu an sevgilisinin kollarında uyuyor. Çok değil bundan 1 hafta önce benim kollarımda uyumak için ebesinin amına kadar yol kat etti. ne bok yemem lazım sözlük?

https://www.youtube.com/w...vZBS99AD&shuffle=6587
Gece gece pişmanlıktan ölcem.
kemalistlerden nefret ediyorum.
beni m.kemal'den aşırı soğutuyorlar.
Taşaklarım sarkık cidden. Üstelik soldaki testis daha alçakta duruyor. Niye böyleler ya.