bugün

napcan lan kitap kültürünü ? sabah akşam türk kızına saydırmaktan başka bir şey yazamayan tipitip kültür istiyo. ne konuşcan, ne paylaşabilcen kültürlü kızla?
(bkz: türk toplumuna özgü eksiklikler)

Kadınımızla ve erkegimizle cahiliz. Dönüşüm önce kadınlarla başlasın istemek oldukca sâfiyane bir dilektir.

Politikalar, egitim bu bakımdan çok hayati. Niye? Çünkü toplumun genel bir farkındalık eksikliği söz konusu. insanlar bilgisiz olmaktan dolayı kendilerini eksik hissetmiyorlar. Onların eksik hissetmelerine sebep olan şeylerse son derece önemsiz şeyler oluyor genellikle.
Kadını ve erkeği Eş zamanlı olarak harekete geçirecek politikalar yürütmek gereklidir.

ancak bu şekilde toplumun zihinsel gelişimi hızlandırılabilir ve sürdürülebilir olur yani bu alanda kültür inşa edilir.

istersek inanın olur.
Buyrun sohbet edelim.

görsel
Okudukları kitaplar olabilir. Fekat önemli olan ne hakkında okuduklarıdır.

Sürekli benzer şeyleri okumak okumak mıdır?

farklı disiplinlerle ilgilenmesi, okuduğu şeylerin çeşitliliği son derece önemlidir.

Felsefe,psikoloji,sosyoloji alanlarında okumalar yapmak yerine kişisel gelişim kitaplarını okuyorsa
Klasik eserleri okumak yerine, popüler kültür ürünü ve yine zaman kaybından başka bir şey olmayan edebi değeri bulunmayayan roman ve öykü ve siir kitaplarına yöneliyorsa, orada bir kitap kültüründen söz edilemez elbette.

Sanatsal bir değeri olmayan popüler ve birbirlerinin taklidi olan, talebe yönelik çekilen filmlere nasıl ki ilgisi yoğunsa insanımızın, sanatsal, düşünsel ve edebi her türlü işe ilgisi o denli zayıftır.

Bu kültürü insanlardan kendi kendilerine oluşturmalarını beklemekse yanlıştır. Pek az insan bundan rahatsızlık duyup ilgisini doğru islere yönlendirmeyi becerebiliyor. Esasında bunun için altyapı oluşturmak eğitim kurumlarıyla beraber ailenin de görevidir. Bu kültürün yerlesmemiş olması kadınlarla ilgili değil toplumsal bir problemdir. Kanayan yaramızdır.

Sen daha ilkokulda başlamalısın o altyapı oluşturmakla eğitim kurumları olarak. Yani kaliteli müzik nedir? Sanat nedir, nasıl yapılır?
Enstürmanlara dair bilgiler, bu alanda eğitimler, tiyatro, oyunlar ve oyunculuk hakkında yaş düzeyleri gözetilerek verilecek eğitimlerlerle beraber, dediğim gibi yaşa göre, çocuğun zihinsel gelişimi esas alınarak felsefeyi, psikolojiyi, içinde yasadığı toplumun sosyolojisini yanui ona kendi gerçeğini özetleyeceksin. Farkındalık sahibi nesiller yetiştirmek yerine onları farkındalıktan yoksun bireyler olarak yetiştiriyoruz. Çocuk üniversite çağına gelmiş fakat kultürel anlamda bomboş. Okuduğu şeyleri öğrenince bile anlıyorsunuz bunu ve içiniz acıyor. Ama bu noktada onu suçlayıcı olmak yerine, ona yardımcı olmaya gönülden istekli olmamız gerekiyor.

Kısaca türk kızları da bambaşka önceliklere sahip, son derece entelektüel, dolu ve saygı görmeyi hak eden bireyler olabilirlerdi. Maalesef ki gerçeğimiz bundan çok ama çok farklı.
onu kim diyo aq.
son bir iki senenin kıymetlilerini bırakıyorum şuraya. bunlar ekseninde yine bilim, felsefe, sosyoloji, psikoloji, eğitim, sanat, edebiyat entelektüel yorumlarini ve cikarimlarini dinlemekten buyuk bir keyif alirim.

dingil!

ps: bunlar arasinda, ya da benzer konularda okumak istedigi kitaplar olan sözlük kızlarına mesaj kutum açık efendim.

size gelince,
size çölde su yok ansna!

görsel